Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Pirmsuzstāšanās stress: kā to izmantot savā labā

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tu noteikti pazīsti to nepatīkamo trauksmes sajūtu, kas pārņem pirms svarīgas uzstāšanās vai nozīmīgas darba intervijas. Tauriņi vēderā, roku tirpšana, ātra un sekla elpa, sasvīdušas plaukstas, savādas sajūtas kuņģī. Tās ir tikai dažas no pirmsuzstāšanās stresa pazīmēm.

Pārmērīgs uztraukums diemžēl var apdraudēt tavu uzstāšanos un gala iznākums var nebūt tik labs.

Ko darīt, lai uzstāšanās būtu izdevusies neskatoties uz uztraukumu un stresu?

Tieši tā, neskatoties uz. Stress vienalga būs, neatkarīgi no tā cik, un kā tu būsi gatavojusies, vai centīsies nomierināties tieši pirms svarīgā iznāciena. Un tas nebūt nav slikti, gluži otrādi, nedaudz adrenalīna ir pilnīgi nepieciešams, lai uzstāšanās izdotos. Svarīgākais ir mācēt šo adrenalīna stresa enerģiju pareizi virzīt.

Kā to izdarīt?

Vienīgais veids,kā virzītu šo pirms uzstāšānās stresa enerģiju ir jau iepriekš pienācīgi sagatavoties, paredzot spriedzi un uztraukumu.

Tas, ko teikšu tev nebūs nekas jauns: lai kaut kas labi izdotos ir jāveic rūpīga iepriekšēja sagatavošanās, arī pirms uzstāšanās. Tas gan, kā jau teicu nenovērsīs stresa hormona adrenalīna pieplūdumu, bet tas palīdzēs tev izmantot šo stresa enerģiju savā labā.

Pirmsuztāšanās mājas darbs  
Mēģini, mēģini, un vēlreiz mēģini!

Mēģināšana palīdzēs spodrināt tavu uzstāšanos un vairos tavu pašapziņu. Katru reizi, kad tu no jauna mēģini savu uzstāšanos tu padari savus vārdus vai darbības aizvien plūstošākas, dabiskākas un rafinētākas. Tāpat šī praktizēšana tev ļaus pamanīt iespējamās ar uzstāšanos saistītās problēmas un dos tev iespēju tās laicīgi novērst.

Galu galā, jo vairāk tu atkārto to, ko tu gatavojies teikt un darbības, kuras gatavojies veikt, jo automātiskākas tās kļūs. Jo automātiskākas tās kļūs, jo labākas būs tavas izredzes brīdī, kad adrenalīns sitīs augstu vilni, vadīt savu  stresa reakciju un uzstāties labi neskatoties ne uz ko. Tas ļaus tev izbaudīt uzstāšanās procesu, izslēgs bailes un padarīs stresa pilno notikumu par patīkamu pieredzi. 

Tomēr brīdī, kad adrenalīns joņos pa taviem asinsvadiem, ar savas uzstāšanās pārzināšanu vien būs par maz. Tev ir savlaicīgi jāimitē pati spriedzes situācija. Mēģini kopā ar kādu uzticamu draugu, vai strādā kopā ar kouču. Lūdz viņiem simulēt situāciju, kura tev rada trauksmi.

Un neceri, ka uzstāšanās būs tikpat relaksēta, kā tavi mājās veiktie mēģinājumi, tāpēc savlaicīgi radi priekšā stāvošo spriedzi, un esi tai gatava.

Iztēles izmantošana
Gatavojoties lielajam notikumam, mēģinājumos tu vari izmantot arī iztēli. Tas atļaus uzstāšanos pilnībā izspēlēt tavā prātā. Iztēles izmantošana ir ļoti iedarbīgs stresa menedžmenta paņēmiens, kas palīdz tikt galā ar potenciālām stresa situācijām.

Atceries, ko teicu iepriekš, gatavojies stresam – iztēlē iedomājies sevi nonākam neveiklā, tev spriedzi izraisošā, situācijā uzstāšanās laikā. Pieņemsim, ka tev bailes un stresu rada pēc uzstāšanās uzdotie jautājumi.

Izmanto šo shēmu (nē, ne uzstāšanās laikā, bet iztēlē gatavojoties stresa situācijai):

1. Domā par to nākotnes situāciju, kuru tu uzskati par stresu izraisošu (atbildēšana uz jautājumiem).

2. Pieraksti visus ar situāciju saistītos aspektus, kuri tev rada vislielāko stresu.

3 Atrod veidus, kā tikt galā ar šīm grūtībām.

4. Tagad uzmanīgi iztēlojies sevi situācijā, kura tev izraisa bailes. Lēnām vizualizē sevi pārvaram katru no paredzamajām grūtībām tiklīdz tā rodas. Atkārto šo procedūru četras reizes.

5. Katru dienu praktizē ceturto soli, īpaši brīžos, kad tevi pārņem stress jau iedomājoties vien par priekšā stāvošo notikumu.

Labāk ir paredzēt un sagatavoties, nekā cīnīties ar sekām – neizliecies, ka gan jau viss būs labi, bailes no neērtiem jautājumiem pazudīs pašas, pat tad ja tu pirms tam nebūsi veikusi savu mājas darbu.

Apdomā visas situācijas, kā tu rīkosies, tad uzstāšanās laikā tev būs pašas radīta shēma pēc kuras vadīties. Tu, piemēram, vari izvēlēties informēt auditoriju, ka tu neesi pārliecināta, kā uz konkrēto jautājumu atbildēt, bet ka tu sagatavosi atbildi un atbildēsi pēc uzstāšanās. Šī stratēgija tad kļūs par tavas vizualizācijas galveno aspektu (4.solis).

Malacis! Tu esi cītīgi gatavojusies un labi zini pašu uzstāšanos, un tu esi gatava stāties pretim tavam galvenajam stresoram – bailēm no jautājumiem.

Vēl viena lieta.

Ko darīt, ja tomēr pašas uzstāšanas laikā gadās kāda kļūme?

Taktika, kā ātri atgūties no kļūmes uzstāšanās laikā
Tieši tāpat kā pārējās, arī šīs taktikas mēģināšana ir tavs mājas darbs.

Sekojošās ir darbības, ko tu veiksi tieši uzstāšanās laikā:

1.  Akceptē faktu, ka tu esi kļūdījusies. Nekritizē sevi, necenties noliegt klūdīšanas faktu. Kļūda ir jau pagātne, tur neko vairs nevari mainīt.

2.  Koncentrējies uz tagadni (tava uzstāšanās auditorijas priekšā); uztraukšanās par pagātni tev nepalīdzēs.

3.  Atslābinies, dziļi ieelpo, izelpo, nolaid uzrautos plecus.

4.  Turpini savu uzstāšanos. Necenties būt nevainojama, tādējādi cenšoties nogludināt kļūmi. Jo vairāk tu centīsies, lai tava uzstāšanas būtu perfekta, jo lielāka ir nākošās kļūmes varbūtība.

Mēģini mājās, apzināti pieļaujot ķlūdas. Tas palīdzēs tev uzstāšanās laikā efektīvi virzīt adrenalīna enerģiju.

Neesi prefekcioniste! Ne gatavojot savu uzstāšanos, ne pašas uzstāšanās laikā. Tas tikai vairos stresu un uztraukumu.

Atceries tavs mērķis nav būt relaksētai ne pirms uzstāšanās, ne tās laikā, bet interpretēt stresa enerģiju, sevi iedrošinot nevis otrādi. Ja tu pirms uzstāšanās sev teiksi, es esmu nervoza, es noteikti kaut ko saputrošu, tavas izredzes uzstāties labi ievērojami samazinās. Un otrādi, ja tu interpretēsi pirmsuzstāšanās enerģiju, kā savu sabiedrotu un apzināti to vadīsi, tev viss izdosies.

Un es ticu, ka tā arī būs. Dalies ar mums savā pieredzē komentāru sadaļā!

Inese Millere
stresa menedžmenta koučs and konsultante
http://stresavadibastresamenedzments.blogspot.com

Dalīties.

Atstāt Ziņu