Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Lai bērnu vasaras prieki nebeigtos ar traumām

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ācies vasaras brīvlaiks. Aidā! vasaras priekiem – braukšana ar riteni, futene pagalmā, saldējums, ekspedīcijas uz mežu un protams, pludmale un peldēšanās! Diemžēl bērnu vasaras priekus aizēno traumas, bieži vien pat visai smagas, kas prasa ilgstošu ārstēšanos.

„Ar katru gadu bērnu traumu skaits pieaug. Pirms pieciem gadiem diennakts laikā traumu punktā iestājās 85-90 bērni, gadu atpakaļ 100 slimnieki, bet šogad jau 130 – 135 . Turklāt palielinās smago traumu skaits,” situāciju raksturo Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājs Aigars Pētersons.

Diemžēl ne vienmēr ārsti var izārstēt visus nelaimēs cietušos bērniņus. Ir bērni, kuri aiziet bojā un ir bērni, kas kļūst par invalīdiem. Kad nelaime jau ir notikusi, vecāki sāk sev pārmest- kā mēs to neparedzējām, kā mēs to nenovērsām? No visa, protams, dzīvē bērnu nevarēsi pasargāt, bet daudzas nelaimes un traumas tiešām ir iespējams novērst.

Tādēļ SievietesPasaule.lv kopā ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītāju Aigaru Pētersonu aplūko biežākās bērnu traumas vasarā un iesaka padomus, kā no tām pasargāt savus bērnus.

Peldvietas – pludmales pie jūras, ezera, upes
„Latvijā vasarā noslīkst desmit reiz vairāk bērnu nekā Skandināvijas valstīs. Lielākoties noslīkst bērniņi līdz 5 gadu vecumam – tie, kuri sākuši paši staigāt,” stāsta A.Pētersons. Vecāki parasti domājot, ka bērniņš nu jau liels un viņam var uzticēties. Taču tā nav – pietiek pagriezt muguru un nelaime jau notikusi. „Lai sarītos ūdeni un noslīktu pietiek ar pusminūti,” brīdina ārsts.

 „Otra grupa ir pusaudži, kas ir pārdroši un lec nezināmās vietās no liela augstuma, lauž sprandu vai alkohola ietekmē mēģina pārpeldēt ezeru,” norāda A.Pētersons.

Kā pasargāt bērnus no noslīkšanas? Mazos bērnus viennozīmīgi nedrīkst atstāt bez pieaugušā uzraudzības. „Ja pieaugušais iet peldēties, tad jāpalūdz konkrētam vienam cilvēkam pieskatīt bērnu, nevis – „es te iešu peldēties, jūs pārējie pieskatāt bērnu”. Ja visi atbildīgi, tad neviens nav atbildīgs,” teic A.Pētersons.

Tāpat nevajadzētu mazos bērnus laist peldēties kopā ar lielajiem, jo lielie bērni grib peldēties, dauzīties, mazie tikmēr paliek bez uzraudzības. Tādā gadījumā uz peldvietu noteikti jāiet līdzi arī kādam pieaugušajam.

Sarežģītāk ir pasargāt pusaudžus. „Katram klāt sargu nenoliksi, bet sabiedrību varētu informēt, kur ir bīstamākās ūdens tilpes, pielikt brīdinājuma zīmes, ka tur lekt un peldēties nevar. Tāpat cītīgāk jāskatās, vai tiek ievērots likums par alkohola nepārdošanu pusaudžiem. Katru dienu pie mums slimnīcā nonāk kāds pusaudzis lielā alkohola reibumā, ar 2-3 promilēm. Elpināšana un sirds masāža jāsāk momentāni. No tā atkarīgs, vai šis cilvēks tiks izglābts vai nē.”
Drošībai: Bērni peldvietās ir pastāvīgi jāuzrauga pieaugušajam!

Piemājas dīķis vai baseins
Liela nelaimju grupa saistīta ar piemājas dīķiem. Regulāri Latvijā piemājas dīķos noslīkst 3gadīgi – 5gadīgi bērni. Pat neliels dīķītis mājas pagalmā mazam bērnam ir bīstams. Atliek vecākiem uz brīdi pagriezt muguru un bērna vairs nav.

A.Pētersons iesaka parūpēties par to, lai bērnam nebūtu tik viegli piekļūt pie dīķa malas – uzceliet ap dīķi žogu ar slēdzamiem vārtiņiem, kuriem bērni nevar pārkāpt pāri.
Drošībai: Ierobežot bērnu piekļuvi piemājas dīķim vai baseinam, uzceļot ap to žogu!

Velosipēda traumas
„Protams, bērnībā visi iemācās braukt ar riteni, tas ir jauki, bet jāatceras, ka velosipēds ir diezgan bīstama lieta. Bērnam galva ir smagāka, tādēļ, krītot ar velosipēdu, ir lielāks risks, ka viņš sasitīs tieši galvu,” brīdina A.Pētersons. Tāpēc viņš aicina vecākus nežēlot 15- 20 Ls un nopirkt savai atvasei kārtīgu aizsargķiveri. Vecākiem ir jāiemāca bērniem, ka tas ir svarīgi un pat moderni braukt ar veloķiveri.

„Velosipēds ir bīstams arī tāpēc, ka, ar stūres galu saņemot sitienu pa vēderu, var gūt smagus vēdera dobuma traumas. Katru gadu slimnīcā ir 3 vai 4 bērni, kuri pārsit aizkuņģa dziedzeri uz velosipēda raga. Arī šobrīd slimnīcā ir puisītis, kuram jau vairākas nedēļas ārstējam pārplēstu aizkuņģa dziedzeri,” stāsta A.Pētersons.

Savukārt, ja pieaugušais ved bērnu uz sava riteņa, tad obligāti nepieciešams speciāls sēdeklītis. Ārsts stāsta, ka ir bijuši gadījumi, kad bērnus ved uz riteņa ragiem vai kā citādi un mazajiem ierauj kājas spieķos. Rezultātā – kājiņa saplosīta, jāliek šuves, jāārstējas.
Drošībai: Obligāti – veloķivere! Veloķiverei jābūt atbilstošai bērna izmēram- tā nedrīkst būt par lielu.
Bērni ar velosipēdu nedrīkst braukt pa ielu braucamo daļu!

Grieztas brūces pēdās
„Kad sākās peldēšanas sezona, traumu punktā burtiski ir uzlidojums ar bērniem, kuriem ir dažāda dziļuma grieztas brūces pēdās. Izskatās, ka šobrīd Latvijā ir ļoti populāri tā darīt- dauzīt stiklus un mest peldvietās, lai tie, kas iet peldēties, sagrieztu kājas. Ciniski, bet cilvēki tā dara,” sašutis ir A.Pētersons.
Un pats trakākais, ka pasargāt no pēdu sagriešanas ne sevi, ne bērnu tu īsti nevari. Arī dodoties peldēties ar gumijas čībiņām, kājas nebūs pasargātas, stikls tiks cauri.
Drošībai: Pašiem nemest stiklus ūdenī un aicināt citus nepiesārņot pludmales. Pārbaudīt pludmales vietu, kurā bērns spēlējas.

Traumas, kas gūtas uz batuta
Šobrīd batutus veikalos pārdod par zemām cenām, un ļoti daudz ģimenes tos iegādājas saviem bērniem. Taču, kā norāda A.Pētersons, „batuts ir ļoti bīstama lieta.”

Bērni uz batuta gūstot smagus kāju un roku lūzumus un citas traumas, kas prasa nopietnas ķirurģiskas manipulācijas. Tādēļ, ja mājās gribas batutu, jāievēro drošības pasākumi, lai bērni uz tā sevi nesatraumētu.
Drošībai: Ap batuta malām obligāti jābūt aizsargtīklam! Uz batuta vienlaikus nevar lēkāt vairāki bērni!

 

Bīstamais grilla šķīdums
Sācies pikniku laiks, ģimenes kopā ar bērniem dodas zaļumos, cep gaļu utt. Kamēr pieaugušie grilē gaļu, turpat kaut kur blakus nomesta stāv grila šķīduma pudelīte, kas ir ļoti bīstama bērniem.
Šobrīd jau slimnīcā ārstējoties viens bērniņš, kas guvis smagus apdegumus, aplejoties ar grila šķīdumu un tas uzliesmojis.
„Grila šķīdums ir bīstams. Bērns var ne tikai gūt apdegumus, bet arī saindēties,” brīdina ārsts. Grila šķīduma pudelīte no bērnu viedokļa izskatās vilinoša – kā limonāde. „Ja bērns to iedzer, sākas vemšana, tad daļa šī šķīduma nonāk elpošanas ceļos. Šķīdumā ir mazas lodītes, kas tālāk nonāk alveolās un bērns iegūst ķīmisko pneimoniju. Tas nozīmē, ka bērnam visu mūžu var būt problēmas ar hroniskiem plauškarsoņiem, bronhītiem utt.” – pa risku stāsta A.Pētersons.
Drošībai: turēt un noslēpt grila šķīdumu bērniem nepieejamā vietā!

Saules traumas
Šobrīd ultravioletie stari ir ārkārtīgi aktīvi, bērniem pat minimālā deva var radīt maksimālas problēmas. Tādēļ ārsts uzsver, ka vecākiem jāraugās, lai bērniņš ir padzēries un jāģērbj baltas drēbītes, uz galvas – cepurīte.
„Nevajag bērnu cepināt saulē. Jaunās māmiņas domā – liksim bērniņu saulītē, lai būtu brūns. Bet tā pigmenta ķeršana beidzas ar to, ka divu stundu laikā bērns dabūjis saules dūrienu, sākusies organisma atūdeņošanās utt.,” teic A.Pētersons.
Drošībai: Bērni pret sauli jāsargā, ģērbjot viņus gaišās drēbēs, galvā – obligāti cepure. Uz ādas nepieciešams iesmērēt aizsargkrēmu, acis jāaizsargā ar saulesbrillēm. Jādod bieži padzerties ūdens!

Kodēji – kukaiņi, čūskas
„Vecākiem ir jāzina, kā aizsargāt savu bērnu. Maziem bērniem ir speciāla aptieciņa ar eļļiņām utt. pret kukaiņiem un to kodumiem. Lielākiem bērniem var lietot to, ko piedāvā aptieka. Irša vai bites, pat knišļu kodums var būt bērnam ārkārtīgi bīstams, tādēļ bērnu nevar pamest vienu pašu. Kurzemē šobrīd ir milzīgs odu uzlidojums. Ja sunim pamatīgi sakož purnu un acis, tad iedomājieties, ka arī mazam bērniņam odu kodumi var radīt problēmas,” teic A.Pētersons.
Šovasar jau bijuši pirmie gadījumi, kad bērnus sakož čūskas. Lai pasargātu no tām, bērnam nepieciešams atbilstošs apģērbs un apavi. Jāskatās, lai bērns nebrien garā zālē, krūmos – tur ne tikai ērces var salasīt, bet arī uzkāpt kādai čūskai virsū.
Drošībai: piemērots apģērbs, apavi un aizsarglīdzekļi!

Kodēji – suņi, kaķi
„Latvijā bērnus ļoti bieži sakož suņi un citi dzīvnieki. Katru dienu slimnīcā ārstējam bērnus ar dzīvnieku kodumiem. Ir vidēji 700 dzīvnieku kodumu gadā!” stāsta ārsts.
A.Pētersons norāda, ka bērnu līdz 5 gadiem vienatnē ar dzīvnieku mājās atstāt nevar! Vecākiem esot bērniem jāskaidro, ka nevar dzīvnieku raut aiz astes, kārties viņam kaklā. Arī apmeklējot zoodārzu un dzīvnieku izstādes, bērniem jāmāca, ka nevar bāzt pirkstus pie zvēriem. „Ir gadījumi līdz pat kurioziem, kad zooloģiskā dārzā kaut kas iekodis vai izstādē žurka pirkstā iekodusi,” teic ārsts.
Drošībai: Bērnu līdz 5 gadiem vienatnē ar dzīvnieku atstāt nevar!

Autonegadījumi
„Tāpat kā ziemā, arī vasarā būtiski ir neaizmirst par auto sēdeklīšiem. Man liels prieks, ka bērni pēdējā laikā paši pieprasa vecākiem savus sēdeklīšus,” atgādina A.Pētersons.
Jāatceras arī, kā pareizi lietot auto sēdeklīšus. Piemēram, nevar likt bērnu autosēdeklītī priekšā, ja nav atslēgts gaisa spilvens, citādi bērni var gūt smagas traumas. Tāpat jāprot pareizi pieāķēt drošības jostu, jo nepareizi pievienota tā var bērnam negadījuma laikā salauzt ribas, pārspiest vēderu un zarnas utt.
Drošībai: Bērns automašīnā jāved speciālā autosēdeklītī!

Visvairāk traumu gūst mājās
Tomēr visvairāk traumu notiek mājās. Pirmajā vietā ir elektro traumas – bērni bieži rozetē bāž priekšmetus utt. un gūst apdegumus un citas smagas traumas.
Bīstami ir arī atvērti logi un lodžijas. Šogad jau vairāki bērni izkrituši pa daudzstāvu nama logiem. „Nedrīkst viņus laist pie vaļēja loga. Logs ir tabu, tāpat kā lodžija! Turklāt vecākiem ir jāparedz, ka bērni ļoti ātri iemācās atvērt dažādus mehānismus. Ir iespējams iegādāties dažādus aizsargmehānismus, kas speciāli domāti, lai pasargātu bērnus no dažādām traumām mājās,” stāsta A.Pētersons.

Vairāk par bērnu traumām, kā tās novērst un to, kā bērnam palīdzēt, kad nelaimes gadījums noticis vari izlasīt Mammamuntetiem.lv izdotajā grāmatā Kā nosargāt sava bērna dzīvību – To lejupielādēt un apskatīt var šeit: http://www.mammamuntetiem.lv/ka-nosargat-sava-berna-dzivibu/

Dalīties.

2 komentāru

  1. Aizkuņģa dziedzera trauma tiešām ir smaga,ārstējama badinot bērnu!!!Sargiet savus bērnus!Es savējo nenosargāju, tagad viņš guļ slimnīcā un barojas mākslīgi!Jūtos draņķīgi…

  2. mans puika bija maziņš,kad uzrāva sev virsū karstā ūdens krūzi,tas bija briesmīgi.Tagad esam jau lielāki,bet rētas paliks uz visu viņa dzīvi.<br>mīļās māmiņas sargiet savus bērnus no karstām krūzēm,bļodām,indīgām vielām u.c.

Atstāt Ziņu