Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Izmēģinām ko neierastāku: hipnoze

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ar hipnozi ir dzirdējis katrs. Tā ir noslēpumaina un nedaudz biedējoša, lielākajai daļai nav skaidrs, kas īsti notiek seansa laikā.  Tomēr ir arī lasīts par tās efektivitāti, risinot dažādas problēmas. Tāpēc esmu ziņkārīga un riskēšu.

Kāpēc process liekas biedējošs? Lielākoties mīts radies pateicoties izklaides industrijai un Holivudas filmām – mēs taču atdodam sevi sveša cilvēka rokās, neesot pie apziņas, nezinot ko tikai viņš nevar ar mums izdarīt. Un, ja nu mums ieprogrammē katru mēnesi atdot savu algu?? Vai izģērbties kailam turpat uz skatuves!

Par to, kā ir patiesībā, šajā izmēģinājumā.

Kas ir hipnoze un kāda ir tās funkcija?
Edgars Skrodelis, sertificēts hipno-psihoterapeits: “
Hipnoze ir prāta stāvoklis, kura laikā mūsu zemapziņa spēj sazināties ar mūsu apziņu. Tas ir dabisks prāta stāvoklis, kādā prāts fokusējas tikai uz vienu lietu, viss pārējais tiek ignorēts. Piemēram – Jūs esat bijis tik aizrauts ar grāmatu vai filmu, ka esat zaudējis laika izjūtu, tad jūs esat bijis hipnozes stāvoklī. Nonākšana transā ir normāla, dabiska un mūsu dzīvēs notiek visu laiku, visi autovadītāji regulāri nobrauc pa labi zināmu maršrutu neatceroties kādu gabalu no tā un darot to pilnīgi neapzināti- esot transā.”

Viss, ko dara hipnoterapeits – izsauc šo dabisko stāvokli, kad tas ir vajadzīgs, nevis gaida, kad tas notiks pēc nejaušības principa.

Vizīte
Pirms vizītes nodefinēju savu mērķi, ka vēlos ēst veselīgi, nodarboties ar sportu un būt labā formā. Šobrīd fiziskās aktivitātes notiek tikai TV ekrānā, līdz sporta zālei es tā arī nenokļūstu, īpaši nešķiroju ko ēdu. Vēlējos noskaidrot, vai šādu mērķi varu sasniegt ar hipnozes palīdzību.

Ierodoties pie hipno-psihoterapeita, vispirms notiek saruna par problēmām un ar to saistītām ikdienas lietām. Konstatējam, ka pirms labojam ēšanas un sportošanas paradumus, ir jātiek galā ar stresu, kas ir par pamatu šiem neveselīgajiem paradumiem.

Process
Pēc sarunas es apsēdos ērtā krēslā un paliku zem galvas spilventiņu, hipnoterapeits man lūdz aizvērt acis. Kaut kur dūc dators, dzirdami ielas trokšņi, es vēroju savas sajūtas. “Ieklausies visos trokšņos visapkārt…savās sajūtās… izjūti to, ko jūt tavs ķermenis, apkārtējie trokšņi nav svarīgi…” saka psihoterapeits. Es visu dzirdu, taču nekoncentrējos uz vārdu jēgu. Kādu brīdi kaut kur ar vienu auss stūrīti es gaidu kādas slēptas, šifrētas komandas, taču tās tā arī neseko. Esmu pilnībā atslābinājusies. Sajūta līdzīga kā mirkli pirms iemiegam, kad ķermenis ir mierīgs un domas vairs neblandās.

Vienā brīdī ir sajūta, ka izkūstu cauri ērtajam krēslam un ikdiena aizpeld tālu prom. Klepus netraucē, trokšņi netraucē, es jūtu pilnīgu mieru, kādu ikdienā pašas spēkiem nespēju sasniegt. Pa ausu galam dzirdu, ka psihoterapteits runā par stresu, par to, ka nākamreiz stresa situācijā es nonākšu šādā miera stāvoklī.

Hipnozes seansa laikā tiek izmainīta attieksme pret lietām, situācijām, atmiņām. Notiek hipnoterapeita saruna ar zemapziņu, speciālists izmaina līdzšinējo reakciju un dod norādījumus zemapziņai kā reaģēt  turpmāk līdzīgās situācijā: “Nākamreiz, kad radīsies stresa situācija, tu saglabāsi mieru un atgriezīsies šajā miera stāvoklī”. Piemēram, ja hipnozes objektam ir bailes no publiskas uzstāšanās, tad hipnozes laikā tiek strādāts ar attieksmi pret publisku uzstāšanos vai cēloni, kas rada šīs bailes.

… “Es izskaitīšu no 10 līdz 1 un jūs lēnām vērsiet acis vaļā”  – arvien paātrinot balss tempu dzirdu sakām. Saprotu, ka būs jāsakustas un jāver acis vaļā. Ļoti negribas, labprāt vēl  pagremdētos šajā bezizmēra ieskaujošajā mierā. Tomēr es laiski atveru acis un mute savelkas platā smaidā. Pārrunājam manas sajūtas un pirmais hipnozes seanss ir beidzies. Es pirmo reizi pēc ilgstoša laika perioda jūtos tik pilnīga, piepildīta un … laimīga. Nē, es neesmu noburta, tikai saskaņā ar sevi un pilnībā atslābinājusies. Šinī mirklī nodomāju, ka šī sajūta vien ir vērta, lai apmeklētu hipnozi. Es izslīdu pa durvīm, un ejot pa Čaka ielu, liekas, ka visa pasaule un cilvēki apkārt dejo kā mūziklā. Atceros, ka šāda sajūta ir bijusi sen atpakaļ, kad esmu iemīlējusies, iespējams pirmo reiz. Jā, hipnozes laikā izdaloties endorfīni, laimes hormoni.

Vai hipnoze ir brīnumnūjiņa?
Nē, hipnoze nav brīnumnūjiņa, ar kuras palīdzību uz burvju mājienu mēs iegūstam skaistu ķermeni vai atbrīvojamies no slinkuma, bet tā ir labs darbarīks, kas palīdz atgūt kontaktu ar sevi, sajust patiesās ķermeņa un gara vajadzības – ēst veselīgi, sportot, būt drošam, harmoniskam, mīlēt sevi, citiem vārdiem sakot, tā palīdz attīstīties personībai.

Cik ilgs ir hipnozes derīguma termiņš? Cik ilgi būs efekts?
Psihoterapeits apgalvo, ka hipnozes efekts ir pastāvīgs. Ja esi veiksmīgi savedis kārtībā konkrēto problēmu, tad attieksme pret to ir izmainīta “saknē”, piemēram, ja ir bijusi klaustrofobija, tad pēc terapijas bailes no mazām telpām neatgriežas, tā vienkārši ir maza izmēra telpa.

Vai var likt cilvēkam hipnozes stāvoklī darīt to ko viņš nevēlas, iekodēt, noburt?
Edgars Skrodelis apgalvo, ka tas ir mīts, kas radies kino un populārās kultūras ietekmē – patiesībā klients visu dzird un ir klātesošs visu laiku. Klienti bieži jautā, vai var cilvēku ar hipnozi pakļaut savai gribai? Ja cilvēks zina, ka tiek izmantota hipnoze, tad tas nav iespējams, jo hipnozes seansa laikā apziņa nepazūd un tāpēc zemapziņa vienkārši “atgrūž” suģestijas, kuras tai ir nepieņemamas. Skatuves hipnozes šovu laikā cilvēki visu dara brīvprātīgi, bet no malas var likties, ka tie neapzinās savas darbības. Klients jebkurā brīdī var pārtraukt seansu, atverot acis vai sakustoties, ja rodas pretrunīgas sajūtas.

Ko ar hipnozes palīdzību var un ko nevar izdarīt?
Skrodelis stāsta, ka ar hipnozes palīdzību var izdarīt ļoti daudz ko, gan atbrīvoties no smēķēšanas paraduma, palīdzēt tikt galā ar alkoholismu, dažādām fobijām, bailēm publiski uzstāties, mainīt ēšanas paradumus. Hipnoterapijas spēkos nav mainīt reliģiskos un ētiskos indivīda uzskatus vai likt cilvēkam pārkāpt pašaizsardzības instinktu, tā nav kodēšana vai kaut kāda zombēšana.

Ko darīt, ja es neizeju no hipnotiskā transa?
Tas nav iespējams, tu jebkurā brīdī vari atvērt acis un pārtraukt seansu, ja klients paliek ilgāku laiku viens, tad no hipnozes stāvokļa tas iziet pats vai arī no hipnozes pāriet parastā miegā. Klients netiek noburts, bet ir pie apziņas, tikai domas un prāta iebildumi netraucē atbrīvoties no nevajadzīgām bailēm un traucēkļiem. Hipnoze ir kā palikšana divatā ar sevi, neviens netraucē, neuzmācas ar saviem viedokļiem un tu vari skaidri saprast, kas ir labākais priekš tevis un ko tu vēlies izmainīt un uzlabot savā dzīvē un kā to panākt.

Sajūtas

Esmu apmeklējusi 7 seansus un pēc katra jūtu sevī izmaiņas – trauksmes sajūta ir  mazinājusies.
Esmu sajutusi iekšēju vēlmi (nevis tāpēc, ka tā vajag) ēst kvalitatīvu pārtiku, lietot sabalansētu uzturu, un to arī pielietoju ikdienā. Atsakos no baltmaizes, kartupeļiem un makaroniem, iekļauju savā ēdienkartē dārzeņus, ikdienā vairāk staigāju ar kājām, dzeru šķidrumu vismaz 2,5 l dienā. Saldumu un uzkodu (snacks) apjoms ir samazinājies vismaz par divām trešdaļām, palutinu sevi ar tumšo 70% šokolādi. Ēdienus izvēlos kvalitatīvus, atsakos no pusfabrikātiem.

Mans stresa līmenis ir pazeminājies, situācijas, kas manī ir radījušas paniku, uz doto brīdi ir lielākoties vienkārši situācijas. Tās, protams, nepazūd no manas dzīves un es par tām neaizmirstu, bet pieņemu kā faktu nevis iemeslu satraukumam.

Pateicoties hipnozes seansiem, esmu apguvusi relaksācijas veidu, kas palīdz atslābināties vakarā un pirms gulētiešanas. Izmantoju arī Skrodeļa ierakstītos palīgmateriālus pašhipnozei. Tas ir labs instruments darbam ar sevi.

 

Sertificēta hipno-psihoterapeita Edgara Skrodeļa kontaktus meklē šeit >>

Dalīties.

Atstāt Ziņu