Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Laiks uzplaukt palodzēm un balkoniem!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tavs balkons ir piekrauts ar remonta materiālu pārpalikumiem, kādu vecu mēbeli vai vēl ko citu? To, līdzīgi kā palodzes, ir īstais laiks no noliktavas pārvērst par zaļu ziedošu dārzu, kas ne tikai priecēs pašu, bet arī mājai no ārpuses liks izskatīties skaistākai. Ko der ielāgot, ierīkojot savu „gaisa dārzu”?

Kā izvēlēties ziedu kastes
Ja esi nolēmusi izrotāt savas palodzes un balkonu ar skaistām ziedu kastēm, vispirms jāizvēlas pašas kastes. Ziedu un veikalu dārza nodaļās atrodamas dažnedažādu krāsu un izmēru kastes. Lielākoties kastes ir 0,5-1 metru garas. Ideālā gadījumā kastei līdzi nāks arī paliktnis, kurā pa kastes apakšā esošajiem caurumiem (ja tādu nav, tad caurumi jāizsit pašai) notecēt liekajam ūdenim. Kad izvēlies ziedu kastes, piedomā arī pie tā kādu krāsu tām izvēlies. Ja tev ir bail, ka baltas krāsas kastes pārāk izcelsies un ziedi tās nenosegs, visdrīzāk izvēlēsies tumši brūnas vai zaļas krāsas kastes. Tomēr atceries – jo tumšākas krāsas ziedu kastes, jo vairāk tās piesaistīts saules starus un zeme ātrāk izžūs.

Nesastādi pa biežu
Ja par ziedu kastēm esi sākusi domāt vien tagad, tad visdrīzāk pašai sēt puķes varētu būt jau par vēlu – to vajadzēja darīt jau aprīļa sākumā, lai jau tagad varētu izstādīt stādus. Nu tev visdrīzāk jādodas uz tirgu, kādu ziedu veikalu vai dārzniecību un jāiegādājas jau paaugušies stādi.

Bet kā neapjukt plašajā puķu klāstā un izvēlēties pareizās? Vispareizāk ir vadīties no tā, kur – saules vai ēnas pusē – puķu kastes atradīsies. Saules pusei piemērotākas ir petūnijas, lobēlijas, pelargonijas, balzamīnes, turpretim ēnas pusē labāk izvēlēties bakopu, nokarenās begonijas, arī atraitnītes.

Kā norāda dārznieki, tad nevajadzētu pārspīlēt ar pārlieku biežu puķu stādīšanu. Uz metru garu kastīti var pietikt ar četriem stādiņiem nokareno pelargoniju vai četriem, pieciem stādiņiem petūniju un kastes galos varbūt pa vienam lobēlijas, verbenes vai ģipsenes stādiņam, jo petūnijas ir ļoti agresīvas un ļoti saaug. Ja sastādīsi tās pa biežu, tās neaugs vai arī izgulēs viena otru.

Petūnijām pa pamatu var izstādīt arī nokarenās efejas vai plektranti, kas pārāk neizplešas. Pa vidu puķēm vari iedēstīt arī pa kādai nokarenai, stīgojošajai zemenei, kas ne vien skaisti izskatīsies, regulāri ziedot, bet nesīs arī augļus!

Puķu izvēlē no svara ir arī tas, cik daudz laika varēsi veltīt to kopšanai. Amerikā pelargonijas ir iemantojušas slinkuma puķes nosaukumu, jo labi pacieš sausumu. Nebūs nekas slikts, ja nedēļu tās nebūs laistītas. Arī balzamīnes neiznīkst, ja netiek regulāri aplaistītas. Tomēr lielākā daļa balkona puķu prasa, lai tām regulāri noņem noziedējušos ziedus, pretējā gadījumā tie atņem spēku jaunu ziedu veidošanai, tāpēc pilnīgi bez kopšanas tās tomēr nevar atstāt.

Ja nevarēsi regulāri laistīt, parūpējies par sliņķu risinājumiem
Kad puķes ir izvēlētas, vari ķerties pie to stādīšanas. Vari izmantot gan dārza zemi, gan iegādāties speciālu balkona puķu zemi, kurai ir klāt arī dažādas barības vielas. Pirms kastēs ber melnzemi vai kūdru, pa tās pamatu vari izlikt akmentiņus, lai, novadot lieko ūdeni, netiktu aizskalota visa melnzeme. Ar zemi nevajag arī pārspīlēt – nesaber to par daudz, pretējā gadījumā, pašai būs grūti puķes pēcāk aplaistīt.

Runājot par laistīšanu, dārznieki piesaka neaizmirst par regulāru puķu mēslošanu. Dārzkopības veikalos var jautāt gan pēc lēni šķīstošajiem minerālmēsliem, gan gataviem šķidrajiem mēslojumiem, atkarībā no tā, kādas puķes esi izvēlējusies. Puķu kastēm var likt virsū arī tā saucamos, mitruma uzturētājus jeb terakotu. Uzliekot uz melnzemes, tā pārvēršas želejā un ilgāk uztur mitrumu. Īpaši izdevīgi ir to iegādāties, ja zini, ka vasaras karstumā uz vairākām dienām būsi prom no mājām un nevarēsi puķes aplaistīt.

Tomēr līdz īstenās karstuma sezonas sākumam, pagaidām uzmani, lai puķes naktīs neapskādē salnas. Tāpēc, ja pa dienām jau gribi priecēt acis ar skaistajām puķēm otrpus logam, tad naktī tomēr tās vēl ienes iekštelpās vai arī piesedz. Salnas parasti ilgst līdz maija beigām vai jūnija sākumam.

Dalīties.

Atstāt Ziņu