Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Vērtīgi padomi: zāliena kopšana vasarā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Zāliena kopšanas svarīgākais darbs ir pļaušana, tomēr bieži tieši pļaušanai, tās kvalitātei un regularitātei netiek pievērsta pietiekama uzmanība. Ne mazāk svarīgi, sevišķi sausā un karstā laikā ir zāliena pareiza laistīšana. Ja vēlaties, lai jūsu zāliens būtu tiešām kvalitatīvs un skaists, arī mēslot nepieciešams visu sezonu. Šajā rakstā sīkāk par visiem šiem kopšanas darbiem:

PĻAUŠANA
Kā jau minēts, pļaušana ir zāliena kopšanas stūrakmens. Apskatīsim pļaušanas svarīgākos aspektus:

Pļaušanas augstums un biežums:

Zelta likums – nedrīkst nopļaut vairāk par 1/3 daļu no zelmeņa garuma!  

Zāliena pamats ir saknes, un virsējā daļa atspoguļo sakņu stāvokli. Jebkurā kritiskā situācijā sakņu augšana apstājas. Arī vairāk kā 1/3 daļas nopļaušana apstādina sakņu attīstību.

Optimālais pļaušanas augstums ir aptuveni 5 cm (dārzā minimums 3 cm, kas atkarīgs no zālienā esošajām sugām, atsevišķos gadījumos arī zemāk). Ja gribam uzturēt 5 cm garu zālienu, tas jāpļauj, kolīdz zelmeņa augstums ir sasniedzis 7 cm. Pat, ja tas noticis vienas dienas laikā!

Pļaušanas intensitāti nosaka atkarībā no zāliena augšanas ātruma (nemērot pēc dienām, bet zāliena garuma), jāsaprot, kāds ir esošais zāliena augstums un kāds – vēlamais.

Ko darīt, ja zāliens pāraudzis? Pie izdevīgiem laika apstākļiem zālienu pļaut kaut katru dienu, nepārkāpjot 1/3 likumu, kamēr nonāk pie vēlamā augstuma. Tādējādi zālienam netiek arī tik ļoti nodarīts pāri. Piemēram, pēc atvaļinājuma Jūsu zāliens ir 13 cm garš. Tātad, noregulājiet pļaujmašīnu ap 10cm augstu (vai ausgtāko iespējamo, ja tik augstas iespējas nav) un pļaujiet, ieteicams ar savācēju. Nākamā dienā zāliens ir 11cm garš, to nopļaujiet uz 8cm, no 9 uz 6, no 8 uz 5cm un tad turpiniet kā ikdienā!

Pļaušanas instruments

Pieejamas dažāda veida pļaujmašīnas – cilindra, rotējošās, veserīšu tipa, kā arī trimmeri.

Galvenokārt dārzā tiek izmantotas rotējošā tipa pļaujmašīnas, kur jāievēro pāris svarīgas nianses:

Jābūt regulējamam pļaušanas augstumam;

Jāseko līdzi naža asumam (ja nazis ir truls, griezuma vieta ir izteikti negluda, pat bārkstaina, kritiskos gadījumos, sevišķi saulainā laikā zāliens pēc pļaušanas ‘nosirmo’, t.i. visi lapu gali ir sasisti bārkstīs, kas momentāni izkalst);

Nazim jābūt taisnam (ja nazis nav taisns, pļaujot veidojas nelīdzenumi – trepe);

Tehnika ir atbilstoši jākopj.

Savākt vai atstāt nopļauto?

Maldīgs ir uzskats, ka nopļautā zāle vienmēr jāvāc. Tas vairāk saistīts ar zāliena kondīciju un pļaušanas regularitāti. 

Labā zālienā un regulāri pļaujot, pārpalikumus vajadzētu vākt katru trešo/ceturto reizi. Līdz ar pārpalikumiem tiek aiznestas arī barības vielas, tāpēc jārēķinās, ka būs nepieciešama biežāka mēslošana un regulāra barības vielu daudzuma kontrole.

LAISTĪŠANA
Zāliena laistīšanas zelta likums – reti, bet pamatīgi. Zāliena saknes sniedzas līdz pat 20 cm dziļi, tāpēc optimālā augsnes samitrināšana laistot ir visā sakņu dziļumā! Parasti dārzu laista ar šļūteņu un laistītāju palīdzību. Daļā dārzu ierīkotas automātiskās laistīšanas sistēmas, kas ir glābējs karstās vasarās, tomēr tās reizēm ieprogrammētas nepareizi – laistīšana strādā katru nakti, nepietiekamu laiku, kas var pat būt iemesls problēmām zālienā!

Optimāli zālienu ieteicams laistīt reizi 5-7 dienās, ja gaisa temperatūra pieturas 20-25 °C. Ja līst lietus, tad retāk – dažkārt nav jālaista pat mēnešiem ilgi! Paaugstinoties gaisa temperatūrai, laistīšanas intervāls samazinās. Vienā laistīšanas reizē uz 1 m2 vajadzīgi aptuveni 20-30 litri ūdens (jāņem vērā ierobežojošie faktori, piemēram, zāliena filca esamība, augsnes mehāniskais sastāvs, vējš, kas var būtiski palielināt ūdens patēriņu u.c. faktori).

Labākais zāliena laistīšanas laiks ir plkst. 3-7 no rīta, ar nobīdēm uz abām pusēm, ja ar šo laiku nepietiek. Protams, tas ir reāli tikai pie programmējamas automātiskas sistēmas. Ja Jūsu dārzā tādas nav, tad laistīšanu vēlams veikt rīta pusē. Laistot vakaros, zāliens ilgu laiku ir mitrs, kas var veicināt sēņu slimību attīstību. 

Vai zālienu var pārlaistīt? Dažkārt cilvēki brīnās, ka neapmierinoša zāliena iemesls var būt pārlaistīšana, kā dēļ zāliens pat pārstāj augt. Gluži loģiski – pārāk intensīvi laistot, no augsnes tiek izskalotas barības vielas, augsne pastiprināti sablīvējas, parādās sūna, reizēm pat sāk augt purva augi.

Kā noteikt, vai zāliens ir apliets?

–          uzliek laistāmo ierīci (noliekama, iespraužama, automātiskā u.c.);

–          uzņem laiku piem. 30 minūtes;

–          pēc tam ar lāpstu zālienā izrok lāpstas platuma četrstūri, akurāti izceļot velēnu ar visu augsni;

–          izmēra, cik dziļi ir mitrs;

–          nepieciešamais mitruma dziļums ~ 15 cm.

–          Ja dziļums nepietiekams – lej vēl, kamēr sasniedz nepieciešamo dziļumu.

–          Šāds eksperiments jāveic vienu reizi – pēc tam zināsiet, cik ilgi jātu laistītājs ieslēgts vienā vietā!

–          Ejot pa normālu zālienu, pēdu vietās zāles stiebri ātri paceļas un pēdas izzūd īsā brīdī (protams, ja zāliens normāli garš!)

 

Kā pateikt, ka zālienam trūkst ūdens?

–          vietām zāliens kļūst zilganpelēks (vēlams uzreiz laistīt);

–          uzkāpjot uz zāliena, pēdu vietās zāliens nepaceļas, pat paliek baltas pēdas (tik tālu aizlaist nedrīkst!).

Vai drīkst zālienu laistīt pa dienu?
Protams, drīkst! Taču tad jārēķinās ar daudz lielāku ūdens patēriņu, jo daļa izlietā uzreiz iztvaikos. Sevišķi karstā laikā (virs 30grādiem) ieteicams zālienu dzesēt, laistot īsu laiku (5min), tādējādi samazinot zelmeņa un velēnas temperatūru.

 

Ja zāliens ir pārliets:

–          nelaistīt, lai novadās liekais mitrums, kontrolējot augsni 15cm dziļumā;

–          zālienam būs nepieciešamas barības vielas (slāpekļa mēslojums), tomēr katrs gadījums var būt individuāls;

–          iespējams, ka nepieciešama aerācija, vertikulēšana;

–          var attīstīties sūna.

 Katrai problēmsituācijai iemesli var būt līdzīgi, bet risinājumi atšķirīgi, tāpēc svarīgi vaicāt padomu speciālistam.

MĒSLOŠANA
Vasarā zāliena joprojām jāmēslo, ja vēlaties uzturēt lielisku zāliena kvalitāti. Tas ir sevišķi svarīgi, jo dabiskais zāliena cikls šajā laikā paredz augšanas kritumu. 

 Līdz augusta sākumam vēl lietojam vasaras mēslojumus, kas satur ievērojamu daļu slāpekļa, taču vēlāk jāizvairās no slāpekli saturošiem mēslojumiem, izņemot, ja zāliens tiek intensīvi laistīts. Izsējas norma un konkrēts mēslojuma veids būtu nosakāms tikai saskaņā ar augsnes analīzēm, zāliena stāvokli un nepieciešamo kvalitāti vai pieaicinot kompetentu speciālistu.

Protams, parastu zālienu, ko vispār nelaista vai laista nedaudz, pietiks mēslot pāris reižu gadā, turpretī zālienu, ko daudz laista un bieži pļauj, nepieciešams mēslot biežāk, jo ar ūdens patēriņu barības vielas vairāk izskalojas, īpaši vieglākā augsnē. Bez tam mēslojums tiek iznests, arī zālienu bieži pļaujot ar savācēju.

Atcerieties! Ja zālienā kas tiek darīts nelaikā jeb par vēlu, tad ir pilnīgi normāli, ka zāliens atšķirsies pēc krāsas vai būs lielāka nezāļu aktivitāte. Spēcīgs zāliens pats par sevi ir ideāls konkurents sūnām un nezālēm.

 

Vairāk informācijas par zālienu un dārzu www.galantus.lv

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu