Vārda dienu svin: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Galvenais spert pirmo soli- aiziet pie ārsta!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Onkoloģe-ginekoloģe Ella Ņesterenko atbild uz SievietesPasaule.lv lasītāju neskaidrajiem jautājumiem par cilvēka papilomas vīrusu, dzemdes kakla vēzi, pirmsvēža stāvokļa diagnosticēšanu un tā ārstēšanu.

Nadīne jautā: Vai cilvēka papilomas vīrusa izslimošana var draudēt ar neauglību? Ja es esmu pārslimojusi hpv 6 un 11 vai man var būt bērni? Un vai viņi pārmantos manu infekciju?
Cilvēka papilomas vīrusa 6. un 11. tips izsauc, galvenokārt, ģenitālās kārpas, nevis dzemdes kakla pirmsvēža pakāpes CIN, ko izraisa 16. un 18.tips.
Pēc cilvēka papilomas vīrusa pārslimošanas var būt bērni. Literatūrā minēts, ka dabiskā ceļā dzemdējot ir risks, ka vīrusu var dabūt arī bērniņš, taču tas ir ļoti, ļoti reti.
Neauglība var draudēt tad, ja konstatēts jau dzemdes kakla vēzis vēlīnās stadijās un nepieciešams izgriezt visu dzemdi. Konstatējot dzemdes kakla pirmsvēža stāvokli, slimību laikus var apturēt, izgriežot ārā vien patoloģiskās šūnas, saglabājot  dzemdi veselu.
Ja konstatēts dzemdes kakla pirmsvēža stāvoklis grūtniecības laikā, var turpināt grūtniecību un dzemdēt. Tomēr katrā gadījumā vienmēr jākonsultējas ar ginekologu, kas, visticamāk, nozīmēs konsultāciju arī uz Onkoloģijas centru.

Monika jautā: Aizgāju pie sava ginekologa, man atklāja HPV vīrusu, onkoloģiskajā slimnīcā arī noņēma šūnas un atrada plakanšūnu vēzi. Pašai sūdzību nav…izmaiņas organismā nav jūtamas. Vai tiešām man var būt vēzis? Ja asins aina, bioanalīzes ir normas robežās…
Viņai vajadzētu vērsties pie onkologa un saņemt ārstēšanu. Neskatoties uz to, ka nav sūdzību un neskatoties uz to, ka analīzes ir normālas. Jebkura onkoloģiskā diagnoze apstiprinās histoloģiski. Ja ir histoloģiski pierādīts vēzis, jāiet uz Onkoloģijas centru un jāsaņem ārstēšana.
Pie dzemdes kakla vēža agrīnajām stadijām asins un urīna analīzes var būt normas robežās un neko neuzrādīt. Vēlīnajās stadijās asinīs jau var konstatēt iekaisumu.

Kāpēc daudzas sievietes baidās uzsākt ārstēšanu, ja konstatēts pirmsvēža stāvoklis vai vēzis?
Grūti man to saprast. Bieži sievietes mums saka, ka viņām bija bail nākt. Iespējams, sava veida aizsarg reakcija.
“Ar mani tas nevar būt, es neticu, es taču ļoti labi jūtos, nē, ar mani vienkārši tā nevar notikt,” – tieši tā viņas domā.

Komentāros manījām jautājumu par to, vai šī slimība var atkārtoties? Ja vienreiz ir atklāts dzemdes kakla pirmsvēža šūnas, piemēram, CIN 3, un patoloģiskās šūnas izgrieztas laukā, vai iespējams, ka slimība atkārtosies?
Jā, tas ir iespējams, jo sieviete var inficēties atkal ar šo vīrusu un tas atkāroti var izsaukt slimību. Pēc dzemdes kakla bojātās daļas izņemšanas ir dzīšanas periods, kad sievietei pusotru līdz divus mēnešus nav atļauts dzīvot dzimumdzīvi, celt smagumus utt. Un pa to laiku viņa var vakcinēties. Atsākot dzimumdzīvi, viņa būs jau aizsargāta pret šo vīrusu. Ne katra sieviete var atļauties šo vakcīnu, bet mēs rekomendējam. Ja izvēlas nevakcinēties, tad ļoti svarīgi ir regulāri pārbaudīties.

Tātad saslimt var atkal, ja iegūst šo vīrusu no jauna? Vīruss, kas bija viņas organismā pēc operācijas tad vairs nav?
Jā, infekcija ir lokāla. Visas inficētās šūnas operācijas laikā tiek izņemtas.

Bet pēc tam viņa atkal var dabūt šo infekciju, piemēram, no sava vīra?
Protams, viņa var no sava vīra atkal dabūt. Vīrieši ir šī vīrusa nēsātāji, un parasti partneriem ir vienas un tās pašas infekcijas.

Kādēļ cilvēka papilomas vīrusa izraisītās patoloģiskās izmaiņas dzemdes kaklā straujāk progresē tieši jaunām sievietēm?
Jaunas sievietes vairāk slimo, jo ir seksuāli aktīvākas. Daudz kas atkarīgs arī no dzīvesveida- cik tas ir veselīgs, tāpat, cik agri sāk dzimumdzīvi, vai aizsargājas. Ja samazināta imunitāte, tad arī lielāks risks. Imunitāti samazina alkohols, smēķēšana, dažādas blakus venēriskās slimības.

Savu stāstu par cīņu ar dzemdes kakla pirmsvēža stāvokli mums uzticēja Rūta (raksts- http://www.sievietespasaule.lv/rutas_stasts_bailes_japarvar). Viņa stāstīja, ka dažādos laika posmos veiktās analīzes norādīja uz atšķirīgām pakāpēm- no sākuma CIN 2, tad CIN 3, tad atpakaļ uz CIN 1, līdz atkal CIN 2. Kādēļ tā?
Daudz kas atkarīgs no ārsta, kurš ņem analīzes. Ir jāprot tās pareizi paņemt. Tās jāņem obligāti ar tādu birstīti, ko ievada dzemdes kaklā, un paņemt paraugu no konkrētas zonas. Diemžēl ir ārsti, kuri to dara nepareizi. Ja sieviete vienas dienas laikā aizietu pie vairākiem ārstiem, varētu būt ļoti dažādas analīžu atbildes. Ļoti daudz atkarīgs no cilvēciskā faktora.
Vēl viens faktors –pašas sievietes veselības stāvoklis. Iespējams, sākotnēji konstatē CIN 2, bet pēc tam noreaģē imunitāte, un atgriežas uz CIN 1. Kādu laiku neiet pie ārsta, pievienojas vēl kāda infekcija, parādās jau CIN 3.
Ja ir CIN 1 konstatēts, jāveic analīzes biežāk un vajag veikt arī biopsiju, kas daudz precīzāk konstatēs pirmsvēža stāvokli.
Principā sievietēm jāzina, ka dzemdes kakla pirmsvēža stāvoklis saucas CIN un pēc tam jau ir vēzis. CIN var izārstēt, saglabājot dzemdi, izņemot ārā vien bojātās šūnas. Tādēļ nevajag baidīties.
Šī slimība ir tik viegli konstatējama, labi padodas izmeklēšanai, arī procedūra nav sāpīga, tādēļ mēs brīnāmies, kāpēc ir tik daudz slimības gadījumu. Latvijā ir ieviests arī skrīnings, kad pilnīgi bezmaksas var veikt šo analīzi, vajag tikai aiziet. Bet nē- sievietes neiet. Bezmaksas skrīningu izmanto tās, kas jau regulāri iet uz apskatēm. Bet pārējās – nē.

Kāpēc, Jūsuprāt, viņas neizmanto šo iespēju?
Tiešām nezinu un nesaprotu! Pārsvarā jau nav pamatotas atbildes. „Aizmirsu.” „Kaut kas atnāca, neskatījos, neizlasīju,”- tādas nepamatotas viņu atbildes. Pavirša attieksme pret savu veselību.

Ko Jūs ieteiktu tām sievietēm, kas gadiem nav bijušas pie ginekologa?
Spert to pirmo soli! Ja liekas, ka kaut kas mainījies dzīvē, piemēram, dzimumakta laikā ir izdalījumi, pēc smagumu celšanas utt., nu vajag aiziet pie ārsta. Ārsts jau zinās, ko tālāk darīt. Taču to pirmo soli jāsper pašai- vajag iet un runāt ar ārstu. Neviens jau neskries uzreiz ar skalpeli pakaļ pa koridoru, sievietei pašai būs jālemj, ko viņa darīs ar savu veselību.

Dalīties.

Atstāt Ziņu