Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Atklājam dārza darbu sezonu. Jāsteidz sēt!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ai arī martā bieži vien zemi vēl sedz sniega kārta, un pavasaris vēl šķiet tālu jo tālu, tomēr marts ir ļoti svarīgs mēnesis dārza darbos. Vai.. precīzāk izsakoties – lai dārza darbi vispār varētu turpmākajos mēnešos notikt. Lai mēs, mūsu klimatiskajos apstākļos, varētu tikt pie agrajiem kāpostiem, selerijām, pētersīļiem, puraviem, tomātiem, pipariem un baklažāniem, par ražu jāsāk domāt jau tagad- marta vidū, jo savādāk būs par vēlu. Pēc tam aprīlī un maijā tos jau vairs nav jēgas sēt, jo tāpat nepaspēs izaugt.

Viens variants, protams, ir stādu tirgi, kas “uz pilnu klapi iet vaļā”, sākot no maija. Tie nebūt nav slikta izvēle, īpaši, ja:

Gribi vairākas šķirnes stādus, bet no katra veida pa vienam stādiņam. Te gan jāpiemin, ka stādu tirgus nebūt nepiedāvā visu plašo pieejamo šķirņu sortimentu, un bieži vien, ja dodaties meklēt kādu konkrētu, retāku šķirni, to nemaz nevarēsiet atrast.

Nav laika vai arī vietas, kur martā sarindot trauciņus ar iesētajām sēklām. Svarīgi ir ne tikai atrast vietu iesētajām sēklām, bet arī ieplānot vietu pašiem stādiem, jo mazie stādiņi vēlāk būs jāizpiķē.

Kā arī gadījumos, ja kaut ko esi piemirsusi iesēt.

Ja tev ir laiks un iespējas, tad tik uzloki piedurknes un ķeries klāt – sēkliņas dīgšanas vērošana un uzmanīšana spēj būt mierinošs process, tā pamudina apstāties, pārdomāt un brīnīties.

Kas būs vajadzīgs sēšanai?

Kūdras substrāts vai augsnes maisījums. Jautāsiet, kāpēc ne melnzeme, ko varbūt martā kaut kur jau var izrušināt? Divu iemeslu dēļ – daudzas sēklas ir smalkas, un melnzeme tām var būt par cietu izdīgšanai, īpaši pēc aplaistīšanas tā paliek vēl blīvāka. Kā arī, domājot uz priekšu par stādiņu izpiķēšanu – ja tie augs melnzemē, būs ļoti grūti netraumējot saknītes, atdalīt stādu no stāda. Substrāts un kūdra ir irdenāki, un arī papildināti ar barības vielām, kas augam būs nepieciešamas.

Trauciņi vai kastītes, kur sēt. Saimniecības preču veikali šobrīd plašā klāstā piedāvā dažādas kasetes, podiņus, spēj tik izvēlēties, bet ne sliktāks ir variants pa ziemu sakrātos krējuma ķobīšus vai piena pakas izmantot stādu audzēšanai. Ir iespēja veikalos iegādāties arī podiņus, kurus pēc tam var ar visu stādu iestādīt zemē, un tie mitrumā sadalīsies.

Ūdens smidzinātājs. Audzējot stādus, jāatceras par regulāru laistīšanu, un tā kā stādu audzēšana notiek maza izmēra trauciņos, tad vislabāk būtu iegādāties kādu smidzinātāju, lai pavisam viegli, netraumējot stādus ar spēcīgu ūdens strūklu, tos varētu aplaistīt.

Gaisma. Audzējot dēstus, svarīgi atcerēties, ka pašai sadīgšanai gaisma nav vēl nepieciešama, bet, kad tie ir izdīguši – tie jānovieto visgaišākajā telpas vietā vai arī zem papildus apgaismojuma, vislabāk dienasgaismas lampas.

Un, protams, pats svarīgākais – sēklas, sēkliņas. Ikvienā veikalā kāds stends pavasarī ir veltīts dažādu krāšņu puķu un dārzeņu sēklām, pilnīgi dabiski, tik lielas izvēles priekšā ir apjukt – ko tad lai izvēlas, un vai lielveikalos nopērkamās sēklu paciņas, kas maksā vien pārdesmit santīmus, būs labas. Ak jā, vēl jau ir šur tur atrodama nocenotā kaste, kur var atrast sēklu paciņas, kurām beidzies derīguma termiņš, tātad – teorētiskā dīgstspēja. Šo der atcerēties arī iepērkot sēklas – nepērciet gadiem uz priekšu, jo kā kuram augam, bet visiem dīgstspēja ar katru gadu samazinās.

Kas obligāti jāiesēj martā?

Tomāti. Stāda izaudzēšanai nepieciešamas vidēji 50 dienas, tāpēc parēķinot aptuveno laiku, kad plānojat izstādīt siltumnīcā, ieplānojiet iesēšanu.

Paprikas, asie pipari, baklažāni, dēstu izaudzēšanai nepieciešamas būs 55 dienas.

Agrie kāposti, ziedkāposti, brokoļi, rožkāposti, kolrābji arī jāsēj martā, un līdz iztādīšanai jāaudzē vidēji 55 dienas.

Selerijas, pētersīļi, puravi, sīpoli (ja audzējat no sēklas), obligāti jāsēj martā, savādāk tie nepaspēs izaugt. Dēstu izaudzēšanai nepieciešamas vidēji 60 dienas.

Garšaugi. Ja gribat izaudzēt kādus garšaugus, arī par tiem jāsāk domāt tagad. Baziliku var sēt arī vēlāk, aprīlī, bet tādas garšvielas kā rozmarīns, timiāns, citronzāle aug ilgāk, arī majorānu, raudeni var sēt jau tagad.

Salāti. Martā var sasēt lapu salātus, izstādīšanai siltumnīcā.

Redīsi. Marta beigās, līdz ko atkususi zeme, var sēt redīsus. Tiem pietiks, ja zeme būs atlaidusies pāris cm dziļumā, sēklas dīgst +3 grādos un redīsi labi pacieš salnas. Lielākā daļa redīsu šķirņu nepanes karstumu, tāpēc agrs pavasaris ir visideālākais laiks, lai izaudzētu skaistus redīsus. Sējiet tos pakāpeniski, ik pa nedēļai vai divām, 1-2 cm dziļumā, 5 cm attālumā. Parasti raža agrīnajām šķirnēm ir vācama jau pēc 20-30 dienām. Tā kā redīsiem ir sekla sakņu sistēma, tos itin labi var audzēt arī balkona kastē, galvenais, kas jāatceras – redīsi mīl mitrumu, tāpēc pēc vajadzības tie ir jālaista, lai neplaisātu.

Spināti. Arī spināti, tāpat kā redīsi no aukstuma nebaidās, un tos var sēt, kad temperatūra sasniegusi +3-4 grādus. Martā sasējot spinātus siltumnīcā, pēc mēneša jau varēs plūkt pirmās lapiņas. Izvēloties šķirni, izpētiet visu pieejamo informāciju, jo ir arī vasaras spināti, kas būs īpaši karstumizturīgi.

 

Sēklu izvēle

Sēklu izvēle sākas ar plānošanu. Nav par vēlu to sākt darīt martā, bet vispiemērotākie ir ziemas vakari, kad ņemot talkā papīra lapu un zīmuli, uzzīmējiet savu ideālo mazdārziņu, izlemjot, ko tieši vēlaties audzēt. Tad jāizlemj par šķirnes izvēli, un te, jāsaka, atrast savu ceļu palīdzēs tikai eksperimentēšana vai citu cilvēku pieredze.

Kur pirkt sēklas? Visdrošāk to darīt specializētos sēklu veikalos, kur ir zinošs pārdevējs, kas neskaidrību gadījumā palīdzēs izvēlēties šķirnes, noskaidrojot, kāda veida zeme jums ir. Jo šķirņu mūsdienās ir tik daudz, ka lai kāda būtu tava zeme – smilšaina vai mālaina, ir iespējams atrast burkānu, biešu vai citu dārzeņu šķirni, kas labi augs attiecīgajos apstākļos.

Par lielveikalos pieejamajām sēklām jāsaka tā – protams, dīgstspēja ir nedaudz kā laimes spēle, bet ņemot vērā sēklu daudzumu, bieži jāsaka, ka sadīgst pietiekami mazdārziņa vajadzībām, un pieredze rāda, ka dīgsspēja un sēklas atbilstība tam, kas ir rakstīts uz paciņas – diemžēl var sagādāt problēmas, arī pērkot it kā labākas sēklas. Katrā ziņā – atrodot lielveikalā kādas sēklas, kas ir iekritušas acīs, papētiet, kāds ir derīguma termiņš, dažas firmas raksta arī pakošanas datumu. Ja sēklas ir svaigas, tām vajadzētu dīgt. Vēl, mazliet aizstāvot lielveikalos nopērkamās sēklas, jāsaka, ka to pašu firmu sēklas bieži var nopirkt arī specializētajos sēklu veikalos. Vienīgā atšķirība, ka lielveikalos nebūs profesionālās sēklas, kas maksā ievērojami dārgāk par parastajām sēklām.

Sēklu paciņu ārā neizmetiet jebkurā gadījumā:

  1. Uz tās ir svarīga informācija par konkrētajām sēklām – cik ilgs ir veģetācijas periods, t.i., pēc cik dienām būs raža no iesēšanas brīža, vadoties pēc šī cipara arī var aprēķināt, kad sēklas vajadzētu sēt, jo tikpat svarīgi, kā nenokavēt sēšanu, ir – neiesēt pārāk ātri.
  2. Tāpat uz sēklu paciņas ir informācija, cik lieli, kādi būs augļi, kādi īpaši apstākļi nepieciešami – vai jāaudzē siltumnīcā, vai arī paredzēts audzēšanai uz lauka, kādā attālumā jāsēj sēklas vai jāstāda stādi, vai augs ir jūtīgs pret salnām – visa šī informācija ir ļoti svarīga jums kā audzētājam.
  3. Uz paciņas būtu jābūt norādei, ja augs ir svešapputes, mūsdienās daudzi dārzeņi ir pašapputes, bet to ir jāzina, jo savādāk vēlāk var sanākt brīnīties, kāpēc nav ražas. Piemēram, melotrijas ir svešapputes augi, un, ja audzējat siltumnīcā, kur netiek kukaiņi, kas pārnēsā ziedputekšņus, raža var nebūt nemaz.
  4. Ja augam dīgstot ir nepieciešama gaisma, tas būs uzrakstīts uz paciņas, un tas savukārt nozīmē, ka sēklas nedrīkst apbērt ar zemi, bet vienkārši iesēt un piespiest, un rūpēties, lai zemes virskārta visu laiku ir mitra.
  5. Sēklu paciņa īpaši noderēs gadījumā, ja jums ļoti iepatiksies šī konkrētā šķirne, tad nākamgad varēsiet to viegli atrast.
  6. Ko nozīmē, ja uz paciņas rakstīts F1? Tas nozīmē, ka konkrētās sēklas ir hibrīds. No šī vārda nevajag baidīties, tas nepavisam nav nekas mākslīgs. Vienkārši šis augs ir iegūts īpaši krustojot kādas šķirnes, lai iegūtu visražīgāko un izturīgāko krustojumu. Jāatceras tikai, ka no hibrīdiem neievāc sēklas, jo no tām neizaugs tāds pat augs.
  7. Kodinātas vai nekodinātas sēklas. Kodinātas sēklas ir apstrādātas ar dažādām vielām, fungicīdiem, mēslojuma piedevu labākai dīgšanai, un garantē, ka ik sēkliņa izdīgs. Kodina parasti dārgas šķirnes profesionālās sēklas, kas maksā pat latu gabalā. Un, ja vēlaties šādu šķirni, tad tiešām labāk izvēlēties kodinātas sēklas. Bet arī nekodinātām sēklām parasti ir laba dīgšana, un vien kādi pāris procenti var neizdīgt.

Lai Tev zaļi īkšķīši!

Dalīties.

Atstāt Ziņu