Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Eksotika uz palodzes

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Koši rozā, dzeltenas, baltas ar violetiem vidučiem – orhidejas uz palodzes ienes mājās tropu eksotikas sajūtu. Taču, iespējams, tieši eksotiskais izskats, radījis maldīgu priekšstatu, ka tās ir sarežģīti kopjamas. Nebūt ne. Orhideju mīļotājai Esterei Braķei ir aptuveni desmit gadu ilga pieredze orhideju dzimtas telpaugu audzēšanā, un viņa saka, ka mūsu veikalos nopērkamie falenopšu hibrīdi ir sliņķu puķes, jo viegli kopjamas.

 Ir tūkstošiem orhideju sugu
„Tā saucamo „palodzes hibrīdu” (tādas pārsvarā ir arī  Latvijas veikalos nopērkamās orhidejas) audzēšana sniedz dikti daudz prieka, bet prasa salīdzinoši maz darba. Galvenais – ir jāzina orhideju valoda,” saka Estere Braķe. Mājās viņai ir ap 100 telpaugiem, no kuriem aptuveni 60 ir orhideju dzimtas.
„Ja man prasa, kā kopt orhideju, es parasti atbildu, ka nav tādas puķes – orhideja,” nosmej Estere. Ir orhideju dzimta, kas ir visizplatītākie ziedaugi uz pasaules – tajā ir vairāk nekā 30 tūkstoši sugu, kas lielākoties sastopami tropu un subtropu mežos. “Milzīga formu un krāsu daudzveidība! Un tām patīk ļoti atšķirīgi apstākļi un kopšana. Un kur tad vēl dabas un cilvēku veidotie hibrīdi! Vikipēdijā teikts, ka orhideju sugu skaits aptuveni četras reizes pārsniedz zīdītāju un putnu sugu skaitu kopā!”  sajūsmināti stāsta Estere. Arī Latvijā ir vairāk kā 30 orhideju dzimtas savvaļas sugas, piemēram, dzegužkurpīte, naktsvijole. Taču cilvēki lielākoties ar vārdu orhideja saprot krāšņo puķi ar platām, ieapaļām lapām un taurenim līdzīgiem ziediem, kas tiek pārdota gan lielveikalos, gan ziedu bodītēs podiņos. Tas ir orhideju dzimtas augs – falenopsis, kas mūsu veikalos ir visizplatītākais orhideju dzimtas telpaugs.

Ja gribi audzēt orhidejas, kā pirmo ņem falenopsi
Tieši falenopsis ir visvieglāk mājās audzējamā orhideja. „Ja ir vēlme mājās, centrālapkures apstākļos audzēt orhideju, vislabāk sākumā ņemt falenopsi. Viena ziedēšana var ilgt mēnešiem ilgi, dažkārt tas bez īpašiem pārtraukumiem zied gadiem, un prasa minimālu kopšanu, galvenais – lai mājās ir pietiekami daudz gaismas, vēlams – labu gaisa mitrumu un nepārlaistīt. Orhidejas vispār ir ļoti līdzīgas mums, it īpaši falenopsis. Tam patīk tādi paši apstākļi kā cilvēkam, jo arī mūsu āda nemīl, ja ir pārāk sauss gaiss. Mēs jūtamies komfortabli pie līdzīgas gaisa temperatūras, bez tam, kā cilvēkiem, tā falenopšiem patīk svaigs gaiss, gaisa cirkulācija, taču nepatīk caurvējš…” saka Estere. Arī viņas pirmais orhideju dzimtas telpaugs bija balts falenopsis ar violetu vidu, kuru viņai kāds uzdāvināja pirms vaptuveni desmit gadiem. Tas joprojām regulāri zied.
Diemžēl no lielveikalos nopērkamajiem falenopšiem un citiem orhideju dzimtas augiem reti kurš smaržo, taču apgalvojums, ka orhidejas nesmaržo, ir viens no izplatītākajiem maldiem. Ir falenopši, kas smaržo, un daudz citu orhideju, kuru smarža ir pat ļoti spēcīga.
Vēl bez falenopšiem mājās viegli uzziedināt venēras kurpītes un oncīdijas, dažādus odontoglosa hibrīdus (dažkārt sauktus par kambrijām), arī enciklijas, ko mēdz dēvēt par orhideju-astoņkāji.

Par orhideju pārstādīšanu
Arī par orhideju pārstādīšanu Estere īpaši galvu nelauza – tās var gadiem augt tajā pašā podiņā. Būtībā tās jāpārstāda tad, kad kaut kas ar puķi ir noticis – vai nu sakņu puve vai kas cits.  Īpašs gadījums ir sfagnu sūnas kumšķis, ko ražotāji mēdz atstāt puķei zem saknēm – ja Estere tādu atrod, tad gan, nogaidot stādīšanai piemērotu brīdi, žigli pārstāda. Par substrātu, kurā orhideju pārstādīt, var izmantot attiecīgi apstrādātas priežu mizas, gan keramzītu, pirms tam to rūpīgi noskalojot, vai kaut kādu citu iepakojumu materiālu, sfagnu sūnas (vienmērīgi pa visu substrātu sadalītas, nevis kumšķa veidā vienā vietā) un pat sasmalcinātus šampaniešu korķus. Sastāvdaļu izvēle un to proporcija maisījumā atkarīga no konkrētās orhidejas prasībām un mūsu puķkopības paradumiem (piemēram, cik bieži un rūpīgi esam gatavi puķi laistīt). „Falenopšiem nevajag augsni, tādā nozīmē kā vairumam citu telpaugu ,jo dabā tās pārsvarā aug kokos, ar saknēm ieķērušies to mizās un ķērpjos vai sūnās. Šie augu nav parazīti – nebarojas no koku sulas, bet saņem visu nepieciešamo no lietus ūdens, kas tek pa koku” stāsta E.Braķe. Tikai neaizmirsti podiņu, kurā pārstādi orhidejas dzimtas telpaugu, kārtīgi sacaurumot. Orhideju saknēm gaiss ir nepieciešams tāpat kā mums – cilvēkiem.

Pamatlietas, kas jāzina, ja mājās audzē orhidejas dzimtas izplatītāko sugu – falenopsi

* Falenopša saknēm vajag gaisu
Falenopša tāpat kā citu dabā koks augošu orhideju saknēm nepieciešams gaiss. Tāpēc tā podiņā izdur caurumus. Vislabāk būtu, ja podiņš būtu caurspīdīgs, tad varēsi kontrolēt puķes sakņu stāvokli. Kaut nelielā apjomā, taču saknēs notiek arī fotosintēze – vēl viens iemesls izvēlēties caurspīdīgu podiņu. 

* Falenopsim vajag gaismu
Falenopsis ir viena no tām orhideju sugām, kurai nevajag pārāk daudz gaismas, taču nepietiekamā gaismā tā nespēs pilnvērtīgi uzziedēt. Vislabāk falenopsim atrasties uz palodzes, taču ne tiešā vasaras saulē.

* Falenopsim nepatīk aukstums
Katrai orhidejai ir sava „komforta temperatūra”, pie kuras tā jūtas labi un gatava ziedēt. Ja falenopsim ir par aukstu, tā augšana mēdz apstāties, pumpuri un ziedi bieži nobirst, galējā gadījumā augs var aiziet bojā.

* Falenopsim nepatīk caurvējš un pārāk zems gaisa mitrums
Diemžēl dzīvoklī ar centrālapkuri ziemā un sausā vasarā lielākoties ir ļoti sauss gaiss. Tāpēc falenopsim vajag palīdzēt. Tikai nerasini – ūdens pilienu nonākšana falenopša augšanas centrā var būt tam liktenīga. Risinājums – falenopša sacaurumoto podiņu dekoratīvā podā bez cauruma – kašpo, bet to – platākā traukā, kas pildīts ar ūdeni (skaties 9.attēlu).Tikai ievēro – orhidejas saknes nedrīkst mirkt ūdenī.

* Falenopsi nedrīkst pārlaistīt
Falenopšiem nepatīk tradicionālā augsne, tādā to saknes mēdz vienkārši sapūt. Šis augs barības vielas saņem no laistāmā ūdens, nevis no substrāta, kas kalpo galvenokārt falenopša nostiprināšanai vertikālā stāvoklī, atbalstam. Laistīšanas biežums atkarīgs no orhidejas sugas. Falenopša substrātam vislabāk ļaut starp divām laistīšanas reizēm gandrīz pilnībā izžūt. Pārlaistīšana ir ātrākais veids, kā šo augu (un vispār – vairumu orhideju) nobeigt.

 

Smalki un plaši par orhideju kopšanu vari lasīt Esteres izveidotajā mājaslapā.

Dalīties.

4 komentāru

  1. Uz manie Felenolopšu ziedu pumpuriem ir parādījušās mazi balti kukainīši vai zirneklīši , nevar saprast.Kā tikt no viņiem vaļā?

  2. I.T.-> Gundegai on

    Vienīgais veids- cītīgi un rūpīgi viņus nolasīt nost, pēc tam var ar vates kociņu, ko pamērcē spirtā, patīrīt tās vietiņas, kur ir tie baltie tīmeklīši. Ja kāds pumpurs vai lapa ir pamatīgi apsēsta ar viņiem,tad labāk to nokniebt nost. Neskartās orhidejas jāmēģina glabāt pēc iespējas tālāk no tās, kuru apsēduši tie kukainīši.

Atstāt Ziņu