Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Bērnu kritieni no augstuma – ievēro drošību

Pinterest LinkedIn Tumblr +

iens no izplatītākajiem bērnu traumu cēloņiem ir jaundzimušo kritieni no augstuma. Apskatīsim, kādi drošības pasākumi jāievēro un ko darīt, ja notiek kāds nelaimes gadījums.

 

Jaundzimušo drošība
Gaidot jaundzimušo, vecāki sagatavojas un nodrošinās ar visām nepieciešamajām lietām. Runājot par bērnu drošību, svarīgi ir pieminēt drošības sēdeklīti automašīnā, kuram vajadzētu būt iegādātam jau pirms dzimšanas, lai, pirmo reizi dodoties mājās, to varētu izmantot. Ja nav iespējas sēdeklīti nopirkt, to var īrēt vai aizņemties. Sēdeklītis automašīnā jānovieto tā, lai mazuļa galviņa būtu orientēta uz priekšu, tādā pašā virzienā kā visi pārējie mašīnas sēdekļi. Rietumeiropā ir prakse, ka jaundzimušos neļauj vest mājās, ja vecāki nav nodrošinājušies ar bērnu sēdeklīti. Latvijā šādas prakses nav, taču arī Rīgā ir notikušas informatīvās kampaņas par šo tēmu, un tajās iesaistījās taksometru vadītāji, kuru automašīnas ir speciāli aprīkotas ar šādu sēdeklīti.

Mājoklī droša pārtinamā vieta
Iekārtojot mājokli jāpievērš uzmanība tam, lai būtu pareizi iekārtota mazuļa pārtīšanas vieta. Vispiemērotākais ir pārtinamais galds. Bērnu var pārtīt arī bērnu gultiņā, bet māmiņai tas nav īpaši ērti. Tāpat var arī izmantot gultu vai dīvānu, taču šādā gadījumā svarīgi bērnu norobežot ar spilveniem, lai pasargātu to no nokrišanas. Svarīgi ir atcerēties, ka bērnu ne uz mirkli nedrīkst atstāt bez uzraudzības uz pārtinamā galda, gultas vai dīvāna!

Jaundzimušo kritieni no augstuma
Bērnu slimnīcā gandrīz katru nedēļu ieved kādu zīdainīti, kurš izkritis no rokām vai nokritis no pārtinamā galda. Jāatceras, ka bērniņš arī dažu mēnešu vecumā ir ļoti kustīgs. Mazulim pietiek ar vienu straujāku kustību, lai tas nokristu zemē, kaut arī līdzās ir pieaugušais, kurš ir tikai uz mirkli novērsies. Šie kritieni ir ārkārtīgi bīstami, jo bērni var iegūt centrālās nervu sistēmas traumu. Principā jebkura paaugstināta virsma, – dīvāni, gultas, pārtinamie galdi –, kur tiek novietots mazulis, rada kritiena risku, tādēļ tie jānorobežo ar kādu barjeru, lai mazulis nenoveltos. Bīstamu traumu zīdainis var gūt, noveļoties pat no trīsdesmit centimetru augstuma. Drošākā vieta bērnam ir uz grīdas.

Pēc kritieniem nereti ieplīst galvas kausa kauli, un kā raksturīga šīs traumas pazīme ir liels asins izplūdums mīkstajos galvaskausa audos, kuru vecāki uztver kā lielu punu vai zilumu. Nereti bērni krītot salauž rociņu vai kājiņu.

Dažādu traumu gadījumā galvenais vecākiem ir neapjukt, censties saprast reālo situāciju un adekvāti rīkoties, lai sniegtu bērnam atbilstošu palīdzību.

Riska zonas dzīvojamajās telpās
Mājās pastiprināta uzmanība jāpievērš logiem un balkoniem, pa kuriem bērns var izkrist. Bieža vecāku kļūda ir tā, ka, jau agrā mazotnē, rādot ārpusē notiekošo, vecāki bērnu atbalsta un tur uz palodzes. Tādā veidā jau agrīnā vecumā bērns pamana, ka palodze ir vieta, kur ir ļoti interesanti. Pēc šādas vecāku rīcības bērns saprot, ka stāvēt uz palodzes ir aizraujoši, un paaugoties meklē veidu, kā tur uzkāpt. Ieteicams nodrošināt māju logus ar drošības mehānismiem, kas neļauj logus pilnībā atvērt, vai istabas vēdināt tikai bērnu prombūtnē vai gulēšanas laikā.

Jāatceras, ka balkonu nedrīkst izmantot kā bērnu rotaļu laukumu. Ļoti reti ir tādi gadījumi, kad pēc kritiena no augstuma bērns negūst traumas. Pēc kritieniem, pat, ja vecākiem šķiet, ka bērnam nekas nedraud, jāsazinās ar ārstu. Kā iesaka speciālisti, gadījumos, kad bērns ir nokritis no augstuma, vienmēr ir jābrauc uz slimnīcu, jākonsultējas ar ārstu un jāveic rentgenoloģiska izmeklēšana.

Katru gadu pa māju logiem vai balkoniem izkrīt bērni un gūst centrālās nervu sistēmas traumas, nieru vai vēdera dobuma sasitumus. Nereti šādiem gadījumiem ir arī letāls iznākums, tāpēc pievērsiet uzmanību, ka šādus traģiskus gadījumus var novērst.

Kā rīkoties nobrāzumu un sasitumu gadījumā?
Vecākiem jāpievērš pastiprināta uzmanība savu bērnu traumām. Nobrāzumu un zilumu gadījumos īpaša uzmanība jāpievērš faktam, ka, jo ādas bojājumi vai nobrāzumi ir dziļāki, jo vairāk iespējams infekcijas risks, tāpēc var rasties iekaisumi. Katrs gadījums individuāli jānovērtē un izvērtējot situāciju, pašiem jāsniedz pirmās palīdzības vai jāvēršas pēc palīdzības pie speciālistiem.

Nedrīkst bērnu atstāt vecāko māsu vai brāļu uzraudzībā un noteikti arī ne mājdzīvnieku klātbūtnē. Vecākais brālis vai māsa nespēj objektīvi izvērtēt situācijas bīstamību un nespēj atbilstoši rīkoties – to varēs tikai vecāki!

Pirmā palīdzība kritienu gadījumā
Ja kritiena rezultātā radusies galvas trauma, bērna pārvietošana vai kustināšana nebūtu vēlama. Ir ieteicams novietot cietušo bērniņu guļus stāvoklī, iespējams ar nedaudz paceltu galvu. Pēc cietušā novietošanas stabilā guļus stāvoklī nekavējoties jāizsauc ātrā medicīniskā palīdzība. Ja laikā, kamēr tiek gaidīta neatliekamā palīdzība, bērnam kļūst slikti – ir slikta dūša, vemšana, jāpievērš uzmanība, lai bērns tiktu novietots uz sāniem un atvemtās masas plūstu uz āru, tādējādi izvairoties no citām problēmām, piemēram, aizrīšanās, guļot uz muguras.

Dalīties.

Atstāt Ziņu