Vārda dienu svin: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Mūsdienīga hemoroīdu ārstēšana

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 

Rīga, Kokneses prospekts 18a
Tālr.  67374747, 67374744
www.lazermedicinasklinika.lv

Noderīgi zināt!

  •  Hemoroīdi ir palielināts asinsvadu pinums ap taisno zarnu. Ja taisnās zarnas slēdzējmuskuli var nosacīti salīdzināt ar ūdens krānu, tad asinsvadu pinums ir blīve, kas kalpo, lai no aizgrieztā krāna nepilētu ūdens.
  •  Vispirms izveidojas neliels asinsvadu paplašinājums taisnās zarnas iekšpusē vai ārpusē, ar laiku tas palielinās, atsevišķi hemoroidālie mezgli pēc vēdera izejas var parādīties ārpusē, un reizēm paši ievelkas atpakaļ, bet reizēm jāiebīda ar pirkstu; vēlāk tas vairs neizdodas un beigās ir izveidojies liels konglomerāts, kas pastāvīgi karājas ārā no anālās atveres.
  •  Ja parādījušās kādas nepatīkamas sajūtas anālās atveres apvidū, nieze, neiederīga veidojuma sajūta, nedaudz asiņu uz tualetes papīra pēc vēdera izejas, jādodas pārbaudīties pie proktologa – ķirurga, kurš specializējies taisnās zarnas slimību ārstēšanā.
  •  Līdzīgi simptomi kā hemoroīdiem var būt arī citām, daudz nopietnākām, taisnās zarnas slimībām un ļaundabīgiem zarnu audzējiem, tāpēc ir svarīgi, lai diagnozi nosaka ārsts.

akstījām jau par jaunajām hemoroīdu ārstēšanas iespējām Lāzermedicīnas klīnikā, kas pirmā Austrumeiropā sākusi lietot mūsdienīgas lāzertehnoloģijas hemoroidālās slimības ārstēšanai. Kā pastāstīja medicīnas zinātņu doktors, docents, ķirurgs koloproktologs Aigars Martinsons, klīnikas mērķis ir padarīt hemoroīdu diagnostiku un ārstēšanu pacientiem pieejamu, maksimāli komfortablu, diskrētu un delikātu. Cita starpā vēlējāmies noskaidrot, kā pa šo laiku veicies.

„Esam sekmīgi veikuši pirmās 200 operācijas, un viss ir izdevies, kā iecerēts, ” saka Dr.Med. A. Martinsons. „Pacientu apsekošanas dati liecina, ka rezultāti atbilst gaidītajiem. Vieglākās operācijas, kur nav nepieciešama narkoze, nu jau, var teikt, kļuvušas par rutīnu. Pacienti jūtas labi un parasti pat neizmanto piedāvāto iespēju pēc operācijas atpūsties palātā. Nav bijis arī sūdzību par komplikācijām. Tagad sākam arī narkozē operēt nopietnākus gadījumus, vēlamies aprobēt un noslīpēt šīs metodes, lai varētu tās izmantot arī nopietnākās hemoroīdu stadijas klasiskos dienas stacionāra apstākļos un lai pacientiem klīnikā nāktos pavadīt pēc iespējas īsāku laika periodu. Mums ir arī pētnieciskā darba ieceres, jo vai gan citādi var būt klīnikā, kur pieejamas mūsdienīgas tehnoloģijas un kur strādā viens medicīnas doktors un divi doktorandi.”

– Kā izdodas nodrošināt solīto diskrētumu un delikāto attieksmi un kliedēt aizspriedumus, kas saistīti ar hemoroīdu ārstēšanu?
Pacienti saka atzinīgus vārdus gan par mūsu personāla attieksmi, gan par apstākļiem un servisu Lāzermedicīnas klīnikā. Daudzi strādājoši pacienti jūtas atviegloti, uzzinot, ka pieņemam arī sestdienās, jo tas ļauj ārstēties, nekavējot darbu un lieki nestresojot, cilvēki sestdienās ērtāk var atbraukt arī no citām pilsētām. Daži atzīst, ka visgrūtākais visā ārstēšanās procesā ir bijis tieši saņemties un atnākt. Jūtamies gandarīti, par cilvēkiem, kuri spēra šādu soli, turklāt mūs patīkami pārsteidza fakts, ka vismaz līdz šim lielākā daļa pacientu ir labi informēti, viņi nāk jau ar noteiktu diagnozi un interesējas par ārstēšanu ar mūsu piedāvātajām metodēm, vēlas tās salīdzināt ar citām, ir lasījuši publikācijas dažādos medijos. Arī tiem nedaudzajiem, kuriem izrādās citas problēmas, varam palīdzēt ar konsultāciju un tas jebkurā gadījumā nāk par labu. Mēs katram pacientam atvēlam samērā daudz laika, lai varētu gan uzklausīt, gan izskaidrot būtiskās lietas un atbildēt uz jautājumiem.

– Vai hemoroīdi noteikti ir tūlīt jāoperē?
Atšķirībā no audzējiem hemoroīdi ir jāoperē nevis tad, kad tos atrod, bet tad, kad tie traucē. Daudzos gadījumos iespējama konservatīva terapija. Dažkārt pietiek vienkārši sakārtot dzīvesveidu, režīmu un diētu, kļūt kustīgākam – un simptomi pāriet.

– Kādas metodes izmanto hemoroīdu ārstēšanā?
Latvijā pieejama lielākā daļa hemoroīdu ārstēšanas metožu, ko izmanto pasaulē: gumijas ligatūras, doplerkontrolētā liģēšana, skleroterapija, infrasarkano staru koagulācija. Ir arī gadījumi, kas vajadzīga klasiska operācija. Lāzremedicīnas klīnika ir pirmā Austrumeiropā, kur hemoroidālās slimības ārstēšanai tiek lietotas mūsdienīgās HeLP un LHP lāzertehnoloģijas.

– Lūdzu, īsumā raksturojiet šīs metodes!
HeLP lāzerprocedūra ir ambulatora, tās gaitā ar speciālu doplerzondi tiek atrasts, kurā vietā zem gļotādas ir hemoroīdus barojošais asinsvads un precīzi tajā vietā tas tiek piededzināts. Ar šo pašu aparatūru arī kontrolē, vai asinsvads ir noslēdzies – tiek iegūts skaņu efekts, kas ļauj spriest, vai asins plūsma samazinās. Šo metodi vairāk izmanto agrīnām hemoroīdu stadijām, kad vēl nenovēro hemoroidālo mezglu izkrišanu no anālās atveres, bet pacientam vairāk ir sūdzības par asiņošanu. Ar lāzera palīdzību tiek mainīta asinsvada sieniņas struktūra un asinsvads slēdzas. Mezgli, kuri ir palielināti tikai nedaudz, pēc zināma laika saplok. Labu efektu ar HeLP lāzertehnoloģiju var panākt arī pacientiem, kuriem ir sūdzības par niezi, diskomfortu un citām subjektīvi nepatīkamām sajūtām anālajā zonā. Procedūru parasti veic tikai vietējā anestēzijā ar speciālu atsāpinošu gēlu; atsevišķos gadījumos vietējo anestēziju papildina ar sedāciju – ļoti vieglu nomierinošu līdzekļu ievadi vēnā. Tā kā metode nav traumatiska un agresīva, vajadzības gadījumā to ir atļauts izmantot pat grūtniecēm. Ja hemoroīdi ir vēlīnā stadijā, HeLP lāzerprocedūra ļauj samazināt slimības simptomus, bet kopumā vēlīno stadiju hemoroīdu ārstēšanai labāk piemērotas ir citas metodes, piemēram, LHP lāzertehnoloģija. Ja hemoroīdi ir jau pārāk lieli un sāk izkrist no anālās atveres, tad ir izstaipīti saistaudi, kas tos notur pie zarnas sieniņas. Izmantojot LHP tehnoloģiju, hemoroidālajā mezglā iedur „lāzeradatiņu” un tiek veikta piededzināšana, kuras rezultātā mezgls saplok. Lai nebojātu slēdzējmuskuli vai taisnās zarnas gļotādu, tiek ļoti precīzi aprēķināta nepieciešamā enerģija. Šī operācija prasa anestēziju (parasti spinālo vai īsu intravenozo anestēziju, t.s. „iemidzināšanu”). Sāpes ir krietni mazākas nekā klasiskā operācijā, tomēr rodas fizioloģisks apdegums un ir jālieto pretsāpju tabletes. Kopumā klīnikā jāpavada vairākas stundas. Ja pacients dzīvo tālu, operācija ieplānota pēcpusdienā un slimības stadija ir liela, piedāvājam palikt stacionārā vienu nakti.

– Vai problēmas vēlāk var atkārtoties?
Hemoroīdu recidīvu varbūtība nav izslēgta. Medicīnā nav korekti kaut ko solīt ar simtprocentīgu garantiju. Mēs iesakām pacientiem, kā rīkoties, lai pēc iespējas novērstu problēmas atkārtošanos; izskaidrojam, kas darāms aizcietējumu profilaksei; kādas korekcijas vajadzētu ieviest uzturā un dienas režīmā, kādas fiziskās aktivitātes ir ieteicamas un no kādām labāk atturēties.

– Uz cik lielām dzīvesveida pārmaiņām jābūt gatavam hemoroīdu piemeklētajam cilvēkam?
Nav mūsu mērķis bārstīt kategoriskus aizliegumus. Hemoroīdus veicina daudzi faktori, izplatītākie ir ilgstoša sēdēšana, aizcietējumi, mazkustīgs dzīvesveids, asi ēdieni, pārēšanās, alkohols, smagumu celšana, arī grūtniecība un dzemdības. Ne visu cilvēks var un grib mainīt, un mūsu uzdevums ir palīdzēt viņam risināt hemoroīdu problēmu, pēc iespējas saglabājot savas prioritātes. Piemēram, nesen man bija kāds pacients, kura sirdslieta ir bodibildings. Ģimenes ārsts bija stingri pieteicis, ka tā jāmet pie malas. Pateikt „nedrīkst” ir visvienkāršāk, tomēr mēs cenšamies ārstēt tā, lai cilvēks varētu turpināt savu iemīļoto nodarbošanos, kas viņam ir svarīga. Varbūt pienāks reize, kad to tiešām nāksies mest pie malas, bet šobrīd mēs varam pacīnīties, lai tā nebūtu, un to arī darām. 

 

Rīga, Kokneses prospekts 18a
Tālr.  67374747, 67374744
www.lazermedicinasklinika.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu