Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Blusu laiks! Kā tikt galā ar šiem parazītiem?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Augustā niezošas pumpas nav nekāds brīnums, īpaši tiem, kam ir mājdzīvnieki. Ir sācies blusu laiks. Kā ar tām cīnīties?

Muris atnesis blusas!
Augustā it nemaz nav jābrīnās par šādu situāciju: lai arī māja ir tīra un grīda tiek mazgāta bieži, mājinieki sūdzas par blusu kodumiem. Kā tad ne! Mīļais Reksis vai Muris tās pārnesis mājās, un kur nu vēl sabiedriskais transports un citas vietas, kur arī paši tās iegūstam.

Blusas ir nepatīkami parazīti – tās pārtiek no cilvēku un dzīvnieku asinīm, pārkožot ādu un sūcot asinis. Blusu kodieni izraisa alerģisku reakciju, un to sekas var saglabāties vairākas nedēļas. Gan cilvēkiem, gan dzīvniekam pēc kodumiem ir izteikts diskomforts, nieze un izsitumi.

Ir cilvēku blusas un dzīvnieku blusas. Cilvēka blusa labprāt apdzīvo arī kaķu un suņu vilnu, taču dzīvnieku blusa gan reti kad izlien no „ērtās siltās” mājvietas, ko iekārtojusi dzīvnieka spalvā.

Jācīnās arī ar oliņām un kāpuriem
Tā kā blusas attīstās ar pilnīgu pārvēršanos – tās no olas, kāpura un kūniņas stadijām kļūst par pieaugušu blusu, jācīnās ne tikai ar pašu blusu, bet ar tās oliņām un kāpuriem. Blusu olas no dzīvnieku spalvas nonāk apkārtējā vidē, kāpuri dzīvo grīdu spraugās, plaisās, pat ļoti maziņās, īpaši tam patīk vietas, kur mēdz sakrāties netīrumi.

Tādēļ šajā laikā vēl būtiskāka ir mājas tīrības ievērošana.

Paralēli pretblusu pasākumiem, kam tiek pakļauti mājdzīvnieki, rūpīgi jātīra māja. Grīdas, tai skaitā visas līstes, paklājus izmazgā ar speciāliem līdzekļiem pret kukaiņiem, kas nopērkami saimniecības veikalos. Tāpat jāmazgā un jātīra gultas vietas, kā arī vietas, kur uzturas un guļ mājdzīvnieki.

Iegādājoties speciālos līdzekļus gan mājdzīvniekiem, gan mājokļa pasargāšanai no blusām, izpēti, kam līdzeklis domāts. Ir tādi, kas nogalina jau pieaugušas blusas, bet nepasargā no jaunu blusu invāzijas, ir tādi, kas atvaira parazītus, bet nenogalina esošās oliņas un blusas utt.

Vislabāk Reksi vai Muri ielikt vannā, izmazgāt spalvu ar pretblusu  šampūnu, lai atbrīvotos no oliņām un esošajam blusām, tad apstrādāt skaustu ar līdzekli, kas atbaida blusas vai arī lietot pretblusu siksniņu.

Izmēģini arī terpentīnu un kalmes
Mājas tīrīšanai speciālo līdzekļu vietā var izmantot arī terpentīnūdeni. Tas ir efektīvs līdzeklis cīņā pret blusām, turklāt piešķir mājoklim patīkamu priežu aromātu.
Dabisks līdzeklis cīņā pret blusām ir kalmes. Tā ir tautas gudrība, ko izmantojušas mūsu vecmāmiņas, kad nekādu specifisko līdzekļu vēl nebija – smalki sagrieztas kalmes un kalmju saknes izkaisa pa grīdu, saliek skapjos, blusām nepatīkot šī smarža un viņas pazūdot. Turklāt arī mājās jauki smaržo. Šo metodi gan izmantot var tikai vasarā. Vismaz augustā, kas ir aktīvs blusu laiks, noteikti vērts to izmēģināt.

 

Raksta sagatavošanā izmantoti arī materiāli no saimnieks.lv

Dalīties.

Atstāt Ziņu