Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Kā ikdienā ietaupīt un kaut ko iekrāt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ar naudu ir tā – tās laikam nekad nav pa daudz. Vienmēr jau atradīsies, kur to iztērēt. Bet kā ikdienā ietaupīt? Te neiet runa par lielu naudas krāšanu, piemēram, automašīnai, bet gan par to, kā ikdienā mēs varam nedaudz piedomāt un, varbūt ietaupīt kādu santīmu. Mēs taču zinām, ka santīmu pie santīma neliksi, pie lata netiksi…
Tam, lai naudas būtu vairāk, pamatprincipi ir tikai divi: 1) lielāki ienākumi; 2) mazāki izdevumi.

Lielāki ienākumi
1) Darbā strādā ar pilnu un pat lielāku atdevi – gan radošuma, gan laika ziņā. Nedari to naudas dēļ, bet reizēm tas tomēr atmaksāsies arī lielākos ienākumos – saņemsi piemaksu, prēmiju vai, varbūt brīvu dienu.

2) Ja vien rodas iespēja – dari jebkādu darbu, ārpus sava darba. Kaut arī samaksa varbūt ir neliela – dari tāpat. Jo, pirmkārt, katrs lats ir papildus nauda, otrkārt, katrs darītais darbs var atnest kādu citu iespēju.

3) Sīkie santīmu ieņēmumi, kas patiešām ir pavisam sīki, un tomēr tāpat ieņēmumi. Piemēram, bankas termiņnoguldījums uz minimālu termiņu ar minimālu summu.Vai arī, piemēram, Rimi, Maximas vai Galactio kartes, kurās uzkrājas punkti, kas pārvēršas santīmos.

4) Papūlies un saņem to, ko var saņemt (piemēram, VID nodokļa atmaksa, čeku iesniegšana veselības apdrošinātājiem).


Mazāki izdevumi

1) Veikalā ej retāk. Tikai tad, ja ir konkrēta vajadzība, un pērc tikai konkrēto lietu.

2) Nepērc lietas tikai tādēļ, ka tām ir atlaides (jo, iespējams, tev tas nemaz nav nepieciešams, tātad – lieki tēriņi). Toties to, ko pērc, meklē lētāko (protams, samērojot ar kvalitāti), meklējumos patērējot samērā daudz laika.

3) Lielākas lietas (apģērbs, mēbele, apdrošināšana) centies pirkt mēnesī ne vairāk kā vienu, divas.

4) Maksimāli izmanto savus produktus, ko vari atvest no laukiem.

5) Samērā lieli izdevumi ir par dažādām sīkām dāvaniņām draugiem un kolēģiem – kopā tas sanāk daudz. Tādēļ, ja proti ko pagatavot pati – dari to. Tā būs sirsnīga dāvana, un tev – neliels ietaupījums.

6) Un atkal – santīmu ekonomija. Piemēram, nopirkt sabiedriskā transporta 20 talonus vienā reizē, tad tie maksā 45 santīmus un, ja vien iespējams, iet kājām, lai arī talons nav jāizmanto.

 

Un vēl daži vispārīgāki principi

1) Pieraksti ieņēmumus un izdevumus. Varbūt tas pat neko būtiski nemainīs tavos paradumos un neatradīsi tur neko lieku, taču tas dos tev sajūtu, ka kontrolē procesu. Un mēnesī, kad būsi daudz tērējusi, ļaus ieraudzīt, kas ir bijis pie vainas.

2) Taupi, bet neskopojies (pret sevi un savējiem). Skopums tieši atbaida naudu. Dod, un tev nāks atpakaļ.

3) Uzturi kārtību makā. Naudu neloki, neņurci un nebāz kabatās. Uzturi maku tādā kārtībā, lai naudai ir patīkami tur uzturēties. Ik pa brīdim to paskati, papriecājies. Arī bankas kontu ik pa brīdim i-bankā paskati, lai arī tā naudiņa jūt, ka priecājos par to.

4) Nepaturi atrasto. Tā tomēr nav tava nauda. Tajā nav tava ieguldītā darba enerģijas. Nodot to tam, kam tā piederējusi (ja atrodi maku), vai, ja esi atradusi kādu monētu uz ielas, iedot kādam, kam tā vairāk nepieciešama.

Un kādi ir tavi ikdienas naudas ietaupīšanas paradumi? Pastāsti to arī mums.

Dalīties.

4 komentāru

  1. jautrīte on

    galīgi garām,tur jau rakstot grāmatvedību vairāk laia ,papīra iztērēs nekā jēga.Ja atradīšu uz ielas latu-paturēšu-neatdošu bomzim ,lai nodzeras talāk

  2. Šodien izlasīju superīgu ieteikumu no kaimiņvalsts Igaunijas. Veikalā iepērkoties, jānoapaļo cipars uz augšu un jānogulda. Piemēram, tikko par pirkumu samaksāju 5.01 Ls,+ 9 santīmus pārskaitīju savā krājkontā. Pārskaitījums man ir bez maksas, komisiju arī nav. Nejūtami, bet redzēs, cik pa mēnesi salasīsies! :))

  3. stariņš on

    vienreiz atrastos 20 latus iztērēju draugu ballītei – tas bija veids, kā šo naudu pozitīvi un viegli iztērēt.

Atstāt Ziņu