Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Zaļās tējas burvība

Pinterest LinkedIn Tumblr +

KAS IR TĒJA?
Tēja tiek gatavota no Camellia sinensis (tējaskrūms) auga, kas ir radniecīgs daudzos dārzos ziedošajiem kamēlijas krūmiem.
Savvaļā augoši tējaskrūmi ar laiku pārvēršas par 15-13 pēdu augstiem kokiem, ap kuriem dīgst mazas tējasaugu atvasītes. Savukārt kultivētā tēja parasti tiek saglabāta 3-5 pēdu augstumā, lai būtu ērtāka tās novākšana.

Tējas gatavošanai tiek izmantota dzinumu visaugstākā daļa, kur aug jaunas, maigas lapiņas un pumpuri. Un kas interesanti, ka pat šobrīd, kad ir tik daudz dažādu jaunu tehnoloģiju, tēja joprojām lielākoties tiek ievākta ar rokām. Un tam ir ļoti pamatots iemesls – tējas novākšanas ierīces nav īpaši precīzas, tās norauj un sasmacina ne tikai pumpuru un vienu vai divas lapiņas, bet arī raupjākas lapas, stumbru, vai vēl ko citu, kas gadās pa ceļam.

Zaļās tējas ieguvei lapas netiek fermentētas. Uzreiz pēc novākšanas tās tiek tvaicētas, lai apturētu fermentācijas procesu, un pēc tam tiek saritinātas un žāvētas.

ZAĻĀ TĒJA UN TAVA VESELĪBA

Samazina holesterīna līmeni
Tiem, kas lieto zaļo tēju, tik un tā var būt paaugstināts holesterīna līmenis, taču tā pieaugums, lietojot produktu, kas to var veicināt, ir lēnāks. Zaļā tēja ļauj organismam uzņemt mazāk holesterīna, bet izdalīt vairāk, tāpēc kopējais holesterīna līmenis ir zemāks.

Novērš pārāk strauju asins recēšanu
Lai arī zināms daudzums trombocītu mums ir nepieciešams, lai nenoasiņotu līdz nāvei nejauši iegriežot pirkstā, mēs tomēr negribas, lai šūnas pārmērīgi liptu kopā. Tam var izmantot kādus medikamentus, taču mums ir vajadzīgs tāds līdzeklis, kas spēj atturēt trombocītus no pārlieku liela lipīguma, tajā pašā laikā, nekaitējot pārējiem orgāniem. Šis ‘kas tāds’ ir zaļā tēja.

Palīdz kontrolēt asinsspiedienu
Dažādi medikamenti var radīt garšas sajūtas zudumu, caureju, arī sejas un roku pietūkumu, taču zaļā tēja pazemina asinsspiedienu bez kaitīgām blakusparādībām.

Slaiduma saglabāšana, dzerot zaļo tēju
Zaļā tēja nav ārstniecība līdzeklis un tas nevar vienā mirklī atbrīvot no korpulences, taču tās īpašības ir daudzsološas. Tā kontrolē aptaukošanos pat tad, ja tiek lietots nepareizs uzturs. Taču jāņem vērā, ka tas nozīmē tiešām daudzu tējas krūžu izdzeršanu dienā.

Stresa mazināšana
Varbūt nevaram minēt zaļo tēju, kā reālu līdzekli, kas iedarbojas uz stresu, taču varam uz to paskatīties citādāk. Apstāšanās no dienas steigas, lai izdzertu tasi tējas, ir īslaicīga ikdienas rūpju aizmiršana.

Zaļā tēja pret vīrusiem
Tējas lapām ir pretvīrusu aktivitāte pret dažādiem vīrusiem – gripas, herpes simplex vīrusu, poliomielīta vīrusu u.c.
Zaļās tējas katehīni aizkavē gripas vīrusa darbību. Labākie rezultāti tiek novēroti, kad tējas ekstrakti tiek pievienoti tieši pie vīrusa. Tas nozīmē, piemēram, – kakla skalošana ar zaļo tēju un tējas lietošana gripas epidēmijas laikā ir ļoti efektīva gripas profilaksei.


RECEPTES AR ZAĻO TĒJU

Tēja + saldējums = īsts sapnis
Nepieciešams(1 porcijai):
1 tase uzvārītas karstas zaļās tējas
2 lielas karotes vaniļas saldējuma
Piparmētru lapas

Izkārto saldējumu augstās glāzēs un pārlej pāri ar verdošu zaļo tēju. Dekorē ar piparmētru lapiņām.

Tumšo ķiršu tējas punšs
Nepieciešams (aptuveni 15 tasēm):
2 tases svaigu vai saldētu tumšo ķiršu (bez kauliņiem)
6 tases zaļās tējas (uzvārīta un atdzesēta)
1 tējk. Sasmalcināta svaiga ingvera
1 kanēļa nūjiņa (salauzīta mazos gabaliņos)
¼ tases svaigas citrona sulas
1 tase smalkā cukura (to var regulēt pēc garšas)

Ķiršus un 2 tases tējas ielej katliņā. Silda, kamēr sāk vārīties. Uzliek vāku, samazina karstumu un pavāra 15 minūtes. Pēc tam maisījumu atdzesē.
Citā katliņā sajauc atlikušās 4 tējas tases, ingveru un kanēli. Uzvāra un atdzesē. Pēc tam visu nokāš, lai atbrīvotos no ingvera un kanēļa.
No vārītajiem ķiršiem, caur sietu, kārtīgi izspiež sulu.
Sajauc kopā ķiršu sulu un iepriekš nokāsto maisījumu. Pievieno citrona sulu un cukuru. Visu kārtīgi samaisa. Atdzesē, kamēr ir gatavs pasniegšanai.

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu