Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Mazulis sāk staigāt

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jaundzimušā ekstremitāšu tonuss ir paaugstināts – kājiņas un rociņas ir pievilktas, mugurkauls nespēj noturēt ķermeņa svaru, un tam vajadzīgs atbalsts pieturot. Mazulim augot, muskuļu tonuss normalizējas, viņš brīvāk darbojas ar visu ķermeni, aktīvi kustina rociņas un kājiņas, tver priekšmetus. Pamazām bērniņš iemācās fiksēt ķermeņa stāvokli – velties, gulēt uz vēdera, rāpot, celties sēdus. Nepaies ilgs laiks, un viņš jau mēģinās slieties stāvus un spert pirmos soļus.

Tad, kad tavs mazulis saldi dusēja gultiņā, tu sapņoji par brīdi, kad viņš būs liels, un rokrokā jūs dosieties pastaigā… Nu šis brīdis ir pienācis – tavs bērniņš ir sācis spert pirmos soļus, un viņam pavērusies jauna, neizzināta pasaule! Viņš mēģinās iepazīt dzīvojamās telpas, visu apskatīt, aptaustīt un pagaršot. Saturies!!! Tagad tev nāksies sekot mazuļa drošībai un tai pat laikā – censties netraucēt viņa izziņas procesam un sevis pilnveidošanai!

Ar mazuļa pirmajiem soļiem ir sākusies viņa privātā dzīve! Nepūlies ar neskaitāmiem aizliegumiem regulēt bērna izziņas procesu. Aizliegumiem ir jābūt, taču nedaudziem, pamatotiem un nemainīgiem. Uzmani viņu, taču ļauj apmierināt ziņkāri! Jauni atklājumi par apkārtējās pasaules būtību un lietu kārtību ir nozīmīgs virzītājspēks mazuļa augšanā un attīstībā. Mazais pats uzkāpis uz soliņa vai ielicis kamolu grozā – tas ir uzslavas vērts sasniegums! Taču tas nenozīmē, ka bērnam jāļauj darīt pilnīgi visu. Lai mazuļa darbošanās būtu droša, viņam paredzēto telpu jāatbrīvo no bīstamiem vai vērtīgiem priekšmetiem. Varbūt jūsu istaba uz laiku zaudēs savu ierasto izskatu, taču jūs ar mazuli no tā tikai iegūsiet!

Kas mazuli apdraud?

Logi – bērns aiz loga dzird skaņas – smieklus, runas, putnu dziesmas, mašīnu rūkoņu – tas ir interesanti, neizzināti. Viņš centīsies noskaidrot, kas notiek „ārpusē”. Lai to panāktu, mazulis sastāda un realizē plānu – uz kā pakāpties, kur uzrāpties, lai nokļūtu pie loga. Lai izvairītos no nelaimes, lietojiet logu blokatorus.

Durvis un atvilktnes – mazulim grūti aptvert, ka durvis, kuras var tik jauki virināt, vienā mirklī no drauga un rotaļu biedra var kļūt par ļaundari, kas nodara sāpes. Iegādājieties vērtņu fi ksatorus, lai pasargātu mazuļa rokas no ievēršanas durvīs. Līdzīgi izmantojami arī atvilktņu fi ksatori.

Kāpnes – lai arī mazulis droši un patstāvīgi pārvietojas telpā, kāpnes ir ļoti bīstama dzīvojamās telpas zona. Pakāpieni ir izvietoti rēķinoties ar pieauguša cilvēka soļa platumu, tāpēc mazulim ne vienmēr izdodas veiksmīgi šo attālumu pārvarēt – viņš var zaudēt līdzsvaru un krist. Lai tā nenotiktu, lietojiet īpašus vārtiņus kāpņu norobežošanai.

Grīdas – mazulim patīk skraidīt zeķītēs – ir tik jauki slidināties pa istabas plašumiem! Taču, lai izvairītos no pārmērīgas un nekontrolējamas „slidināšanās sekām”, lietojiet zeķītes ar īpašu pretslīdēšanas faktūru.

Asie stūri – strauji pārvietojoties telpā, mazulis mēdz uzgrūsties dažādiem priekšmetiem – krēsliem, plauktiem, skapjiem. Tas ir bīstami, īpaši tad, ja šiem priekšmetiem ir asi, nenoapaļoti stūri. Šeit labs palīgs būs stūru sargi – uzmavas.

Elektrorozetes – mazulim tik vilinoši šķiet šie divi tumšie caurumiņi sienā, kuros pieaugušie mēdz kaut ko „ievietot”! Arī mazais, protams, negribēs atpalikt no vecākiem un ievietos noslēpumainajā ierīcē kaut ko, viņaprāt, piemērotu. Lai nekārdinātu bērnu ar elektrorozetēm un to pielietošanas pārbaudi, tās var noslēpt ar īpašiem elektrorozešu aizsargiem.

Mazulim bīstamas vielas, priekšmeti, darbības:

  • jebkurš neliels, apaļš priekšmets (rieksti, pogas, lodītes);
  •  „pieaugušo” dzērieni (alkohols);
  • kosmētika (depilatori, matu laka, šķīdums nagu lakas noņemšanai, matu krāsas);
  • verdoši vai karsti šķidrumi;
  • viegli uzliesmojoši, karstumu radoši un uzturoši priekšmeti (eļļas radiatori, plītis, grili);
  • šašliku ēšana no iesma, fondī „patstāvīga” gatavošana un ēšana;
  • jebkura elektroierīce (t.sk. fēni, mikseri, mikroviļņu krāsns);
  • sadzīves ķīmija, mazgāšanas un uzkopšanas līdzekļi;
  • jebkura viela aerosola iepakojumā;
  • medikamenti un vitamīni
Dalīties.

Atstāt Ziņu