Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Idejas valsts svētku mēneša ēdienkartei

Pinterest LinkedIn Tumblr +

is ir valsts svētku mēnesis – šodien Lāčplēša diena un tuvojas Latvijas dzimšanas diena -18.novembris. Protams, ieteicams ir visa gada garumā gatavot no vietējiem un sezonai atbilstošiem produktiem, tomēr tieši šajā valsts svētku mēnesī dzimst lielāka vēlme galdā celt „latviskus gardumus”. Apkopojām mūsu lasītāju iesūtītās receptes, kas būs ideāli piemērotas novembra ēdienkartei! Garšīgas, sātīgas un „latviskas”!

Rudzu milti un rupjmaize
Vai zināji, ka līdz pat 20.gs. sākumam latviešu uztura pamatu veidoja pašcepta rupjo rudzu miltu maize, tikai tad piedomāja, arī ko klāt piekožamu.
Latvieši turēja godā dažādas maizes – pelavmaizi, baltmaizi, sklandraušus, plāceņus  un “biguzi”. Maize ir viens no ēdieniem, ko latvieši ceļ arī svētku galdā. Tāpat iecienīti ir dažādi citi no tās gatavotie kulinārijas brīnumi.

Našķi no Kurzemes – sklandrauši

Recepti meklē šeit>>





Ābolu – rupjmaizes pudiņš

Recepti meklē šeit>>





Pildīta rupjmaize- karstmaize

Recepti meklē šeit>>





Kreptīgie maizes salāti

Recepti meklē šeit>>

 





Kartupelis
Un kur nu bez kartupeļa- mūsdienās tas kļuvis teju par Latvijas nacionālo ēdienu .
Latvijas teritorijā kartupelis ticis ievests Hercoga Jēkaba laikā 17. gadsimta 70. gados, bet savu vietu uz Latvijas iedzīvotāju galda kartupelis iekarojis tikai 19. gadsimtā. Līdz tam Latvijas teritorijā dzīvojošie cilvēki galvenokārt pārtikā izmantoja graudaugus – rudzus, miežus, auzas, kviešus, prosu un kaņepes. Galdā tika liktas pupas, zirņi, rāceņi, redīsi, linsēklas un to eļļa, burkāni, ķiploki, kā arī dažādi piena produkti, gaļa un zivis.
Kartupeļu audzēšanai attīstoties, latviešu zemniekiem vairs nebija jāuztraucas par pārtikas trūkumu ziemā un pavasarī, kad strauji bija sarukuši graudaugu un līdzīgu produktu krājumi. Ar laiku kartupelis Latvijā, tāpat kā citur pasaulē, kļuva par uzturā visbiežāk lietoto produktu. Ne velti kartupeli sauc par otro maizi. Lūk, pāris idejas, kā kartupeli pagatavot savādāk:

Krāsnī cepti kartupeļi ar fetaki sieru un baziliku

Recepti meklē šeit>>





Brangā brokastu kabatiņa jeb pildītā kartupeļu lielpankūka

Recepti meklē šeit>>





Starteris no kartupeļiem, olām un siļķes

Recepti meklē šeit>>





Kartupeļu – kabaču plācenīši

Recepti meklē šeit>>





Sātīgie kartupeļu pīrādziņi

Recepti meklē šeit>>

 

 

 


Dalīties.

Atstāt Ziņu