Vārda dienu svin: Līksma, Bārbala

Sieviete biznesā. Kāda viņa ir un par ko uztraucas?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

iedrība “Līdere” sadarbībā ar Ekonomikas ministriju un tirgus un sociālo pētījumu aģentūru “Latvijas Fakti” 2012. gada nogalē veica apjomīgu pētījumu “Sieviete uzņēmējdarbībā 2012”. Pētījumā piedalījās 200 Latvijas sievietes – uzņēmējas, un tā mērķis bija sniegt padziļinātu ieskatu Latvijas sieviešu līdzdalībā ekonomiskajos un sociālajos procesos. Arī mēs iepazināmies ar pētījuma rezultātiem, lai ieskicētu, kāda  ir mūsdienu biznesa sieviete Latvijā un ar kādām problēmām viņai nākas sastapties.

Aptaujātās sievietes atzinušas, ka uzsākt biznesu, protams, ir riskanti. Divi būtiskākie riski, ar kuriem ir jārēķinās: nenormēts darba laiks un neprognozējami ienākumi.

Jautājot par to, vai šobrīd uzsākt biznesu sievietēm ir vieglāk vai grūtāk, kā pirms pieciem gadiem, sievietes lielākoties (51,6%) atbildēja, ka situācija ir apmēram tāda pati. Pētījuma vadītājs Aigars Freimanis gan norāda, ka biznesa aprite un izveidošanās notiek un mainās ļoti ātri, un sievietēm ir dažāda pieredze. Lai gan aptaujā iezīmējās tendence, ka tās sievietes, kuras biznesu uzsākušas nesenāk, ir pozitīvāk noskaņotas.

Aktuālākā problēma – nesamaksāti rēķini
Veidojot biznesu, būtiska loma ir uzņēmuma klientiem un partneriem. Un tieši negodīgi klienti un partneri arī sagādā lielākās raizes. Aptaujātās sievietes par lielāko un aktuālāko problēmu uzskata nesavlaicīgus norēķinus par sniegtajiem pakalpojumiem un produktiem. Nav viegli papildus visām raizēm un darbiem, vēl ķert rokā parādniekus un nemaksātājus.

Vēlas būt “savējā”
Daudzas sievietes-uzņēmējas māc šaubas un uztraukums, vai viņas uztvers kā līdzvērtīgas partneres un izturēsies vienlīdz nopietni kā pret vīrieti, jo biznesa vide aizvien tiek uztverta kā vīriešu pasaule. Sieviete, kas darbojas uzņēmējdarbībā, nevēlas, lai tiktu uztverta savādāk kā vīrietis. Emocionāli viņas vēlme ir būt „savējai”.

Jādomā, kā apvienot biznesu ar ģimeni
Sievietei-biznesmenei arī jādomā par to, kā viņa savu darbošanos var apvienot ar ģimeni un mātes pienākumiem (ja viņai ir ģimene). Reizumis nākas izvēlēties – darbs vai ģimene. Tomēr pēdējā laika tendences liecina, ka sievietes izvēlas veidot tādu biznesu, kas ļauj viņām  to apvienot.

Visgrūtāk ir tad, kad uzņēmumam jāpaplašinās
Kā spēcīgu motivatoru biznesa sākumposmā sievietes min emocionālo dzinuli.  Pēc tam, kad uzņēmums jau sācis darbu, kļūstot grūtāk. Pēc aptaujas datiem vieni no visgrūtākajiem ir pirmie trīs gadi. Tomēr visvairāk – 49% aptaujāto sieviešu-uzņēmēju uzskata, ka grūtākā ir uzņēmuma attīstības un paplašināšanās fāze. Tad jāsāk pieņemt svarīgāki lēmumi, parādās lielāki konkurenti un izmaksas utt.

Finanšu resursi uzņēmuma attīstībai. Kur tos meklē?
Šobrīd finanšu resursus sievietes-biznesmenes visvairāk meklē no ES struktūrfondu finansējuma (salīdzinājumam -2007. gadā tie bija banku kredīti). Tas, kā šobrīd tiek meklētas finanses, pierāda, ka ir pietiekami informācijas par citām iespējām. Kredīti vairs netiek uzskatīti kā vienīgais risinājums, ir parādījušās dažādas atbalsta programmas. Sievietes, kas šobrīd uzsāk biznesu, ir profesionālas un meklē izdevīgus risinājumus. Tiek izmantotas visas iespējas – kursi, inkubatori utt.
Iezīmējās tendence – jo  vēlāk (nesenāk) uzsākts bizness, jo aktīvāka interese par atbalsta programmām. Tās bieži vien ir kā stimuls, lai vispār ko uzsāktu.
Saskaņā ar pētījuma rezultātiem, trīs populārākās atbalsta programmas ir:
– Apmācības programmas;
– Mentoringa programmas;
– Nodarbinātības valsts aģentūras atbalsta programmas.

Arvien vairāk uzņēmumu-sirdslietu
Kopumā, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem, šobrīd sievietes daudz pārdomātāk ienāk biznesā, norāda pētījuma autori. Viņas rūpīgi izsver visus plusus un mīnusus, aprēķina, vai tas ir izdevīgāk, kā būt algotā darbā un, vai var droši to atstāt, izvērtē, vai spēs to apvienot ar ģimeni.
Turklāt veidojas arvien vairāk uzņēmumu, kas tiešām ir sirdslietas: sievietes dara to, kas reāli patīk un ar ko viņas aizraujas.
Tieši sievietes -uzņēmējas esot tās, kas šobrīd veicinot valsts ekonomikas izaugsmi. Sievietēm bieži vien veicoties labāk nekā vīriešiem, jo viņas ir reālistiskas un nebūvē ‘Napaleoniskus” plānus, bet gan maziem solīšiem iet uz priekšu. Un tas nostrādā, jo ir mazākas iespējas izgāzties.

Dalīties.

Atstāt Ziņu