Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Stiprinies, lai tev nepietrūktu dzelzs

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vai bieži jūties sagurusi? Apātiska? Varbūt tevi bieži apciemo galvassāpes, ir trausli nagi? Noguruma unapātijas iemesli var būt ļoti dažādi, iespējams, ka tie ir psiholoģiskas dabas, tomēr to iemesls var būt arī dzelzs trūkums organismā un pat dzelzs deficīta izraisīta mazasinība. Noskaidro, kā vari noteikt, vai tev ir dzelzs deficīts, kādas ir tā pazīmes un kā tu ikdienā vari palīdzēt savam organismam?

Kas ir hemoglobīns un kādēļ tas ir tik svarīgs?
Hemoglobīns ir viela, kas atrodas sarkanajās asins šūnās – eritrocītos un apgādā visas organisma šūnas ar skābekli. Ja hemoglobīna līmenis organismā ir zems, tad arī skābekļa daudzums ir mazāks un lēnāk norit vielmaiņas procesi. Dzelzs uzsūcas asinīs no tievās zarnas un tiek transportēta uz aknām un liesu. Tā tiek pārnesta arī uz kaulu smadzenēm, kur tiek izlietota hemoglobīna veidošanai.
Nepietiekams dzelzs daudzums organismā traucē dažādu organisma sistēmu funkcionēšanai.

Kā var noteikt, vai tev ir dzelzs deficīts
Ja sievietei hemoglobīna līmenis ir zemāks par 115 vienībām, bet vīriešiem zem 120 vienībām, tad var runāt par anēmiju jeb mazasinību. Var būt situācija, kad hemoglobīna līmenis vēl ir normāls, bet dzelzs krājumi izīkuši, taču kādu laiku organisms var šo deficītu kompensēt. To var pārbaudīt nosakot feritīna līmeni asinīs – jo tas zemāks, jo dzelzs krājumi mazāki.

Dzelzs deficīta pazīmes:

  • Mazasinība
  • Ādas sausums
  • Galvassāpes, reiboņi, pavājināta uztvere
  • Ēstgribas zudums
  • Matu izkrišana
  • Nervu sistēmas darbības traucējumi: uzbudināmība, raudulība, migrējošas sāpes visā ķermenī, depresija
  • Sirds un vairogdziedzera darbības traucējumi
  • Imunitātes pavājināšanās
  • Nagu deformācija, trauslums

Dzelzs deficīta anēmiju var izraisīt nepietiekama dzelzs uzņemšana ar uzturu, nepilnvērtīga dzelzs uzsūkšanās, piemēram, gastropātijas, celiakijas, čūlainā kolīta gadījumā, kā arī pārlieka menstruālā asiņošana, infekcijas slimības, u.c.

Kā tu vari palīdzēt organismam ikdienā?
Visvairāk dzelzi satur liesa gaļa, zemenes un granātāboli. Vēl daudz dzelzs ir zaļajos dārzeņos – salātos, spinātos, dillēs, pētersīļos, kā arī alus raugā, auzu pārslās, jūras produktos, rudzu maizē un pat garšīgajā kakao. Ir pretrunīgas ziņas par aknu lietošanu uzturā. Aknas satur šo vērtīgo vielu, bet ieteicams tās lietot mēra robežās, jo aknas ir atkritumvielu filtrs.

! Ginekologi iesaka ‘dzelzs kokteili’
Recepte:
Samaļ gaļas mašīnā sauju valriekstus,
žāvētas aprikozes, vīģes,
pievieno dzērvenes un medu.
Lieto pa tējkarotei 3 reizes dienā

Dienas deva un rezerves
Parasti cilvēks katru dienu neuzņem nepieciešamo mikroelementu devu, tapēc organisms paglabā rezerves. Arī vasarā uzņemtais dzelzs daudzums, kas iegūts ēdot zaļumus un zemenes, tiek saglabāts nebaltām dienām. Dzelzs tiek  uzglabāts aknās, tādēļ pirmajā grūtniecības pusē anēmija nerodas.

Pieaugušam cilvēkam diennaktī ar uzturu nepieciešams uzņemt 10-18 mg dzelzs. Sievietes organismā uzsūcas 4 reizes vairāk dzelzs, nekā vīrieša organismā. No gaļas uzsūcas 40-50% dzelzs, no zivīm ap 10%. Vislabāk dzelzs uzsūcas no dzīvnieku aknām. Tas, kas nav uzsūcies, izdalās ar fekālijām, piešķirot tām tumšu krāsu.

! Svarīgi zināt 

Mīnuss: Piena produkti kavē dzelzs uzsūkšanos

Pluss: C un B 12 vitamīns palīdz dzelzim labi uzsūkties                 


Hemoglobīns grūtniecības laikā

Sievietei grūtniecības laikā īpaši svarīgi sekot līdzi, kāds ir hemoglobīna līmenis asinīs, jo dzelzs ir atbildīgs par skābekļa apgādi māmiņai un gaidāmajam mazulim un tas ir būtiski, lai mamma nejustos nogurusi un bērniņš saņemtu visu nepieciešamo. Otrajā grūtniecības pusē hemoglobīna līmenis var kristies, jo palielinās cirkulējošo asiņu daudzums organismā, bet eritrocītu masa ( kurā ietilpst hemoglobīns) nepieaug proporcionāli  tik daudz.  Papildus grūtniecības laikā ir nepieciešami aptuveni 1000 mg dzelzs, lai auglis attīstītos normāli. Sievietēm, gaidot bērnu, nepieciešamas regulāras vizītes pie ginekologa. Pārējos gadījumos konsultāciju var sniegt ģimenes ārsts.

Uzmanīgi ar dzelzs preparātiem
Dzelzi saturošie sintētiskie preparāti slikti uzsūcas un asimilējas organismā, tie var uzkrāties un izraisīt organisma saindēšanos. Dzelzs preparātus lieto tikai ārkārtējas nepieciešamības gadījumā. Dzelzs pārdozēšanas pazīmes – galvassāpes, ēstgribas trūkums, noguruma sajūta, gremošanas orgānu asiņošana. Iespējamas artēriju problēmas un ļaundabīgo audzēju rašanās. Dzelzi labāk lietot kopā ar  antioksidantiem C un E vitamīnu. Tādēļ vēlams profilakses nolūkā lietot pārtikas produktus, kas satur dzelzi un tikai nepieciešamības gadījumā sākt dzert sintētiskos preparātus stingrā ārsta uzraudzībā.


Dalīties.

Atstāt Ziņu