Vārda dienu svin: Jāzeps, Juzefa

Lasām un vērtējam Džeinas Ostinas romānus

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Vēl pirms visas šīs ķezas ar jauno vīrusu grāmatu klubiņā ļāvāmies slavenās angļu rakstnieces Džeinas Ostinas romānu vilinājumam. Liela daļa no mums bija redzējušas pēc viņas darbu motīviem uzņemtās filmas, bija dzirdējušas par slavenākajiem darbiem – “Lepnums un aizspriedumi” (Pride and Prejudice) vai “Prāts un jūtas” (Sense and Sensibility), bet ne katra no mums bija turējušas rokās un lasījušas viņas darbus. Tas bija jālabo un to arī darījām.

Lūk, daži viedokļi par lasīto!

 

Inese: guvu baudījumu gan lasot romānus, gan skatoties filmas
Tāpat kā Ļeva Tolstoja romāns “Anna Kareņina” sākas ar ģeniālu teikumu “Visas laimīgas ģimenes ir līdzīgas cita citai, katra nelaimīgā ģimene ir nelaimīga savā veidā”, arī Džeinas Ostinas populārākā romāna “Lepnums un aizspriedumi” ievadteikums “Ir vispāratzīta patiesība, ka neprecētam vīrietim, kas nevar žēloties par mantības trūkumu, jāatrod sev sieva” ir izcils, atklājot autores visu romānu būtību. Proti, 18. gs. nogalē galvenais Lielbritānijas augstāko kārtu sieviešu dzīves uzdevums bija izdevīgi apprecēties. Ja tam varēja pievienot klāt abpusējas patiesas jūtas, tad laime pilnīga.

Lai gan pašai autorei šai ziņā nepaveicās un viņa palika visu mūžu neprecēta, viņas romānu varones piedzīvo romantiskas “happy end”. Dž. Ostinas romānu burvība slēpjas spraigos, dziļdomīgos dialogos un precīzā sava laika sabiedrības attēlojumā, nevairoties no ironiskas intonācijas, izsmejot, autoresprāt, sliktākās rakstura īpašības, izceļot labākās. Pārsteidzošā kārtā romāni nav vienveidīgi. Izlasīju arī “Nortangeras abatiju”, kurā galvenais motīvs bija varones jaunības naivums un bagātā fantāzija. Savukārt slavenais mīlas pāris Elizabete Beneta un Dārsijs patiešām bija ieslodzīti savos aizspriedumos un lepnumā, un vīrieša mīlestība pret jaunkundzi radās ne tikai skaisto acu, bet arī asā prāta un lielās pašcieņas dēļ.

Ja tomēr kādam interesentam ir slinkums to visu lasīt, var droši skatīties daudzās Ostinas romānu ekranizācijas ar skaistiem tērpiem, krāšņiem dabasskatiem un mūsdienu izcilākajiem aktieriem. Es personiski guvu baudījumu, gan lasot romānus, gan skatoties filmas, un nemaz nenožēloju iztērēto laiku, jo tā bija lieliska atpūta.

 

Lienīte: šādai literatūrai piemīt savs šarms un pievilcība, vēstījums ir tīrs un patiess
Domāju, katra no mums piedzīvojusi brīžus, kad nevaram būt atklātas sava lepnuma dēļ, vai esam spiestas būt atturīgas un ievērot pieklājības normas tad, kad gribas skaļi paust nepatiku vai no sirds izraudāties.

Par to arī stāsta ievērojamā angļu rakstniece Džeina Ostina (1775–1817) savā romānā „Lepnums un aizspriedumi”. Lai gan neesmu šādas literatūras liela cienītāja, tomēr jāatzīst, ka tai piemīt savs šarms un pievilcība, vēstījums ir tīrs un patiess. 18. gadsimta beigu Anglija ir laba vieta un laiks, lai rastos romantiska mīlestība, galvenie varoņi izraisa sajūsmu un līdzpārdzīvojumu.

Notikumu centrā ir divu galveno varoņu – Elizabetes Benetas un mistera Dārsija – romantiskās attiecības. Elizabete ir viena no cienījamas, bet ne bagātas Benetu ģimenes piecām meitām. Viņa ir meitene ar asu prātu, drosmīga, daudz lasījusi, neatkarīga savās domās un uzskatos. Misters Dārsijs ir aristokrāts, milzīga īpašuma mantinieks, gudrs, ar nevainojamām manierēm, atturīgs, bet reizē arī augstprātīgs un, protams, ļoti pievilcīgs. Pats interesantākais sākas tad, kad abi jaunie cilvēki satiekas un viņu starpā rodas jūtas, kas sākumā izpaužas kā savstarpēja nepatika, ko veicina Elizabetes aizspriedumi, nepakļāvīgais raksturs un mistera Dārsija augstprātība.

Romāna beigās abi jaunie mīlētāji spēj atzīt savus maldus, pārvarēt savu lepnumu un aizspriedumus un kļūt patiesi laimīgi.

 

Grāmatu klubiņš „Ar grāmatu azotē” tiekas reizi mēnesī, kad pie tējas tases vai vīna glāzes, dalamies iespaidos par kopīgi lasīto grāmatu. Ja arī Tu mīli lasīt un gribi pievienoties mūsu grupiņai, piesakies, rakstot uz sp@sievietespasaule.lv! Ja nevari pievienoties klātienē, seko līdzi virtuāli, jo par klubiņa aktualitātēm rakstām sadaļā „Grāmatu klubiņš Ar grāmatu azotē“!

Dalīties.

Atstāt Ziņu