Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Par ko liecina nekārtīga māja?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

tverot skapi, acu priekšā parādās milzīga drēbju kaudze. Zeķbikses ar džemperiem un kleitām- viss sajucis vienā milzīgā murskulī.

Ieejot virtuvē, skatam paveras produktiem un dažādiem sīkumiem nokrāmētas galda virsmas un netīriem traukiem pilna izlietne.

Palūkojoties klēpjdatora ekrānā, tas mudž no dažnedažādām ikoniņam – dokumenti, bildes, pdf faili un neskaitāmas mapes, viss stāv samests turpat uz ekrāna.

Sabiedriskajā transportā jau piekto minūti rakņājies pa savu somiņu, jo nevari atrast braukšanas biļeti…

Vai tas ir stāsts par Tevi? Par ko liecina haoss, kas valda ap Tevi? Un kā ar to beidzot tikt galā?

Tendence novilcināt apgrūtinošus darbus
Nomazgāt trīs šķīvjus un vienu katliņu uzreiz pēc vakariņām taču ir daudz ātrāk un vieglāk nekā pēc divām dienām ķerties klāt veselam kalnam apkaltušu trauku, vai ne?

Dievs pasarg’, ja kāds vēl piezvana
un pasaka- tūliņ ieskriešu uz kafiju.
Tad viss tiek ātrumā sastumts
stūros un atvilktnēs. Un tur
tas viss paliek, un beigās viņi
vairs nezina, kas
viņiem tur vispār stāv.

Tieši tāpat ir ar citiem darbiem. Cilvēki, kuri mēdz „apaugt ar nekārtību”, atliekot sīkos darbiņus uz vēlāku un atkal vēlāku laiku, tāpat mēdz rīkoties arī citās dzīves jomās.

Iedomājieties – ir aprēķināts, ka mēs zaudējam 15- 20% sava ikgadējā budžeta, tādēļ, ka vilcināmies un izvairāmies pieņemt lēmumus par to, kā dzīvojam un funkcionējam!

Tie ir darbi, kurus atliekam un atliekam, līdz tie sāk likties arvien nepadarāmāki un netīkamāki, gala rezultātā –mēs tos neizdarām un zaudējam iespējamos ieguvumus un varbūt pat iedzīvojamies citos zaudējumos, kas nebūtu, ja mēs nevilcinātos un „norītu krupi” – padarītu to, kas ir jāpadara.

„Es visus savus klientus mudinu izveidot sarakstu ar darbiem/lietām, ko viņi vilcinās paveikt gan personīgajā, gan profesionālajā jomā. 20 lietas, kas jāpaveic, bet kuras vienkārši ik dienas turpinām ignorēt. Pēc tam pieliec to pie ledusskapja, turi redzamā vietā un…tu tās pabeigsi,” ieteikusi profesionāla mājas organizētāja un autore Ranka Bursana (Ranka Burzan).

Nepārdomāta rīcība ar naudu
Nekārtīga māja var liecināt par vēl vienu nelāgu cilvēka īpašību – nepārdomātu rīcību ar saviem finansu līdzkeļiem. Ja bardaks ir mājās, tad bardaks, visticamāk, ir arī tavā budžetā.

Turklāt nekārtība mājās rada arī tiešos finansiālos zaudējumus. „Šie cilvēki regulāri pērk lietas, tāpēc, ka viņi vienkārši nezina, vai viņiem mājās tās ir. Un sanāk, ka viņi nopērk dublikātus. Un, Dievs pasarg’, ja kāds vēl piezvana un pasaka- tūliņ ieskriešu uz kafiju. Tad viss tiek ātrumā sastumts stūros un atvilktnēs. Un tur tas viss paliek, un viņi vairs nezina, kas viņiem tur stāv. Nekārtība rada apjukumu un stresu,” norādījusi R.Bursana.

Zudusi kontrole pār kādu dzīves sfēru
Tu kārtējo reizi kavē tikšanos, jo nevari atrast labās zeķbikses, varbūt atkal telefons „noziedējis” un jāpārmeklē visa

Nekārtība mājās neļauj tev pašai
būt sava laika noteicējai,

tu nekontrolē situāciju.

māja, lai to atrastu. Nekārtība mājās neļauj tev pašai būt sava laika noteicējai, tu nekontrolē situāciju. Un, kā likums, tiem, kam zudusi kontrole pār savu māju, tā zudusi arī kādā citā dzīves sfērā. Palūkojies – kurā vietā, telpā tev ir lielākais bardaks? Ko tas, tavuprāt, nozīmē?

Ja liekas, ka visa tava dzīve ir viens liels haoss, vari sākt ar mājas iztīrīšanu un sakārtošanu. Uzņemoties kontroli pār vienu sfēru savā dzīvē, iespējams atgūt pārliecību par sevi, saviem spēkiem un savu varēšanu, un pamazām sakārtot arī pārējās jomas.

„Iestrēgšana” pagātnē un „aizsargspilvena” būvēšana
Krāmu krāšana un nespēja izmest laukā savu laiku nokalpojušas lietas (nejaukt ar kolekcionēšanu, kas ir pozitīva lieta!) bieži raksturīga cilvekiem, kas iestrēguši pagātnes notikumos. Aiz „ja nu noder” bieži vien slēpjas divas lietas, kas var iet roku rokā vai viena otru papildināt.
Pirmā-  Dzīvojot piekrautā dzīvestelpā, arī mūsu domās un dzīvē nav vietas jaunajam, visu laiku kavējamies pagātnē, problēmās, kas bija un mūs mocīja, lai gan jau sen vairs nav aktuālas, bet mēs netiekam no domām par tām vaļā. Ja visa dzīves telpa pilna ar krāmiem, tajā vairs nav vietas ienākt jaunajam.
Otrā – sava veida „aizsargspilvena” veidošana. Cilvēks apkraujoties ar krāmiem zemapziņā cer tādā veidā sev izveidot „aizsargspilvenu”, lai pasargātos no dzīves triecieniem – „Ja nu kas”, tad vismaz būs šīs mantas.

Zemāka darba efektivitāte
Kāds sakars cilvēka efektivitātei ar kārtību? Tas ir pavisam vienkāršs skaidrojums- cilvēkiem, kuru dzīves telpā valda haoss, jāpavada vairāk laika, lai atrastu nepieciešamo.
Te vietā arī jautājums par kārtību tavā darba vieta. Vai tava darba vieta un faili datorā ir labi organizēti? Vai spēj acumirklī atrast vajadzīgo dokumentu vai projektu? Varbūt tev nākas pavadīt krietnu pusstundu līdz to sameklē neskaitāmās mapēs ar dīvainiem nosaukumiem?

Ko darīt?

Atbrīvojies no krāmiem!

Atbrīvojies no lietām, kas tev nav vajadzīgas (tas attiecas gan uz krāmiem mājās, gan tiem „krāmiem”, kas dzīvo tavā galvā). Vienkāršo savu dzīvi, koncentrējoties uz svarīgo – uz cilvēkiem, ko mīli un kas tev ir svarīgi, uz darbu, ko dari, uz lietām, kas tev patiesi ir svarīgas un rūp. Paturi tikai tās lietas, kas tev patīk un kuras tu izmanto. Pārējām jādodas prom no tavas dzīves un mājas.

Ar ko sākt?
Sāc ar telpu, kurā ir vistrakākais stāvoklis. Piemēram, ja tā ir virtuve, sāc revidēt to. Izkrāmē visus skapīšus, izšķiro, kas ir vajadzīgs, kam varbūt jau beidzies derīguma termiņš, turi atsevišķi pārtikas produktus un traukus. Organizētībai vari izmantot plastmasas traukus, groziņus utt. Ievēro, lai katrai lietai būtu sava loģiskā un konstantā vieta.

Svarīgi- turpināt uzturēt kārtību!
Kad mājā ir ieviesta kārtība un katrai lietai atrasta sava loģiskā vieta, svarīgi arī turpmāk to ievērot. Tas aizņem vien 10 minūtes dienā salikt lietas pa savām vietām. Taču, ja kādu vai pāris dienas izlaiž, bardaks sāk augt un augt līdz atkal izveidojusies nekārtība un jāpavada vairākas stundas, lai to sakārtotu.
Tikpat svarīgi arī noturēt māju nepiekrautu ar nevajadzīgām lietām. Krāmi ir prom, bet tas nenzoīmē, ka atbrīvojusies vieta jauniem krāmiem. Tādēļ mazāk tērē laiku un naudu pirkumiem, un ja arī kaut kas ir nopirkts, tad, lai atkal neapaugtu ar mantām, ievēro likumu – „Par katru vienu jaunu lietu, no vienas vecās atbrīvojamies.”

 

Raksta tapšanā izmantota informācija no Rankas Bursanas mājaslapas http://www.solutionsorganizing.com un Kārenas Kingstonas grāmatas “Kā atbrīvoties no krāmiem”

                                                          
LASI VĒL!

LIELĀ TĪRĪŠANA.
KUR LIKT NEVAJADZĪGĀS MANTAS?
>>

Lai izrevidētās un par nevajadzīgām apzīmogotās mantas nesakrāmētu maisos un kastēs un tās atkal nenokļūtu turpat- uz skapjaugšas, no tām patiešām ir jāatbrīvojas uz neatgriešanos.
Ziedot, atdot, iemainīt, pārdot vai izmest?

 

 TĪRI MĀJU VIDEI DRAUDZĪGI! >>

Zaļas alternatīvas mēbeļu, spoguļu, logu, grīdu u.c. tīrīšanai!

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu