Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Cik veselīgas ir olas?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ienācis pavasaris un arī Lieldienas ir klāt, šis ir laiks, kad viss mostas un mēs kļūstam priecīgākas un laimīgākas. Runājot par Lieldienām un ēdienu, protams, galvenajā lomā ir olas. Jau kopš seniem laikiem pierasts Lieldienās tās krāsot, ripināt, rīkot olu kaujas, mainīties un dāvināt radiem un draugiem un, protams, arī ēst.

Olas ir dzīvības, auglības un saules simbols. Latvieši ticēja, ka veicot ar olām Lieldienu izdarības, dzīvības spēks, kas tām piemīt, pāriet uz cilvēkiem un dzīvniekiem. Olas nenoliedzami ir vērtīgs produkts, kas satur viegli izmantojamas olbaltumvielas, A, E un B grupas vitamīnus, nepiesātinātās taukskābes un arī holesterīnu. Tādēļ olas var uzskatīt par ļoti vērtīgu, bet arī smagu ēdienu. Ja uzņemam olbaltumvielas pārāk lielā daudzumā, tas var radīt pārāk lielu slodzi nierēm un aknām.

Arī holesterīns var kaitēt organismam, tādēļ ieteicams Lieldienās nepārspīlēt ar olu ēšanu un neēst vairāk par 2-3 olām, lai neradītu smaguma sajūtu un sliktu pašsajūtu, kas varētu sabojāt svētkus.

Lai neapēstu pārāk daudz tās var pievienot dažādiem veselīgiem salātiem vai zupām. Nedrīkst aizmirst, ka Lieldienu galdā var likt arī citus ēdienus, piemēram, tradicionālo pashu, ko pagatavo no biezpiena un žāvētiem augļiem.

Olas var uzskatīt par ļoti vērtīgu, bet arī smagu ēdienu.
Ja uzņemam olbaltumvielas pārāk lielā daudzumā,
tas var radīt pārāk lielu slodzi nierēm un aknām.
Arī holesterīns var kaitēt organismam,
tādēļ ieteicams Lieldienās nepārspīlēt ar olu ēšanu un
neēst vairāk par 2-3 olām.

Ja gribam ēst olas, bet uzņemt maz kalorijas un holesterīnu, jāatceras, ka olas baltums satur daudz mazāk kaloriju nekā dzeltenums, arī holesterīns sastopams tikai olas dzeltenumā. Vienīgais mīnuss ir tas, ka vitamīni un nepiesātinātās taukskābes olas baltumā ir ļoti minimāli.

Parasti vārītas olas ēdam kopā ar majonēzi, kas diemžēl satur daudz kalorijas un dažādas nevēlamas pārtikas piedevas. Ja vēlaties veselīgāku majonēzi varat to pagatavot pati, tikai tā arī saturēs daudz kalorijas, vienīgais varēsi būt droša par tās sastāvu. Alternatīva majonēzei varētu būt sinepes vai naturālais jogurts, kam piejauc sinepes un citas garšvielas, bet varat iztikt arī bez majonēzes.

Neaizmirsīsim gan arī to, ka olas ir viens no biežākajiem pārtikas alerģijas izraisītājiem, īpaši, bērniem. Ja ir nosliece uz olu alerģiju, tad alerģiskā reakcija parasti parādās dažu minūšu vai dažu stundu laikā. Aleriģiskā reakcija var izpausties gan kā ādas nieze, nātrene, vemšana vai deguna dobuma iekaisums. Nepatīkamākais ir tas, ka alerģiju var izraisīt kā olas baltums, tā dzeltenums, tiesa, biežāk alerģiju izraisa tieši olu baltumi. Vairāk par alerģiju uz olām lasi šeit >>.

 

Konsultācijām un jautājumiem:
Katrīna Spuleniece-Aišpure,
uztura speciāliste
katrinaspuleniece@inbox.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu