Vārda dienu svin: Mirta, Ziedīte

Darba intervija – prieks un satraukums!

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Konsultē Iveta Freimane, SIA „Karjeras un personāla vadības risinājumi” vadītāja

Ir noticis brīnums, no vairākiem desmitiem izsūtīto CV, beidzot man ir uzsmaidījusi veiksme! Pārrunas notiks jau pēc nedēļas… Ak, vai, secināju, ka uz pārrunām nav būts  pēdējos 5 gadus, un lai gan esmu ļoti laba speciāliste savā nozarē, sāku ne pa jokam uztraukties.

Satraukums dzīves situācijās, kuras nenotiek ar mums ikdienā un šajā gadījumā tā ir intervija, ir gandrīz visiem, jo mēs piekrītam jaunam notikumam ar neparedzamiem šķēršļiem. Trauksme rodas tad, kad domājam, ka varētu rasties kāds kaitējošs vai draudīgs stimuls. Un pēc savas dabas cilvēks ir motivēts vairīties no trauksmes izjūtām. Bet šis nav tas gadījums, kur mēs varētu izvairīties, jo jebkura mērķa sasniegšanai ir nepieciešama rīcība. Ja mēs rīkojamies, tad mēs varam mēģināt izprast sava satraukuma cēloņus, mācīties mainīt savu attieksmi un šo uztraukumu mazināt. Tāpēc piedāvājam ieteikumus, kā intervijā psiholoģiski justies drošāk, kā uzvesties intervijā, kā iepriekš tai sagatavoties, kā labāk apģērbties, tātad kā rīkoties un gatavoties intervijai.

Pirms intervijas ir jāpadomā par to, ko es runāšu (tātad kā labāk raksturot savas prasmes un ko es zinu par uzņēmumu), un kā izskatīšos. Ja par intervijas jautājumiem mēs nevaram būt droši, tad patīkama tēla izveide, atbilžu sagatavošana uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem un informācijas iegūšana par uzņēmumu ir procesi, ar kuriem mēs varam tikt galā savlaicīgi!

Kopējais tēls un uzvedība
Pētījumi rāda, ka 55% no pirmā iespaida veido mūsu ģērbšanās stils, stāja, žesti, sejas izteiksme. 38% slēpjas mūsu runā – balsī, tembrā, dikcijā, un tikai 7% ir mūsu pateiktie vārdi. Bet neaizmirstiet, tas ir pirmais iespaids un jau pēc dažām minūtēm, darba devēju sāk interesēt daudz vairāk informācijas. Pat, ja mums nepatīk, ka citi vērtē pēc pirmā iespaida, mēs darām to pašu; dzīvē mums patīk smaidīgu, atvērtu, komunikablu, patiesu, koptu cilvēku sabiedrība, tad būsim arī paši tādi. Kandidāts, kurš rada labu pirmo iespaidu, iemanto intervētāja labvēlību, un ja beigās būs izvēlēti divi pretendenti uz vakanto amatu, tad tavs kopējais tēls, var nospēlēt tev par labu.

Intervijai visatbilstošākais apģērbs sievietēm noteikti ir pelēkos toņos, no debesu pelēka līdz pat slapjā asfalta pelēkam. Vislabāk svārki ar žaketi, vai vesti, vai sarafāns līdz celim. Šo pelēko var kombinēt ar baltu blūzi, ar neuzbāzīgiem violetiem toņiem, ar vēsi zaļganajiem toņiem. Aksesuāros- lakatiņš, krelles, somiņa, var būt kāds siltāks tonis, bet ne pārāk košs. Frizūrai vajadzētu būt klasiskai, bez „astē” savāktiem matiem, bez pārliekām lokām, nevajadzētu pieļaut izaugušas nekrāsotas matu saknes, un nekādā gadījumā netīrus matus un drēbes. Lai arī katram ir savs pierastais stils, ko atklāsiet pakāpeniski, šoreiz ir jāpacenšas būt klasiskam, jo darba devējs redzot tevi kādā konkrētā tēlā, uzskatīs, ka tieši tik izkopta ir tava gaume ikdienā. Un, ja vēl darbs ir saistīts ar klientiem, tas var nospēlēt lielu lomu. Arī vīriešiem vajadzētu pieturēties pie uzvalka, pat, ja viņš nāk uz interviju strādnieka amatam. Pastāv iespēja, ka pēkšņi parādās iespēja citam, augstākam amatam, vai arī potenciāli darba devējs redz, ka viņā ir kas vairāk kā tikai strādnieks. Tas radīs pozitīvu pirmo iespaidu par vīrieti kā personību. Te gan būtu jāpiebilst, ka intervētājs var sajusties neērti, ja pats būs džemperītī, tāpēc pretendentam būtu ar humoru jāpiebilst, ka viņš augstu vērtē šo tikšanos un viņam īstenībā ne pārāk patīk uzvalki, labāk, protams, viņš jūtas tur, kur var strādāt ērtās drēbēs un ar rokām.

Tāpat ir svarīgi ar kādu stāju tu ienāksi telpā, jo tā liecina par tavu pašvērtējumu, fizisko veselību, kas arī nebūt nav mazsvarīgi. Piedomā par manierēm, ienāc kabinetā pēc uzaicinājuma, sasveicinies ar visiem, uzturi acu kontaktus, esi pozitīvi noskaņota pret sevi un arī citiem, smaidi, sēdies pēc tam, kad tev to piedāvās. Ja darba devējs piedāvā kopā kafiju iedzert, labāk piekrīti, jo darba devējs vēlas radīt brīvāku gaisotni, bet nedari to, ja esi pārlieku satraukusies, tev trīc rokas un tu jau tagad zini, ka kafijas dzeršana būs „stīva”.

Satraukums intervijā jeb psiholoģiskā pašsajūta
Jo vairāk būsi sagatavojusies intervijai, izanalizējusi, ko teiksi, jo drošāk jutīsies. Ejot iekšā, atceries, ka tu jau esi izvēlēta no daudzajiem pretendentiem, tātad viss ir kārtībā, tev tikai tas jāapliecina. Zini, ka cilvēka, kurš tevi intervēs, vērtējums ir subjektīvs, jo arī viņam ir sava pasaules uztvere, savi priekšstati un maldi uztverē. Atceries, lai kāda nebūtu attieksme pret tevi, tu esi nākusi ar mieru; miers ir tevī, miers ir visapkārt, un mieru tu vēlies nodot intervētājam. Ar šo miera sajūtu un smaidu runā, tad arī tava balss būs drošāka, valoda būs loģiskāka, un tu pati atvērsies. Atceries par mieru pēc katra intervijas jautājuma! Saproti, ka lielā mērā, tava izvēle vai noraidīšana vakantajam amatam ir veiksme, jo nevar iepazīt cilvēku un izvērtēt viņa spējas un prasmes vienas intervijas laikā. Intervijas dienas rītā pilnīgi aizmirsti par iepriekšējām neveiksmēm dzīvē, darbā, jo no šī brīža tu vēlies izveidot jaunu sākumu, sāc ar šodienu!

Visbiežāk uzdotie jautājumi intervijās
Tie ir daudz un bieži visur izrunāti, un pēc manām domām, daudzi no tiem ir stipri novecojuši, nepiemēroti šodienas intervijas mērķim, bet varam vismaz dažus atkārtot!

  • Kāpēc izvēlējāties mūsu uzņēmumu un šo vakanci? Tev būtu jāatbild, ka tev patīk un šķiet svarīga uzņēmuma darbības joma, un tu, protams, gribētu strādāt savā specialitātē (minot pāris teikumos no savas profesionālās pieredzes), tādā lielā, stabilā uzņēmumā. Es no savas puses teiktu, ka uzdot šādu jautājumu, ir gandrīz tas pats, kas ar pirmo jautājumu pārbaudīt vai cilvēks būs patiess. Gandrīz visiem uz šodienu ir svarīgs darbs, atalgojums, un ir tikai jauki, ja uzņēmuma darbības virziens ir tas, ko tu meklē. Bet principā par izvēli darba tirgū runa šobrīd neiet. Pozitīvi paslavē vadību, ka tā spēj strādāt arī šādos smagākos ekonomikas apstākļos. Esi patiesa. Nekādā gadījumā nežēlojies par trūkumiem savā dzīvē!
  • Kā Jūs sevi raksturotu? Mēģini raksturot sevi kā darbinieku; bet neizmanto parastās un pierastās frāzes, tādas kā: godīgs, precīzs, patstāvīgs. Ieinteresē darba devēju ar interesantāku raksturojumu, piemēram: inteliģents, organizēts, godkārīgs, praktisks, progresīvs, u.c., bet esi gatava papildjautājumam: „Kur tas izpaužas”?
  • Pastāstiet par iepriekšējo līdzīgo darba pieredzi? Esi konkrēta! Stāsti par firmu, amatu, pienākumiem, kurus veici. Mini funkciju piemērus; analizēju, apkopoju, attīstīju, konsultēju, kontrolēju, uzlaboju, un pastāsti par panākumiem.
  • Nosauciet savas stiprās un vājās puses/rakstura īpašības? Vienmēr prasa 3 tādas un 3 tādas. Padomā, kādā uzņēmumā strādāsi, ko tieši darīsi, un kā tas iet kopā ar tavu personību. Neiedziļinies meklēt sliktās, jo katra īpašība var būt kā laba, tā slikta – atkarībā kur un kā tā izpaužas.
  • Jūsu plāni tuvākai nākotnei? Te darba devējs grib zināt, kas tevi motivē un cik daudz viņam ieguldīt tavā attīstībā. Es atbildētu: pieredze rāda, ka ilgāk kā gadu uz priekšu Latvijā vairs neko plānot nevar. Šajā periodā tu gribētu būt noderīga ar savām prasmēm, turpināt attīstīties, neatkarīgi no tā, kas notiks Latvijā pēc gada, un ideālā variantā tu gribētu veidot karjeru vienā uzņēmumā.

Darba intervijā nav pieļaujami tādi darba devēja jautājumi, kas neattiecas uz paredzētā darba veikšanu vai nav saistīti ar pretendenta piemērotību šim darbam, kā arī jautājumi, kas ir tieši vai netieši diskriminējoši.

Par standartjautājumiem ir daudz informācijas, bet es gribētu vērst tavu uzmanību uz ne tik ierastām situācijām un jautājumiem.

Āķīgie interviju jautājumi un dīvainās situācijas, jeb uz ko būt gatavai intervijas laikā
Atnākot uz interviju, tev piedāvā apsēsties, tev šķiet, tūlīt sāks jautāt, bet notiek kaut kas dīvains. Intervētājs pieceļas, aiziet, paiet 2,3,10 minūtes, pie durvīm kāds klauvē, tās paveras un cilvēks saka: „Es esmu uz interviju, vai varu ienākt?”, vai arī paveras durvis un ienāk piemēram Jānis, kurš pasaka: „Pasakiet Pēterim, ka……..”, un sāk  garu jo garu informāciju, ko atcerēties nav iespējams, un piebilst, ka viņam tūlīt jābrauc prom, un ka šo  informāciju svarīgi nodot tuvāko 10 minūšu laikā, kurās Pēteris, protams, tā arī neatnāk….

Tātad atkarībā no amata uz kuru pretendējat, esi gatava, ka tevi var pārbaudīt ne tikai intervējot. Šādas dīvainas situācijas, visbiežāk, nav nejaušas. Darba devējs vienkārši vēlas pārbaudīt tavas kompetences negaidītās, stresa situācijās. Tā var atklāt daudz; vai tu esi laipna vai nē, varbūt pat kļūsti agresīva, vai esi komunikabla vai neieinteresēta, cik tu esat inteliģenta, spējīga ātri reaģēt, u.tt.

Intervijās bieži tiek uzdoti ne tikai jautājumi, bet piedāvāts mutiski vai praktiski atrisināt kādu situāciju. Te vairāk atklājās tava spēja pieņemt lēmumus, tiek vērtēta tava loģika, vēlme un spēja sadarboties, un citas īpašības.

Ir dažādi interviju veidi, un visus tos būtu gari uzskaitīt, bet ir viens intervijas burvju vārdiņš „kāpēc?” kas tiek atkārtots vismaz 3 reizes, pēc uz jautājumu sniegtās atbildes, lai cilvēks būtu spiests sniegt maksimāli izsmeļošu viedokli kādā jautājumā.

Daži piemēri no āķīgo jautājumu saraksta, un tiem nekad nevar pilnībā būt gatavs, jo to ir ļoti daudz un tie var būt tik dažādi, ir:

  • – Izsakiet 2 teikumos visu savu būtību, lai mēs Jūs pieņemtu darbā.
  • – Kādi būtu ideāli kolēģi un ideāls vadītājs?
  • – Vai un kā Jūs spētu motivēt pārējos grupas biedrus?
  • – Ar kādām programmām datorā Jūs tieši strādājāt, cik bieži, un ko tieši darījāt?
  • – Jūsu angļu valoda ir labā līmenī, tad pastāstiet man par savu pieredzi angliski, un pēc kā seciniet, ka zināšanu līmenis ir „labs”?
  • – Kādos gadījumos būtu jāmainās atalgojumam, par kādām summām?
  • – Kas Jūs visvairāk uztrauc jaunajā amatā, ja šis darbs tiks piedāvāts tieši Jums?

 Galvenais, kas Jums ir jāatceras, atbildot gan uz vieglākiem, gan sarežģītākiem jautājumiem:

  • – Centies būt mierīga un pozitīva,
  • – Piedomā pie ārējā tēla un labām manierēm,
  • – Smaidi,
  • – Neesi viszinis,
  • – Nepiekrīti visam, bet pajautā vai drīksti izteikt savu viedokli,
  • – Nepārtrauc un nemēģini gūt virsroku,
  • – Esi atklāta,
  • – Izrādi interesi,
  • – Neattaisnojies un nežēlojies,
  • – Uzsver zināšanas un pieredzi ar konkrētiem piemēriem,
  • – Painteresējies par mērķi, kāpēc izveidots amats, kāda ir iestādes struktūra, kāds ir kolektīvs, kas ir tiešais priekšnieks, kolēģi,
  • – Esi noteikta.

Esi Tu pati un viss būs labi! Vēlam veiksmi intervijā!

Vairāk informācijas par gatavošanos darba intervijai, kā arī citiem ar karjeru un darbu saistītiem jautājumiem lasi te – http//:www.personalavadiba.1w.lv

 

Dalīties.

8 komentāru

  1. Šeit jau tās situācijas un jautājumi/uzdevumi tādi normāli, bet esmu dzirdējusi par tādām pārrunām, kur cilvēkam pēc tam tiešām jāsāk domāt, vai viņš bija pierakstījies uz klauna darbu vai tomēr uz menedžera vietu! Nesen arī pa TV bija sižets, kur traktorista darba veicējam pārrunās uzlika rēķināt augstākās matemātikas rēbusus… Un kur šeit loģika. Pēc tādām pārrunām cilvēkam, kurš varbūt jau ilgāku laiku nesekmīgi meklē darbu, vispār var zust jebkāda motivācija un gribēšana pieteikties uz pārrunām!

  2. Tad jau var secināt, ka tāds Darba devējs atļausies šādu rīcību arī ikdienas darba attiecībās, kur pienākumi būs ārpus amata robežām.<br>Es padomātu, vai piekrist šādam darbam! Vai arī pajautātu: "Kur es Jūsuprāt šo prasmi varētu izmantot savā darbā"?, vai "kuros pienākumos būs nepieciešams izmantot šādu prasmi?"

  3. Par to klaunu tā sasmējos. Lai gan pati negribētu nonākt situācijā, kad potenciāla darba devēja priekšā tev jākļūst bez maz par cirka mākslinieku. Un tikai nesakiet, ka viņi pēc tam par dažādām neveiklībām nepasmejas savā starpā!!!

  4. Bet ko lai dara tie, kas izsūtījuši jau ne tikai vairākus desmitus, bet pat simtus cv, bet nekā. Nav nevienu pārrunu?

  5. Pirmkārt, vai esat ar kādu pārrunājusi Jūsu CV (vai tas ir pietiekoši efektīvs), otrkārt, vai Jūsu prasības ir adekvātas šodienas darba tirgum, treškārt – jau minēju, ka intervija pat tad, kad bija daudz vakanču – bija daļēji veiksmes lieta, bet uz šodienu, kad darba piedāvājumu ir daudz mazāk, protams iespējas sarūk. Mēģiniet vēl un vēl. Es zinu, ka ir cilvēki, kas arī uz šodienu atrod darbu, pazeminot savu latiņu, un diemžēl uz šodienu, bez tā nevar iztikt. Ja vēlaties iegūt vairāk informācijas, apmeklējiet mūsu semināru – tiem, kas vēlas mainīt darbu. Patiesībā šis laiks ir Jūsu iespēju laiks, izdarīt tās visas citas lietiņas, kurām iepriekš nebija laika….palasīt, pastaigāties gar jūru, pasportot, paanalizēt savu dzīvi un krāt spēkus jauniem izaicinājumiem, arī darbam, kurš noteikti agrāk vai vēlāk atradīsies.

  6. Darba devēji ļoti bieži jau izskatot CV smejās par citu cilvēku interesēm, hobijiem, kā arī ļoti šķiro, kādu augstskolu cilvēks ir beidzis. No savas pieredzes varu teikt, ka, piemēram, advokātu birojā tika atlasīti pretendenti, kas beiguši LU Juridisko fakultāti, pārējie tika atzīti par nederīgiem, pat neizlasot pārējo informāciju CV.

Atstāt Ziņu