Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Fitotamponi – ko par tiem domā ārsti?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jau labu laiku internetā tiek izplatīta fitotamponu reklāma. Tā sola īstus brīnumus – atbrīvoties no cistas, sāpēm mēnešreižu laikā, iekaisumiem utt. – visus šos pozitīvos efektus iespējams iegūt no mazas bumbiņas, kurā satītas kaltētas zālītes – izplatītāji apgalvo, ka tās izgatavotas Honkongā pēc 5000 gadu senas ķīniešu receptes. Viena šāda bumbiņa maksā 9,50Ls. Tā jāievieto kā tampons un jātur trīs dienas. Taču ko par šo interneta veikalos uzradušos brīnumlīdzekli saka ārsti?

Ko sola reklāma
Fitotamponu izplatītāji vairākās interneta vietnēs tos reklamē teju vai kā brīnumlīdzekli, dēvējot to par unikālu veselības preperātu sievietēm. Interneta veikalu atrodamajos fitotamponu aprakstos teikts, ka tie palīdz atbrīvoties no dzemdes iekšējiem iekaisumiem, dzemdes kakliņa erozijas, iekaisumiem iegurņa zonā, piedēkļu iekaisumiem un ka tie ir iespēja izvairīties no operācijām, tikt vaļā no dzemdes miomas, cistas un daudzām citām ginekoloģiskām problēmām. Visus šo pozitīvos efektus iespējams iegūt no mazas bumbiņas, kurā satītas kaltētas zālītes – izplatītāji apgalvo, ka tās izgatavotas Honkongā pēc 5000 gadu senas ķīniešu receptes. Viena šāda bumbiņa maksā 9,50Ls. Tā jāievieto kā tampons un jātur trīs dienas, pēc tam jāizņem un maksts jāizskalo ar siltu ūdeni vai tēju. Kā norādīts tamponu aprakstā standarta profilaktiskajā kursā paredzēts izmantot pāris fitotamponus mēnesī, bet standarta ārstnieciski profilaktiskais kurss paredz 4-12 fitotamponu izmantošanu atkarībā no problēmas.

Ko saka speciālisti
Latvijas Ginekologu un dzemdības speciālistu asociācijas prezidente un Rīgas Dzemdību nama dzemdību speciāliste Dace Rezeberga par šādiem fitotamponiem nebija neko dzirdējusi un iesaka sievietēm uz reklāmu vien nepaļauties. Turklāt, ja ir sūdzības par sāpēm vai izdalījumiem, pirmais, kas jādara – jādodas pie ginekologa nevis jālieto kaut kur reklamēti tamponi.

Arī ārstam fitoterapeitam Artūram Tereško bija pirmā dzirdēšana par fitotamponiem. “Es tikai zinu, ka pagājušā gadsimta sākumā sievietes nabadzīgākās ģimenēs lietoja tīru purva sūnu,” stāsta A.Tereško, paskaidrojot, ka purva sūna satur tādas vielas, kas ir dezinficējošas, nobeidz visus mikrobus, turklāt tai ir ļoti liela uzsūkšanas spēja, tās uzsūc šķidrumu labāk nekā vates tamponiņi.

Vērtējot reklamēto fitotamponu galvenās sastāvdaļas –  angelika, «drakona asinis», Bornejas kamfora, ceriņi, katehu akācija – A.Tereško teic: “Diezgan maz pazīstami augi. Turklāt zem drakona asinīm var slēpties viskaut kas, jo tas ir poētiskais nosaukums.” Agelika un ceriņi esot ar pretiekaisumu iedarbību, bet ceriņi esot diezgan kodīgi. Katehu akācija esot līdzīgamūsu akācijām jeb rubīdijām.  A.Tereško fitotamponi un to norādītais sastāvs liekas šaubīgs, tādēļ arī viņš neiesaka sievietēm riskēt ar savu veselību un tos izmēģināt.

Dalīties.

Atstāt Ziņu