Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

5 proktologa ieteikumi zarnu veselībai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Par veselības problēmām “zem jostas vietas” runājam nelabprāt, izjūtam diskomfortu un pat kaunu. Proktoloģiskās kaites ir viena no šādām specifiskām kategorijām, kas saistīta ar pacientu kautrēšanos, bailēm, vilcināšanos vērsties pēc palīdzības. Proktologs ir ārsts, kura pārziņā ir resnās un taisnās zarnas saslimšanas, to diagnostika un ārstēšana. 

Proktoloģiska rakstura saslimšanas ir samērā izplatītas, tomēr tikai daļa pacientu nonāk ārsta kabinetā. No tiem, kuri atnāk pie ārsta, daļa ieradusies ar novēlošanos, krietnu laiku jau ciests diskomforts, izmantotas pašārstēšanās metodes.

Zarnu veselību lielā mērā ietekmē dažādi pacienta dzīvesveida faktori. Tāpēc proktologi iesaka par to domāt laikus, kamēr vēl nav radušās nepatīkamas problēmas, ko nāktos risināt ārstniecības iestādē.

Daži ieteikumi, kā rūpēties par savu zarnu veselību, lai netiktu veicinātas proktoloģiskās saslimšanas.

Jāgādā par normālu vēdera izeju
Viens no galvenajiem resnās un taisnās zarnas veselības priekšnoteikumiem ir regulāra un normāla vēdera izeja. Te tik daudz nav runa par to, ka vēdera izejai jābūt noteiktā laikā vai biežumā, jo to ietekmē organisma individuālās īpatnības, bet runa ir par to, ka vēdera izejai jābūt neapgrūtinātai — bez sāpēm, spiešanas, aizcietējumiem. Ja vēdera izejai ir šāds raksturs, tad taisnā zarna tiek traumēta, var veidoties plīsumi, veicināta hemoroīdu veidošanās. 

Aktīvs dzīvesveids, mazāk sēdēšanas
Neveselīga vēdera izeja, aizcietējumi un hemoroīdi ir sēdoša un mazkustīga dzīvesveida vieni no nepatīkamiem un nevēlamiem blakusefektiem. Protams, savu lomu spēlē arī iedzimtība, tomēr dzīvesveidam arī ir liela nozīme. 

Tāpēc, lai uzturētu savu kopējo veselību un arī zarnu veselību labā stāvoklī, ikvienam jādomā par to, kā savā ikdienā iekļaut vairāk fizisko aktivitāšu, mazāk sēdēšanas. Ja nav laika nekam citam, tad vismaz pietiekami daudz jāstaigā kājām. Sēdoša darba darītājiem jāiekļauj regulāras izkustēšanās pauzes.

Sabalansēts un šķiedrvielām bagāts uzturs
Uztura paradumi ir otrs būtiskais zarnu veselības priekšnoteikums. Uzturā jābūt pietiekami daudz šķiedrvielām bagātu produktu, dārzeņu, zaļumu, arī šķidrumam. Tas mazinās iespēju iedzīvoties aizcietējumos un palīdzēs noregulēt vēdera izeju. 

Ja ir tendence veidoties aizcietējumiem, tad regulāri jāiekļauj uzturā tie produkti, kas dabiski veicina vēdera mīkstināšanos un izeju, piemēram, bietes, linsēklas, plūmes. 

Sūdzību gadījumā — laicīga vērsties pie proktologa
Tāpat ļoti būtiski ir savlaicīgi vērsties pie proktologa, ja ir kādas ar taisnās zarnas veselību saistītas sūdzības. Tādas var būt arī tad, ja ir veselīgs uzturs, aktīvs dzīvesveids, jo zarnu slimības var būt arī iedzimtas, tās var veicināt tāds faktors kā grūtniecība. 

Jo ātrāk tiek apmeklēts proktologs, jo vieglāk novērst problēmu, izmantojot mazinvazīvas metodes. Gadās, kad nopietnas saslimšanas tiek noturētas par polipiem vai hemoroīdiem, bet, kad pacients beidzot nonāk pie ārsta, tiek atklāts ielaists zarnu vēzis.

Vizīti pie proktologa ērti var pieteikt internetā: https://www.vca.lv/arstnieciba/proktologs.html.  

Zarnu vēža skrīnings pēc 50 gadu vecuma
Saslimstība ar zarnu vēzi Latvijā ir augsta. Tāpat ir tendence, ka šī kaite tiek atklāta novēloti, kad pacientu vairs neizdodas glābt. Visbiežāk zarnu vēzi diagnosticē vecumā pēc 50. Tāpēc arī ir ieviesta zarnu vēža skrīninga programma, kas ļauj pacientiem pēc 50 regulāri veikt izmeklējumus par valsts līdzekļiem. Tādā veidā izdodas slimību “noķert”, kad tā vēl ir sākuma stadijā un sekmīgi ārstējama.  

Mudiniet arī savus tuviniekus, kuri vecāki par 50, izmantot šo iespēju un bez maksas pārbaudīties. Ja ģimenē jau ir bijuši šīs saslimšanas gadījumi, tad profilaktiskas pārbaudes ieteicams veikt jau ātrāk.

 

Apmaksāta publikācija

Dalīties.

Atstāt Ziņu