Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Saaukstēšanās saistīta arī ar temperamentu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

e atkusnis, te atkal sniegputenis un sals. Šai laikā īpaši jāuzmanās, lai nesaaukstētos. Taču, ja nu gadījies saaukstēties, tad jāveseļojas! Vai zināji, ka tas, kā mums izpaužas saaukstēšanas simptomi un kā tos labāk ārstēt, ir atkarīgs arī no cilvēka temperamenta? Jā, jā, flegmatiķiem saaukstēšanās izpaužas gluži savādāk nekā, piemēram, sangviniķiem!

Sākumā īsi atgādināsim, kā tad katrs cilvēka temperamenta tips izpaužas.
Melanholiķis ir intraverts cilvēks, kautrīgs, uz sevi vērsts, kluss, mīl aizsapņoties, neizrāda emocijas, taču jūtas ir dziļas un patstāvīgas.

Flegmatiķis arī ir intraverts cilvēks, neatlaidīgs un pacietīgs darba rūķis, stingri turas pie sava viedokļa, nemaina dzīvē pieņemtos lēmumus un paradumus.

Sangviniķi ir ekstraverti cilvēki, kas viegli atrod kontaktus ar nepazīstamiem cilvēkiem, mīl uzturēties sabiedrībā. Jūtas ir nepastāvīgas, ātri atnāk un pāriet, lēmumi arī mainās. Savā darbībā nedaudz haotisks, taču dzīvespriecīgs, daudz enerģijas, runas spējas un aktiera talants.

Holēriķis arī ir ekstraverts cilvēks, atšķiras ar to, ka ir paaugstināta uzbudināmība. Impulsīvs, ātrs – ātri kustas, darbojas. Atpūta ar darbu nav līdzsvarota, tieksme pēc varaskāres, nosliece uz risku. Mīl aktīvu dzīvesveidu, ļoti enerģisks un principiāls.

Saaukstēšanās izpausmes dažādiem temperamenta tipiem un kā ārstēties?

Flegmatiķi
Tipiskiem flegmatiķiem saaukstēšanās parasti sākas ar iesnām, kakla sāpēm, klepu, galvassāpēm, kaulu laušanu, paaugstinātu temperatūru, drebuļiem.

Labākās zāles pret saaukstēšanos flegmatiķiem ir karsta tēja ar garšvielām un pirts. Uzturā nevajadzētu lietot aukstu ēdienu, ieteicams sasildošs un neitrāls ēdiens. Jāizvairās no piena produktiem, īpaši no siera, jogurta, piena, kā arī no smagiem, taukainiem ēdieniem – gaļas, riekstiem, konditorijas izstrādājumiem, konfektēm un saldām sulām. Noderīga ir 2-3 dienu badošanās (ja saslimušais nav pārlieku novājināts), var sevi ierobežot, ēdot vienu reizi dienā. Saslimušajam vēlams uzturēties siltā (ne mazāk par +20 °C) un sausā (mitrums zemāks par 50%) telpā.

Melanholiķi
Melanholiķimsaaukstēšanās laikā ir sauss klepus, bezmiegs, aizsmakums vai balss zudums, iesnas ir tikai mazliet.

Degunā var iepilināt dažus pilienus sezama eļļas, ar šo pašu eļļu, kas sasildīta, pirms naktsmiega ierīvē kāju pēdas un krūšu rajonu. No augiem izmanto mīkstinošas tējas, kā lakricsakni un tauksakni. Lielos daudzumos dzer karstu tēju ar citronu, mežrozīšu paaugļiem un medu. Ieteicams ēst sasildošu un neitrālu ēdienu. Lielisks palīgs šādās saaukstēšanās ir laba mitrā lauku pirts. Istabas temperatūra, kurā atrodas slimnieks, nedrīkst būt zemāka par +23°C, mitrums – ne augstāks par 50%. Nedrīkst būt caurvēja.

Sangviniķim un holeriķim
Sangviniķim un holeriķim saaukstēšanos pavada spēcīgs drudzis, kakla sāpes, sejas apsārtums, izdalās iedzeltenas vai iesārtas krēpas.

Jādzer tējas no augiem ar atvēsinošu un sviedrējošu iedarbību (piparmētras, diždadža sakne, pelašķi, plūškoka ziedi). Ja temperatūra ir augsta, var pagatavot uzlējumu no bazilika, sandala un piparmētrām (ņem vienādās devās) – 2-3 tējkarotes augu maisījuma uz glāzi verdoša ūdens, ko dzer ik pēc 2-3 stundām. Uzturā nav ieteicams lietot asus un pikantus ēdienus. Istabas temperatūra nedrīkst pārsniegt +18 °C, istabai jābūt labi vēdināmai. Mitrums – ne vairāk par 50% (sangviniķim) un var būt nedaudz virs 50% (holeriķim).

 

Avots – saimnieks.lv

Dalīties.

4 komentāru

  1. Cik interesanti! Man 99% atbilst! Vienmēr kā saaukstējos tā drudzis klāt un kakls sāp! Riktīgs sangviniķis! 🙂

  2. Visi uzskaitītie simptomi atbilst flegmātiķim, bet pēc dažādu psiholoģisko testu aizpildīšanas es pat tuvu flegmātiķim neesmu!

Atstāt Ziņu