Vārda dienu svin: Mintauts, Alfs, Bernadeta

Ko nevajadzētu pirkt tiešsaistes e-veikalos

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nemaz ne tik sen, lielākā daļa cilvēku bija ļoti piesardzīgi iegādājoties lietas tiešsaistē. Protams, nopirkt grāmatu “Amazon” e-veikalā neradīja nekādus šķēršļus, bet rezervēt un iegādāties atvaļinājuma ceļojumu (tam taču paredzēti ceļojumu biroji un ceļojumu aģenti) vai nopirkt drēbes (tās taču ir nepieciešams iepriekš uzmērīt) nebija drošs pasākums. Bet tagad, protams, tas viss straujiem soļiem ir izvērsies pavisam savādāk. Piegāde un atgriešana, ja prece nav patikusi vai nav derējis izmērs, ir kļuvusi ātrāka, lētāka un elastīgāka, un mēs jūtamies daudz ērtāk un drošāk nododot savu kredītkaršu informāciju tiešsaistē. Ja jums ir interneta pieslēgums un jūs nedzīvojat nekurienes vidū, jums patiešām vairs nav iemesla, lai spertu kāju ārpus mājas durvīm – viss ir nopērkams ar dažu klikšķu palīdzību un piegādājams līdz pat nama durvīm.

Lai gan tiešsaistes komercija pēdējo gadu laikā kļūst arvien izplatītāka, joprojām ir tādi pirkumi, kurus nevajadzētu veikt tiešsaistes e-veikalos, bet labāk izvēlēties klātienes iespēju. Par to, kas ir šo pirkumu sastāvā un kāpēc to iegādi neveikt interneta plašumos, sniegsim skaidrojumu zemāk.

  • 1. Automašīnas, bez iespējas tās apskatīt reālajā dzīvē ir kā iegādāties kaķi maisā. Bez tam, tik apjomīgam pirkumam bieži nepieciešams naudas kredīts, tāpēc vislabāk šādu pirkumu kārtot klātienē.
  • 2. Recepšu zāles. Ne velti tās izsniedz pret recepti, ja jūs tās atrodat iegādei bez receptes – tās noteikti nav labas ziņas.
  • 3. Narkotikas vai jebkuras citas nelegālas zāles. Nelegālas narkotikas, neatkarīgi no tā, kur jūs tās iegādājaties, apdraud jūsu drošību, tāpēc nav pat vērts riskēt to darīt tiešsaistē.
  • 4. Dizaineru zīmolu pakaļdarinājumus.
  • 5. Lielo sadzīves tehniku. Šai kategorijai ir tik daudz pārsteidzošu tiešsaistes piedāvājumu, tādēļ nereti var būt ļoti grūti tiem pretoties. Taču tik daudz slikta var notikt, pārvadājot ledusskapi vai trauku mazgājamo mašīnu, un, ja tas pie jums nonāk bojātā stāvoklī, jums būs jāizstrādā plāns, kā šo milzīgo iepakojumu atgriezt atpakaļ. Un kā jūs pierādīsiet, kad tieši radies kaitējums?
  • 6. Jaunu, iepriekš nepārbaudītu kosmētiku. Bez praktiskas kosmētikas produkta izmēģināšanas uz jūsu sejas vai ķermeņa, vai jūs tiešām varat būt pārliecināti par to, ko jūs pērkat?
  • 7. Māju vai dzīvokli. Jā, tā ir taisnība, ka ir iespējams iegādāties māju tiešsaistē, bez tās klātienes apskates, bet lai uzskaitītu visus riskus, ko šāds pirkums ietvertu, mēs varētu sarakstīt grāmatu. Arī šis pirkums pieder tai pašai kategorijai kā automašīnas – milzīgs pirkums, kas jāveic klātienē.
  • 8. Smaržas. Šis ir pats par sevi saprotams, jo smaržu nevar ieraudzīt skaistā bildītē. Aromātu apraksti var būt neskaidri un neko neizsakoši. Zināt, kā izvēlētais aromāts patiešām smaržo, ir ļoti svarīgi pirms to iegādes.
  • 9. Mājdzīvniekus, it īpaši – šķirnes mājdzīvniekus. Ja vēlaties būt atbildīgs pircējs, ir svarīgi iegadāties mājdzīvniekus no cienījama tirgotāja. Ne visi tiešsaistes avoti ir tie, par kuriem uzdodas, ka jo īpaši mājdzīvnieku tirgū, kur mazo dzīvnieciņu iegādes cenas sit augstu vilni.

Vēl bez lietām, kuras nevajadzētu iegādāties tiešsaistē, ir arī šaubīgas mājaslapas, no kurām nevajadzētu neko iegadāties. Jūsu datubāzē noteikti ir desmitiem cienījamu e-komercijas vietņu, taču bieži vien jūs varat tikti ievilināts apšaubāmās mājaslapās, par kurām iepriekš neesat dzirdējuši, ar kādu neticamu akciju vai nebijušām atlaidēm. Varbūt uz pirmo acu uzmetienu vietne izskatīsies legāla, bet bieži tā nebūs. Lielākajai daļai no mums jau ir izstrādāts pietiekami labs “viltojumu” radars. Klasiskas šādu vietņu pazīmes ir novecojis dizains ar lielu daudzumu dažādu fontu teksta “izdekorēšanai”, preču apraksti izvietoti lauzītā latviešu valodā, bez tirgotāja kontaktinformācijas. Neatkarīgi no tā, cik labs un vilinošs ir darījums, ja tirgotājs par sevi nav sniedzis pārbaudāmu informāciju – vienkārši izvairieties no šīm mājaslapām.

Vēl viens sarkanais  brīdinājuma karogs ir vietnes drošības trūkums. Ja jūs nokļūstat lapā, kurā jums ir jāievada kredītkartes vai cita konfidenciāla informācija, vienmēr pārbaudiet, vai URL sākas ar “https” nevis “http”. Šī viena, it kā niecīgā “s” iztrūkums nozīmē, ka vietne nav droša un jūsu sniegtā informācija var tikt apdraudēta. Ja mājaslapa reklāmā ir apzīmēta vienkārši kā, piemēram, compeuro.lv, pat bez “www” pirms tās nosaukuma, ierakstot šo nosaukumu tīmekļa meklētājā, tas uzreiz jums atspoguļos pilno minētās mājaslapas adresi.  Un ja tā satur tikai “http”, tad aizveriet šādu mājaslapu pēc iespējas ātrāk un otrreiz tur vairs neatgriezieties.

Dalīties.

Atstāt Ziņu