Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Kā tikt galā ar intrigām? Psiholoģes komentārs

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Aprunāšanas vai apmelošanas rezultātā uz darbu iet ar sakostiem zobiem vai pat tikt atlaistai no darba – intrigu savērptie tīkli spēj atstāt negatīvi spēcīgu ietekmi uz mums. Iepriekšējā materiālā apkopojām vairāku sieviešu stāstus, kā viņām nācies ciest darba vietā kolēģu intrigu dēļ. Šos stāstus lasi šeit.
Lūdzām arī psiholoģi Unu Kraukli iepazīties ar šiem stāstiem un sniegt savus padomus, kā rīkoties, ja jūti -esi iekļuvusi intrigu tīklā.

Komentē psiholoģe Una Kraukle:

Intrigas, šķiet, ir tik pat senas, cik cilvēces vēsture. Intrigu izraisītāju gan drīzāk varētu meklēt nevis pēc pazīmes – dzimums, vecums vai sociālais stāvoklis, bet gan atpazīt uzmanīgi pavērojot saskarsmē.
Ja kāds darba vidē ar “silti labvēlīgu” sejas izteiksmi stāsta kaut ko par kolēģiem tev, tad vari būt pārliecināts – arī tu pats esi šādu pastāstiņu galvenajā lomā, kad neesi klāt.
Dažreiz intrigas tiek vērptas, jo cilvēks pēc savas dabas ir pļāpa, un gūst savdabīgu baudījumu no uzmanības, kas tiek “jaunāko ziņu pienesējam”, a la, ciema tenku vācele. Daudz izsmalcinātākas intrigas rodas, kad dažādas ziņas tiek stāstītas, ar mērķi manipulēt ar citiem cilvēkiem. Pirmā tipa intrigu vērpēju vajadzētu  atšķirt no smalka maninipulatora.

Ja kāds darba vidē ar “silti labvēlīgu” sejas izteiksmi stāsta kaut ko par kolēģiem tev, tad vari būt pārliecināts – arī tu pats esi šādu pastāstiņu galvenajā lomā, kad neesi klāt.

Ko darīt, ja esi nonācis manipulatora nepatīkamajā ietekmē? Manipulatoru pašu mēģināt mainīt nez vai būs iespējams, sevišķi, ja viņš darba vietas hierarhijā ieņem augstāku vietu, vai ir tuvās personiskās attiecībās ar priekšniecību. Atliek mainīt pašam savu attieksmi un izturēšanos.
Pirmkārt, ievērot profesionālu un korektu saskarsmes veidu. Jāpatur prātā, ka pamatā cilvēki darba vidē ir pulcējušies, lai paveiktu kādu kopēju mērķi, nevis, lai patiktu viens otram. Protams, jebkuri darbi veiksies labāk, ja kolektīvā valdīs saskaņa un draudzīga atmosfēra. Bet, ja tas tā nav, tad situāciju var glābt lietišķa un profesionāla attieksme vienam pret otru. Manipulāciju ar sevi var pārtraukt tikai un vienīgi pašam atsakoties no jebkādām manipulācijām. “Atteikšanās no manipulācijām” process sevī ietver arī lietišķu kolēģa vai priekšniecības informēšanu, kas tieši, tavuprāt, ir nepieņemami.

Piemēram, gadījumā ar melīgo informāciju par to, ka tuvākajās dienās nav nepieciešams nākt darbā. Ja informācijas sniedzējs ir tieši atbildīgs par darbinieku darba grafikiem, tad šis gadījums būtu atklāti jāizrunā kopā ar priekšniecību, lai novērstu atkārtotus mēģinājumus manipulēt. Ja konkrētais kolēģis tieši nav atbildīgs par ierašanos vai neierašanos darbā, tad informācija ir uzskatāma par “klaču”, un pret to kā pret tādu arī būtu jāattiecas.

Manipulāciju ar sevi var pārtraukt tikai un vienīgi pašam atsakoties no jebkādām manipulācijām.

Arī, gadījumā, ja manipulators ir priekšnieks, ir jāiemācās darīt zināmu, kas un kādēļ darbiniekam nav pieņemami. Ja tas, kas attur no atklātas sarunas, ir bailes zaudēt darbu, tad der sev pavaicāt – ko tad īsti tu zaudē? Darba vietu, kur tev pienācīgi nemaksā, izturas neprofesionāli un krāpjas? Kādēļ tas tev ir nepieciešams? Varbūt tu pats sevi nepietiekami augstu vērtē, tādēļ pieņem šādu attieksmi? Ja esi patiešām profesionālis savā jomā, atradīsi darbu, kurā tevi ciena un izturas adekvāti. To enerģiju, ko tērē uztraucoties par visām nejēdzībām darba vietā, produktīvāk ir ieguldīt, lai sameklētu sev pieņemamus darba apstākļus. Tāpat kā situācijā, kad ģimenē ir alkoholiķis, nelaimīgā otra pusīte ar savu līdzatkarību tikai veicina alkoholismu, tāpat arī darba vidē, kur priekšnieks ir manipulators un krāpnieks, atkarīgie darbinieki tikai veicina šo attiecību formu un katreiz no jauna nostiprina pārliecību, ka priekšnieka statuss ir pamats visatļautībai. Ideālā gadījumā vara ir  lielāka atbildība un augstāka morālā stāja. Domāju, ka arī šādu uzņēmumu un iestāžu vadītāju nav mazums. Lai veicas sameklēt savu ideālo priekšnieku!

Nobeigumā 5 padomi no H.Džeksona Brauna “MAZĀ DZĪVES INSTRUKCIJU GRĀMATA”

– Izvēlies darbu, kas atbilst tavai vērtību izpratnei.

– Veic savu darbu uzņēmumā ar maksimālu atdevi.

– Nekad nekritizē cilvēku, kurš paraksta tavu algas čeku. Ja neesi apmierināts, iesniedz atlūgumu.

– Dari cilvēkiem zināmu, ko tu atbalsti un ko tu nekad neatbalstīsi.

– Neaizej no darba, kamēr neesi sameklējis citu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu