Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

Kālis – ar C vitamīnu bagātais dārzenis

Pinterest LinkedIn Tumblr +

āļi senāk bija ļoti iecienīts dārzenis. Vēl laikā, kad cilvēki nebija iepazinuši kartupeli, kālim bija milzīga nozīme viņu uzturā. Kāļi ir viens no senākajiem dārzeņiem, ko audzējuši un ēduši arī mūsu senči šeit pie Baltijas jūras. Kāļos ir C un PP vitamīni, nedaudz B grupas vitamīnu, kā arī daudz šķiedrvielu un ēterisko eļļu. C vitamīna ziņā kāļi pārspēj citus sakņaugus, turklāt ziemā kāļus uzglabājot, C vitamīns tajos tikai pieaug. Dziedniece Ilze Jansone savā grāmatā ‘Veselību visu gadu!’ raksta, ka kāļos ir vairāk vitamīnu nekā mandarīnos. Kāļi īpaši ieteicami mazasinīgiem, nervoziem cilvēkiem, kā arī sirds, nieru, zarnu un kuņģa slimniekiem.

Ieteikumi kāļu gatavošanā:
* Kāļi ēdami gan svaigā veidā, gan cepti, sautēti un vārīti. Kāļi garšīgāki ir cepti, nekā vārīti.

* Bērniem iesaka kāļus dot svaigā veidā- nomizo un sagriež mazos gabaliņos, dod kā veselīgu našķi, lai grauž, skatoties multenes.

* Vārītus kāļus nedrīkst uzglabāt ilgāk par trim stundām, jo pēc tam tajos gandrīz pilnīgi noārdās C vitamīns.

* Lai novērstu kāļu sīvumu, tos pirms cepšanas vai vārīšanas, aplej ar verdošu ūdeni.

* Kāļi jāapstrādā ar nerūsējoša tērauda nažiem, jo C vitamīns sadalās, oksidējoties saskarē ar dzelzi.


Iedvesmai: 7 receptes, ko garšīgu pagatavot no kāļa

Kāļu omlete
Kāli novāra mīkstu, sagriež šķēlēs, liek uz pannas, sakarsē, uzlej sakultas olas, ņemot tējkaroti rupjo miltu uz 1 olu. Kad omlete gatava, pārkaisa ar zaļumiem.

Kāļu salāti ar sieru
1 kālis, 100g siera, 1 sīpols, gabaliņš mārrutku saknes, krējums, ķimenes un zaļumi.
Nomizotus kāļus sarīvē skaidiņās, pierīvē sieru, mārrutkus, pievieno sīki sagrieztus sīpolus, zaļumus, ķimenes un krējumu.

Pildīti kāļi ar sieru un sīpoliem
Vārītus kāļus pārgriež uz pusēm, izdobj vidu. Izdobto masu samaļ, piemaļ klāt sīpolus, ķimenes, iepilda kāļos, pārkaisa ar rīvētu sieru, uzliek sviesta piciņas un sautē cepeškrāsnī traukā bez vāka 15 minūtes. Pasniedz ar zaļumiem.

Ar maltu gaļu pildīti kāļi
6 kāļi, 800 g liesas liellopu maltās gaļas, 1 baltmaizes kukulītis, 2 olu dzeltenumi, pipari un sāls pēc garšas, 3 ēdamkarotes skābā krējuma, 150 g sviesta, 1 sīpols
Kāļus nomizo, ieliek verdošā sālsūdenī, strauji uzvāra, izņem, nogriež galus. Kāļiem ar tējkaroti izgrebj vidu, piepilda ar sagatavoto pildījumu.
Pildījumu gatavo no liellopu maltās gaļas, kurai pievieno ūdenī samērcētu baltmaizi, olas dzeltenumus, piparus, sāli pēc garšas, uz rīves sarīvētus sīpolus, izkausētu sviestu un krējumu, visu labi samaisa.
Pildītajiem kāļiem uzliek atpakaļ nogrieztos galus, pārsien ar diegu, ieliek katlā un pārlej ūdeni. Vāra uz mazas uguns, līdz kāļi mīksti.

Karstie kāļu salāti
1 neliels kālis, ½ glāzes augu eļļas, 1 sīpols, 1 ēdamkarote sakapāta sīpola vai loku
Nomazgātu kāli sagriež kubiņos vai salmiņos un novāra nelielā ūdens daudzumā. Ūdeni nolej un izmanto zupai, kāli aplej ar augu eļļu, iepriekš tai pieliekot sarīvētu sīpolu un sasmalcinātus maurlokus.

Ar olām un sarīvētu sieru cepti kāļi
400 g kāļu, 2 ēdamkarotes sviesta, 2 olas, 100 g skābā krējuma, 50 g sarīvēta siera, diļļu vai pētersīļu zaļumi
Nomizotus kāļus sagriež nelielās šķēlītēs vai kubiņos, sautē vai cep sviestā līdz gatavi. Kāļu šķēlītes saliek cepešpannā vienmērīgā kārtā. Olas sakuļ ar skābo krējumu un sarīvētu sieru. Ar šo masu pārlej sagatavotos kāļus un cep cepeškrāsnī. Pasniedzot apkaisa ar sasmalcinātiem zaļumiem.

Saldajam – ar medu un riekstiem sautēti kāļi
300 g kāļu, 20 g sviesta, 60 g medus un 20 g riekstu
Kāļus nomizo, sīki sagriež un sautē sviestā, līdz tie pusgatavi. Pēc tam pieliek medu un sautē līdz pilnīgai gatavībai. Pārkaisa ar saberztiem grauzdētiem riekstiem.

Izmantoti materiāli no grāmatām I.Jansone ‘Veselību visu gadu!’ un O.Plēpis ‘Dārzeņi veselībai’

Dalīties.

Atstāt Ziņu