Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

Laiks ievākt liepziedu tēju

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ak, šis reibinošais jūlijs, medaini saldais liepu ziedēšanas laiks! Iešana cauri parkam vai kādai liepu alejai ir salīdzināma ar īso aromterapijas seansu. Labā ziņa ir tā, ka kripatiņu no šī vasarīgā liepu salduma ir iespējams “iekonservēt” un paņemt līdzi arī drūmākiem un vēsākiem gadalaikiem. Ir jāievāc liepziedu tēja!

Kad zied un ko ievāc tējai?

Lai gan dabā gadās visādi un dažkārt liepas zied jau jūnijā, tomēr parasti īstais liepu ziedēšanas laiks ir tieši jūlijs, tā vidus.

Tad nu vajag tika nolūkot liepu, kas pilnziedā – ziedkopas ir dzeltenzaļas vai gaiši zaļas, nevis jau sabrūnējušas. Ievāc veselas ziedkopas un seglapas jeb pieziedu lapas. Ziedkopas var būt pilnībā izziedējušas, bet tajās var būt arī pa kādam ziedpumpuram vai negatavam auglim.

Vislabākos ziedus dod parastās liepas ar sīkākām lapām. Tām ziedu pušķītī parasti ir 5-10 ziedi, kamēr liellapu liepām, kas biežāk sastopamas parkos un apstādījumos, ziedu pušķītī ir tikai 2-5 ziedi. Arī pieziedu zaļās lapas liellapu liepām ir lielākas  un garākas nekā parastajām liepām. 

Ievāktos ziedus nav ieteicams žāvēt tiešos saules staros. Vislabāk tos izlikt uz lina vai kokvilnas auduma labi ventilētās telpās. Ziedus žāvēšanas procesā ik pa laikam apgroza.

Liepziedu tējas iedarbība

Liepu ziedu tējai ir visai universāls pielietojums, tāpēc to var lietot kā vienu no ikdienas tējām, tai skaitā, bērni. Bet, protams, tai ir arī ārstnieciskās īpašības. Kā raksta Dora Švīkule grāmatā “Veselīgākās zāļu tējas”, liepu ziedi noder visām slimībām un visiem slimiem, jo “mazina karstumu, vājina baktērijas, saskalda, šķīdina baktēriju radītās indes”. Tie ir labi sviedru un urīna dzinēji, tāpēc liepu ziedi ir ideāls līdzeklis pret visām saaukstēšanās slimībām.

Liepu ziedi ir iecienīti arī kā nervu zāles. Tie labi noder arī, lai mazinātu vai uzveiktu galvassāpes. Literatūrā tiek runāts arī par šīs tējas labajām īpašībām sieviešu slimību, īpaši, dažādu olnīcu iekaisumu profilaksē.

 

______________ 

Avots:

D.Pakalns “Ārstniecības augi”

D.Švikule “Veselīgākās zāļu tējas”

Dalīties.

Atstāt Ziņu