Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Kā cīnīties ar sūnu zālienā?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Sūna zālienā – šis jautājums nodarbina ikvienu rūpīgu dārzkopi un zāliena saimnieku un cīņa ar šo parādību nav viegla un ātra.

Sūnas ieviešanos veicina vairāki faktori vienlaicīgi, taču svarīgākais ir gaisa trūkums augsnē, ko izraisa augsnes sablīvēšanās – tā notiek dabīgā ceļā – lietus, sniegs, mēs pļaujam, staigājam – augsne sablīvējas un no tās izspiežas gaiss. Zāliens, kā lielākā daļa augu nespēj augt bez gaisa, tāpēc tas sāk iznīkt un vietā nāk sūna – tā gan var augt bez gaisa! Ja vieta ēnaina, tas tikai veicina augsnes sablīvēšanos – ēnā vairāk mitruma, kas ilgāk saglabājas. Arī augsnes skābums veicina sūnas veidošanos. Taču, jāsaprot, ka pilnīgā ēnā zāliens nespēs augt, pat ja izvēlēsieties speciālus sēklu maisījumus ēnainām vietām – tie tomēr paredzēti pusēnai vai nedaudz noēnotām vietām.

Lai cīnītos ar sūnu, es ieteiktu kompleksu pieeju:

1. vispirms izvērtēt, vai vieta ir tāda, kur ir cerības izcīnīt uzvaru – piemēram, manā dārzā ir viens laukumiņš, kas ir ēkas un nojumes stūrī un ziemeļu pusē – saules tur nav pilnīgi nekad, papildus šajā vietā ir vairākas priedes – skaidrs, ka šādā vietā atbrīvoties no sūnas pilnībā un uz visiem laikiem būs iespējams tikai ļoti ar to nodarbojoties…

2. Noteikti vajadzētu veikt augsnes analīzi – ar lāpsta izņemam no zāliena velēnas gabalu 15cm dziļumā un uzmanīgi paņemam augsni (nekas, ja ir arī saknītes u.c.) no visa 15cm horizonta (lai nav, ka paraugs ir no 15cm dziļuma, bet no virskārtas nav), apmēram 1l apjomā un ieberam maisiņā. Analīzēm augsni var nodot Struktoru ielā 14, Rīgā. pamata analīzēs tiks noteikts: augsnes skābums (pH), organiskās vielas saturs %, P(Fosfora) un K (Kālija) saturs. ar to pilnīgi pietiks, lai saprastu lielos vilcienos, kas darāms ar augsni.

3. Augsnē jāielaiž gaiss – to var izdarīt, ierīkojot zālienu no jauna (frēzēšana, līdzināšana, sēšana u.c.) – taču šoreiz par ne tik pamatīgiem darbiem. risinājums būs arī aerācija un vertikulēšana vai abas darbības kopā – sīkāk par šiem procesiem lasiet šeit… Pie tam abas šīs darbības pabojās sūnas klājumu – sevišķi vertikulēšana. Ja zāliena nav vispār un ir tikai sūna – nāksies to noplēst un kādu laiku būs melna zeme. citreiz labāk neielaist tik tālu!

4. saskaņā ar augsnes analīzi, jāplāno augsnes uzlabošanas pasākumi:

  • – ja augsne pārāk skāba (pH skaitlis zemāks par 6.0), tad vajadzēs augsni kaļķot – vēlams lietot krītu – vienkārši sakot, lai paceltu šo rādītāju par 1 vienību(piem. no 5.0 un 6.0), jālieto ~ 100g Dārza kaļķu (nopērkami dārzkopības veikalos un satur gan kalciju gan magniju) uz 1 m2. Kaļķojamo materiālu vienkārši izkaisa, pēc tam zālienu salej. pH skaitlis zālienam vēlams robežās no 6.0 – 7.5
  • – ja organisko vielu saturs ir zem 3 %, vajadzētu pavasarī zālienu mulčēt ar kūdru, taču par to šoreiz nē. Ja šis saturs lielāks par 20%, arī nav īsti labi…
  • – P205 un K20 būtu jābūt ap 200mg/kg. Ja šie rādītāji ir zemāki, papildmēslojumā jādod fosforu un kāliju saturoši mēslojumi, atkarībā no tā, kurš elements vairāk trūkst. Uz mēslojuma maisiem elementu saturu var redzēt kā uzrakstu, piem. NPK 18:9:9 (N – slāpeklis, P – fosfors un K – kālijs un attiecīgie skaitļi raksturo attiecīgā elementa saturu šajā mēslojumā – N – 18, P-9, K-9). Mēslojumu vienā papildmēslošanas reizē nevajadzētu dot vairāk kā 30g/m2, taču, ka P un K saturs kritiski mazs, papildmēslošanu var un vajag atkārtot. Protams, ja šī mēslošana notiek pavasarī, kompleksajos mēslojumos visvairāk ir jābūt N – slāpeklim, kas nodrošina augu augšanu un attīstību. Pavasara un vasaras sākuma periodā ieteiktu izvēlēties mēslojumus piem. NPK 18:9:9; NPK 18:9:15 utt – atkarībā kāds veikalā pieejams. mēslojumu jāizkaisa maksimāli vienmērīgi un pēc mēslošanas kārtīgi jāsalej zāliens. ja nav iespēju saliet – nevajadzētu mēslot saulainā laikā – zāliens var apdegt.

5.  Kā viens no cīņas līdzekļiem var derēt speciālais mēslojums pret sūnu, jo tas satur dzelzi, kas ‘noēd’ sūnu, taču tam parasti ir īslaicīgs efekts un šis mēslojums nesatur K un P, kas būtu jāiedod atsevišķi.

6. Pēc aerācijas un vertikulēšanas augsne ir ‘atvērta’ un tajā labi iekļūs gan mēslojums, gan mitrums un dos spēku zālienam atjaunoties un spēcīgā zālienā ne nezālēm, ne sūnai nav lielu cerību!

7. Kā obligāts priekšnosacījums veiksmīgai cīņai ar sūnu un principā jebkurā skaistā zālienā ir piesēšana – zelmeni nepieciešams atjaunot. pēc vertikulēšanas, aerācijas ieteiktu piesēt jaunu zēliena sēklu maisījumu (tādu kāds sēts sākotnēji) ar izsējas normu 10-25g/m2(atkarībā no zāliena stāvokļa). Ja sūna zālienu vispār iznīcinājusi, tad vajadzētu 25g/m2. Attiecībā uz zāliena sēšanu, nedarbojas likums – jo vairāk sēklas, jo labāk. tas var pat ļoti kaitēt!!! Ar piesēšanu arī var mainīt, uzlabot zelmeni – ja ēnainā vietā zāliens negrib augt, noteikti piesējot jālieto ēnainu vietu maisījums, kas nodrošinās labāku rezultātu! piesēšana ar speciālu iekārtu 9arī var apskatīt pie zāliena kūrēm) noteikti dos labāku rezultātus. protams, mazā platībā piesējam ar rokām un nedaudz iegrābjam ar grābekli – ja paliek sēklas uz virskārtas – tam tā jābūt! arī tās sadīgs, kad pienāks laiks.

8. pēc visa – kārtīgi saliet – vismaz 20min laistītājs stāv vienā vietā, taču, lai neveidojas peļķes!

tātad – ielaižam gaisu (aerācija, vertikulēšana), uzlabojam augsni (mēslojums, skābums), piesējam, salaistam un cīņai vajadzētu būt sekmīgai!

Lai veicas!

 

Sīkāka informācija par zāliena ierīkošanu un kopšanu www.galantus.lv

 

Saistītie raksti:

Zāliens pavasarī. Kā kopt?

Kurmis zālienā. Kurš kuru?


Dalīties.

Atstāt Ziņu