Vārda dienu svin: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Aktivizējusies difterija. Uzmanies!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Esi piesardzīga – šogad sparīgāk sākusi uzglūnēt difterija. Latvijas Infektoloģijas centrs ziņojis, ka šogad konstatēti jau vairāki saslimšanas gadījumi ar difteriju. Ja pērn visa gada laikā bija reģistrēti divi saslimšanas gadījumi, tad šogad aprīļa mēnesī vien ar difteriju saslimuši trīs pieaugušie. Visi trīs neesot bijuši vakcinēti pret difteriju.

Difterija ir ļoti lipīga – ar to var inficēties darbavietā, veikalā, sabiedriskajā transportā, kafejnīcā, kinoteātrī un citās sabiedriskās vietās.

Turklāt difterija ir dzīvībai bīstama infekcijas slimība. Ja cilvēks savlaicīgi negriežas pēc medicīniskās palīdzības vai ārstēšana tiek uzsākta pārāk vēlu, difterija rada nopietnas veselības problēmas, invaliditāti, bet smagākos gadījumos var beigties pat ar nāvi.

Bērnībā, visticamāk, tu izgāji potēšanās kursu pret difteriju. Taču imunitāte pēc difterijas vakcīnām nesaglabājas visu mūžu – revakcināciju mediķi iesaka veikt ik pēc pieciem gadiem.

Tādēļ, ja neesi vakcinēta pret difteriju, tu vari doties pie sava ģimenes ārsta un vakcinēties pret difteriju bez maksas.


Kas ir difterija?
Difterija ir ļoti lipīga un dzīvībai bīstama infekcijas slimība.
Difterijai raksturīgs iekaisums un plēvaini aplikumi uz rīklesgala gļotādas vai ādas, kā arī organisma smaga, vispārēja intoksikācija.
Difterijas ierosinātājs ir nūjiņveida baktērija, kas labi iztur izžūšanu, ir noturīga pret aukstumu, ilgi saglabājas uz priekšmetiem, kurus lietojuši slimnieki vai baktērijas nēsātāji.

Kā var inficēties ar difteriju?
Difterijas infekcijas avots ir ar difteriju slims cilvēks, taču tikpat labi tas var būt arī vesels cilvēks, kas ir tikai baktērijas nēsātājs. Visbiežāk cilvēka organismā difterijas nūjiņas nokļūst caur mandelēm, rīkles un deguna gļotādu. Ar difteriju var inficēties ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai baktēriju nēsātājs. Tādā veidā var inficēties darbavietā, veikalā, sabiedriskajā transportā, kafejnīcā, deju zālē, kinoteātrī u.c. sabiedriskās vietās.

Kādas ir saslimšanas pazīmes?
Difterijas pazīmes ir vispārējs savārgums, temperatūras paaugstināšanās, kakla sāpes, rīkles apsārtums, tūska, rīšanas grūtības,  klepus, balss aizsmakums un apgrūtināta elpošana. Iespējamas galvassāpes un apetītes zudums.

Vienlaicīgi ar citām pazīmēm difterijas toksīni ar asins plūsmu izplatās visā organismā. Tie iedarbojas toksiski uz sirds muskuli, radot muskuļu iekaisumu jeb miokardītu, skar nervu sistēmu, bojājot nervu šķiedras, kā arī rada nieru, aknu un virsnieru audu bojāeju.

Ja cilvēks savlaicīgi negriežas pēc medicīniskās palīdzības vai ārstēšana tiek uzsākta pārāk vēlu, difterija rada nopietnas veselības problēmas, invaliditāti, bet smagākos gadījumos var beigties ar nāvi.

Kā difteriju ārstēt?
Difterijas ārstēšana noris vieglāk, ja tiek sākta laikus. Pat vieglas slimības formas var izraisīt grūti ārstējamas komplikācijas un ārstēšana šādā gadījumā var ieilgt pat vairākus mēnešus, ja nav sākta laicīgi. Nav garantijas, ka neiestāsies invaliditāte. Difterijas slimnieka pilnvērtīga ārstēšana iespējama tikai slimnīcā.

Kā sevi pasargāt no inficēšanās?
No saslimšanas ar difteriju var pasargāt savlaicīga un regulāra vakcinācija pret difteriju.
Bērniem vakcināciju pret difteriju veic divu, četru, sešu un 12-15 mēnešu vecumā, bet pēc tam – 7 un 14 gadu vecumā.
Imunitāte nesaglabājas visu mūžu – revakcināciju ieteicams veikt ik pēc 5 gadiem.
Pieaugušajiem, kas pret difteriju nav potēti, jāsaņem potēšanās kurss – trīs potes. Pēc pirmās potes jāpaiet pusotram mēnesim, tad jāsaņem otrā pote. Trešā pote jāsaņem pēc sešiem mēnešiem. Arī pieaugušie vakcināciju pret difteriju var saņemt bez maksas pie sava ģimenes ārsta, vai ārsta norādītā vakcinācijas kabinetā.

Dalīties.

Atstāt Ziņu