Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Kādus ‘nedarbus’ baktērijas pastrādā tavā veļas mašīnā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

agājušajā nedēļā publicējām rakstu par baktērijām virtuvē un padomus, kā tās iznīcināt. Lai gan virtuve ir viena no baktērijām „bagātākajām” vietām mājās, tā nebūt nav vienīgā. Regulāri, īpaši vīrusu un gripas laikā, jātīra arī, piemēram, durvju rokturi, datora klaviatūra un citas lietas, kurām ikdienā pieskaramies desmitiem reižu. Vēl viena vieta, kur baktērijas mīl dzīvot, ir tava veļas mašīna.

Vizuāli tīra un higiēniski tīra veļa nav viens un tas pats
Pat ja mērces, kafijas vai citi traipi ir izmazgājušies, tas nenozīmē, ka veļa patiešām ir tīra. Var sanākt arī tā, ka tava netīrā veļa pēc izmazgāšanas kļūst vēl netīrāka, protams, ar acīm šo „netīrumu” saskatīt nevar, bet, ja tu palūkotos mikroskopā- uh, kas tev būtu par pārsteigumu! Mikroorganismi mazgāšanas procesā var viegli pārvietoties no viena apģērba gabala uz citu. Turklāt arī pati veļas mašīna ir labvēlīga augsne baktērijām, jo ir vietas, kur uzkrājas ūdens un tur nu tās var augt un attīstīties.
Protams, tas nenozīmē, ka turpmāk jānovāra, jābalina vai jāsterilizē netīrā veļa. Tikai jāievēro daži netīro drēbju mazgāšanas un veļas mašīnas lietošanas noteikumi.

Apakšveļu nevar mazgāt kopā ar džinsām
Lai gan pēdējā laikā ekoloģisku un taupības apsvērumu dēļ tieši tiek ieteikts drēbes mazgāt zemās temperatūrās, tomēr jāatceras, ka mazgājot veļu 30 grādu temperatūrā, baktēriju kļūst tikai desmit reižu mazāk. 40 grādu temperatūrā rezultāts jau ir krietni labāks – šādā temperatūrā izmazgātās drēbēs ir par 500 reizēm mazāk baktēriju nekā pirms mazgāšanas.

Tieši tādēļ netīrās veļas šķirošana ir tik būtiska: ja džinsus, džemperīšus var mazgāt 30 grādos un arī uzkrāt kopīgā netīrās veļas grozā, tad apakšveļa, trauku dvieļi, roku dvieļi un mazuļu drēbītes u.c., kas skaitās veļa ar augstu riska pakāpi, vienmēr jānodala no pārējās netīrās veļas.

Atsevišķi un augstā temperatūrā ieteicams mazgāt gultas veļu un rokas dvieļus. Bērna drēbītes var mazgāt 40 grādos, taču tās nedrīkst sajaukt kopā ar citu netīro veļu.

Trauku dvieļi, visas lupatiņas, ar kurām tīra māju, mazgā, slauka mēbeles, durvju rokturus, grīdas utt. –tās visas nepieciešams likt mazgāties uz 60 grādiem, izmantojot mazgāšanas līdzekli, kura sastāvā ir balinātājs.
Tāpat tik augstā temperatūrā iesaka mazgāt arī apakšveļu.
Vasarā lielisks un ekoloģisks veids, kā iznīcināt baktērijas drēbēs, ir izkārt tās žāvēties saulē. Ultravioletais starojums tās ļoti efektīvi iznīcina.

Kā iztīrīt veļas mašīnu
Arī pati veļas mašīna ar laiku var kļūt par baktēriju perēkli. Vai tev ir gadījies tā, ka izmazgā drēbes, taču tās nevis smaržo, bet nelāgi ož? Varbūt tu padomā, ka pie vainas tas, ka tās nav kārtīgi izžāvētas, taču nelāgu aromātu drēbēm var piešķirt „smirdīgās” baktērijas, kurām labpatīk ieperināties veļas mašīnu šķirbās.
Tādēļ ir svarīgi tīrīt arī pašu veļas mašīnu un ļaut tai arī izžūt – atstājot vaļā durtiņas un atvilktnīti, kurā ber pulveri.

Reizi nedēļā vai reizi mēnesī, atkarībā no vajadzības, ieteicams veļas mašīnu ieslēgt režīmā, kas darbojas ar ļoti karstu ūdeni- pat līdz 95 grādiem un izmantojot mazgāšanas līdzekli, kas satur balinātāju, palaist „tukšgaitā” – ieslēgt mazgāšanas režīmu, bet bez netīrās veļas. Šāda procedūra iztīrīs veļas mašīnu no iekšpuses no visiem netīrumiem un mikroorganismiem, kas tajā sakrājušies.

Dalīties.

Atstāt Ziņu