Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Gribu baltus zobus!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Galvenais baltu zobu ienaidnieks ir aplikums. „Zobu emalja ir kristāli. Iedomājieties, kalnu kristālus – cik tie skaisti mirdz! Un kādi tie izskatās, kad nosūbē? Arī zobs ar aplikumu izskatās matēts, vairs nemirdz. Ja zobs ir tīrs, viņš jau izskatās labi – viņš mirdz, atstaro gaismu un izskatās gaišs,” stāsta zobu higiēniste Anda Mironova. Tādēļ, lai tu būtu apmierināta ar savu smaidu un tavi zobi būtu mirdzoši pats svarīgākais ir notīrīt aplikumu!

Iekrāsojas nevis zobi, bet aplikums
Tu taču esi dzirdējusi, ka saka – kafija iekrāso zobus dzeltenus? Tiesa, kafija iekrāso, taču nevis zobus, bet aplikumu! Ikdienā lietojot dažādus ēdienus un dzērienus, iekrāsojas aplikums, nevis zobu emalja.

„Jebkura krāsaina lieta, ja tiek lietota ilgstoši vai bieži, viņa iekrāso aplikumu. Ja zobs netiek notīrīts labi, ar laiku tas kļūs ar noteiktu pigmentu,” skaidro zobu higiēniste.

Kas tad ir tie spēcīgākie krāsotāji? Lai cik paradoksāli tas nebūtu, kafija zobus neiekrāso tik spēcīgi kā to dara tēja. Ja dzer daudz zaļo tēju, aplikums var kļūt pelēcīgs. Ja dzer melno tēju, zobi kļūst brūnīgi, dzelteni. Protams, no kafijas arī zobu aplikums kļūst dzeltenāks. Ļoti iekrāso sarkanvīns – zobi kļūst pelēki. Arī no upeņu tējas paliek pelēcīgi zili zobi. Burkānu sula savukārt padara tos dzeltenus.

Ko darīt? Jātīra zobi! Jādabū nost aplikums, tad arī dzērienu radītā krāsa pazudīs un zobi atgūs savu mirdzumu

„Taču lielākā daļa, pat 95% cilvēku zobus tīra intuitatīvi – tātad, nenotīra visu. Ja aplikums būtu spilgti zils, zaļš, tad mēs to redzētu un, protams, vieglāk notīrītu. Diemžēl tā nav un katram ir kādas noteiktas vietas, kur tas aplikums vienmēr paliek. Un ja tas ilgstoši tur krājas, tas kļūst cietāks, un mājās pats to vairs nevar notīrīt, jādodas pie zobu higiēnista, kas ar speciālām pastām tad viņu dabū nost,” skaidro A.Mironova.

Balināšana vai baltināšana?
Kāda atšķirība starp zobu baltināšanu un zobu balināšanu? Zobu higiēnisti baltina zobus, arī visas pastas lielākoties baltina. Baltināšana nozīmē ļoti labi ar abrazīvu vielu attīrīt zobus no aplikuma. Būtībā visas whitening zobu pastas to dara.

Zobu pastām uz iepakojuma ir norādīts, cik abrazīvas tās ir. Skaties uz apzīmējumu „RDA” – tas ir abrazivitātes rādītājs. Jo mazāks skaitlis, jo zobu pasta mazāk abrazīva. Ikdienā nevajadzētu aizrauties ar izteikti abrazīvām zobu pastām, jo zobi var kļūt jūtīgi.

RDA no 120 līdz 200 ir augsta abrazivitātes pakāpe, ļoti spēcīgi iedarbojas uz zobu emalju, paredzētas lietošanai ne biežāk kā reizi nedēļā.

RDA no 60 līdz 100 drīkst lietot ikdienā, taču tikai cilvēki ar normāliem, veseliem zobiem.
Jutīgiem zobiem domātas pastas, kurās RDA ir mazāks par 50.

Ja nav ļoti liels aplikums retu reizi zobus var notīrīt ar sāli un soda, kas darbosies gluži kā skrubis, notīrot zobus. Taču ar to nevajadzētu aizrauties, jo sodas un sāls graudiņi ir samērā rupji un zobi var kļūt jutīgi.

 

Savukārt balināšana ir ķīmiska iedarbība uz zobu. Balināšana notiek ar ūdeņraža peroksīdu. Maksimālā koncentrācija, ko drīkst lietot mājās, ir 6%. “Šobrīd vienīgā balinošā pasta, kas pieejama Latvijā, ir Superstar. ES standarti nosaka, ka peroksīda koncentrācija nedrīkst būt augsta, bet, ja tā nav augsta, nav arī efekta. Cilvēkam drīzāk tas ir placebo efekts – o, jā man ir gaišāki zobi!” teic A.Mironova. Latvijā mājās lietojamie zobu balinošie līdzekļi nav tik populāri, tieši tāpēc, ka viņi nav efektīvi uz mūsu zobiem, kas dabiski Baltijas iedzīvotājiem jau ir dzeltenīgi.

“Zobu krāsu nosaka, nevis emalja, bet dentīts. Ja emalja ir kā āda, tad dentīts ir muskuļi – tas ir pamats, no kā sastāv zobs. Tātad iedomājieties- šai ķīmijai jābūt pietiekami spēcīgai, lai izēstos cauri emaljai līdz dentītam,” skaidro zobu higiēniste.

Tādēļ reālu zobu balināšanas efektu  var panākt zobārsta kabinetā, kur profesionāli balina ar 35% koncentrātu.

Tomēr arī pie zobārsta izbalināti zobi nesaglābās šo efektu pastāvīgi. “Mūsu ķermenis atjaunojas nepārtraukti, tā kā noteiktā krāsa ir tas, ar ko esam nākuši pasaulē, ar laiku zobu krāsa atgriežas. Balināšanas efekts nav ilgstošs un nekad nevar garantēt labus rezultātus. Turklāt plombes nebalinās. Un tiem cilvēkiem, kam jūtīgi zobi, balināšanu neiesaka. Tā ir vardarbība pret zobiem. Iedomājieties, tas būtu tāpat kā slimīgu cilvēku aizvest uz Antarktīdu,” salīdzina A.Mironova.

Kas tev jāzina, ja tu smēķē
Smēķētājiem savukārt īpaši jāuzmana savi zobi. „Smēķējot, zobu aplikums tiek piecepts, piežāvēts klāt. Un tas viss ir jākasa nost, tas nenāk ar zobu birsti un zobu pastu nost, tur jāiet pie speciālista, lai zobus notīrītu. Un tas nav atkarīgs no cigaretēm, kādas smēķē. Man bijuši klienti, kas smēķē smalkas cigaretes, bet zobi izskatās kā katla dibens, savukārt atnāk veči, kas smēķē kādas vienkāršas, lētās cigaretes, bet ar zobiem nav tādas problēmas. Tas atkarīgs no daudziem faktoriem, tai skaitā arī no siekalu sastāva, cik bieži smēķē utt.,” norāde ārste.

Vēl viena smēķētājiem raksturīga problēma- sašaurinās asinsvadi. „Smaganām vienkārši piegriež skābekli,” saka A.Mioronova.  “Smēķētāji ļoti nodara pāri sev un saviem zobiem, nerunājot nemaz par pārējām problēmām – pārragojas mēles kārpiņas, ātra novecošanās utt..”

 

Dalīties.

3 komentāru

  1. Paldies par profesionālu paskaidrošanu, ko nozīmē balti zobi un kā tos iegūt. Man ļoti patīk attīrīt zobus ar Sarakan zobu pastu. Tā nav parāk abrazīva, bet cik zinu, sastāvā ir "miswak", kas dabīgi šķīdina aplikumu un padara zobus baltākus.

  2. Līga Rozentāle on

    Jā, Anda arī stāstīja, ka ir zobu pastas, kas satur fermentus – tie šķīdina aplikumu, jo atpazīst olbaltumvielas (no tām veidojas aplikums) un tās šķīdina, nav pat jāberž baigi. Tas ir ideāli jutīgiem zobiem, kam abrazīvās zobu pastas daļiņas varētu būt par skarbu.

Atstāt Ziņu