Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Mazuļa ēdināšana – pirmās maltītes

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pirmā dzīves gada laikā tavs mazulis ir apguvis ēšanas iemaņas un nozīmi. Taču, augot un iepazīstot apkārtējo pasauli, izmainās bērna dzīves ritms – ir tik daudz interesantu un neapgūtu jaunumu, ka uztura uzņemšana pakāpeniski zaudē svarīgāko lomu mazuļa dzīvē.

Taču, viennozīmīgi, pareizs un veselīgs uzturs joprojām ir ļoti nozīmīgs. Augot bērns aizvien vairāk pietuvinās pieaugušo dzīves ritmam, tāpēc pakāpeniski sarūk ēdienreižu skaits – tavs mazulis ēd četras, piecas reizes dienā – tāpat kā pieaugušie. Turklāt mātes pienā esošās uzturvielas vairs pilnībā neapmierina augošā organisma vajadzības. Protams, savu pieniņu centies izmantot, cik ilgi iespējams. Lai arī bērns mācīsies ēst pieaugušo pārtiku, tavs piens būs labākais papildinājums veselīga mazuļa uzturam!

Ja, sākot bērnu ēdināt ar karotīti, viņš izrāda pretestību, nespied ēst. Pamēģini viņu ēdināt tādā pozā kā zīdot – turot klēpī netālu no krūts. Šī poza bērnam ir pierastāka ēdiena uzņemšanas reizēs. Pakāpeniski pieradini mazuli pie tā, ka ēst var arī sēžot uz augstā krēsliņa pie galda. Tam vajadzīgs laiks!

Izmaiņas ēdienkartē

Mazulim ir izauguši zobiņi, tāpēc viņš spēj ēdienu ne tikai norīt, bet arī sasmalcināt. Taču šī vienkāršā tehniskā lieta ir jāapgūst pakāpeniski. Ja tu jau esi mazulim devusi smalcinātu un caur sietu izrīvētu ēdienu, viņš mācēs norīt ne tikai šķidrumu vien. Taču bērns nav pieradis ēdienu košļāt, tāpēc ēdienu jāsasmalcina ar dakšiņu līdz biezeņa konsistencei. Joprojām aktuāli ir piena produkti – biezpiens, sieriņi, jogurti, siers. Šos produktus jāizvēlas bez cukura (vai ar ļoti nelielu cukura piedevu), bez mākslīgām krāsvielām, aromatizatoriem un konservantiem. Biezpiens ir ieteicams ar 20 -30 % tauku saturu, labi ir arī biezpiena sieriņi. Taču nepūlieties ēdienu saldināt! Pieaugušo garšas sajūtas ir atšķirīgas no mazu bērnu garšas sajūtām! Ja tev paliek nelabi no domas, ka tavs bērns ēdīs pliku biezpienu – pievieno tam nedaudz medu vai augļu želejas.

Atceries! Nepieradini bērnu pie saldumiem!

Cukurs nav jāpievieno mazuļa ēdienam vai dzērienam. Bērniem (un ne viņiem vien) ļoti garšo saldumi, taču cukurs augšanai un attīstībai nepieciešamos daudzumos organismam tiek piegādāts ar citiem uztura produktiem. Tāpēc papildināt cukura devas ar saldiem dzērieniem, konditorejas izstrādājumiem, šokolādi ir ļoti bīstami – saldumi mazina apetīti un var pakāpeniski izmainīt bērna garšas sajūtas. Mazais var atteikties ēst nesaldu pārtiku, kas, savukārt, draud ar nopietniem vielmaiņas traucējumiem un aptaukošanos.
Protams, nav iespējams saldumus vispār izslēgt no mazuļa dzīves, taču neizmanto tos kā iespējamo balvu vai mierinājumu, piemēram: „Tu šodien biji paklausīgs – par to šokolādīte!”, vai „ Neraudi, iedošu konfekti!” Kad bērns būs iemācījies norīt pārtikas kumosiņus, var piedāvāt viņam nogaršot sieru ar maizes gabaliņu. Ja esi siera cienītāja un grūtniecības un zīdīšanas laikā neatteicies no šī produkta, tavs mazulis ar siera garšu būs jau iepazinies. Siers ir augstvērtīgs uzturprodukts, tāpēc to var pievienot sarīvētā veidā pie dārzeņu ēdieniem. Ja bērns ir apēdis pietiekamu porciju siera, pievērs uzmanību tam, lai dienas gaitā viņš mazāk saņemtu gaļu, zivis vai olas, citādi vienā dienā viņš uzņems pārmērīgi daudz olbaltumvielu.

  • Maize, graudaugu biezputras, makaroni: Graudaugu putras ar dažādām piedevām ir ļoti ieteicamas. Jāuzmana, lai graudi labi izvārītos un uzbriestu! Makaronus un maizi šķēlītēs bērnam var sākt dot tad, kad viņš māk sakošļāt un norīt ēdiena kumosus. Mazākam bērnam var dot grauzt nesaldinātu maizes garozu, taču jāuzmana, lai tā nesadalītos mazuļa mutē, un viņš neaizrītos! Nav ieteicams dot cepumus – tie ir saldi un var sabojāt apetīti. Izņēmums ir speciāli pilngraudu cepumi bērniem, kuros cukura daudzums ir samazināts līdz minimumam – tos var dot mazajam grauzt, vai arī pasniegt ar dzērienu, kā arī izmērcētus jogurtā.
  • Augļi un dārzeņi: Gan svaigi, gan saldēti – ir izmantojami uzkodai vai arī termiski apstrādāti. Biezeņus var gatavot ar putotāja palīdzību. Bērns var ēst gandrīz visus augļus un dārzeņus – gurķus, burkānus, mizotus tomātus, avokādo, puķkāpostus, ābolus, banānus, plūmes, u.c.
    Iemāci mazulim ēst svaigus produktus – kā pirmo ēdienu salātu veidā. Svaigi augļi ir lielisks deserts. Protams, katrs jauns dārzenis vai auglis ir atšķirīgs garšas, krāsas un konsistences ziņā, tāpēc bērnam pie tā ir jāpierod. Katrs jauns produkts dodams nelielās porcijās – pa tējkarotei. Ja tavam mazulim tas garšo, pakāpeniski porciju palielini. Protams, visiem augļiem un dārzeņiem jābūt gataviem, nebojātiem, rūpīgi nomazgātiem un nomizotiem!
  • Gaļa, zivis un olas: Kamēr mazuļa ēdienkarte vēl nebija tik daudzveidīga, galvenais olbaltumvielu avots viņam bija piens. Taču pakāpeniski piena pārsvars pār citām produktu grupām sarūk, un bērna uzturā parādās jauni olbaltumvielu avoti – gaļa, zivis un olas. Mazulim ieteicama ir teļa gaļa, taču tikpat laba ir jēra, vistas gaļa, kā arī liesa cūkgaļa. Nav vēlams bērnam dot skumbrijas, tunča, siļķes un sardīņu gaļu, jo šīm zivīm piemīt īpatnējs aromāts, kas bērnam var nepatikt. Taču citas zivis labi papildinās mazuļa ēdienkarti. Gan zivis, gan gaļu rūpīgi termiski jāapstrādā un tad jāsasmalcina ar dakšu vai smalcinātāju. Īpaši jāuzmanās no smalku kaulu gabaliņu vai asaku iekļūšanas ēdienā.
    Olas ir lielisks olbaltumvielu avots. Tās ir ieteicams dot cieti novārītas vai kā piedevu citiem ēdieniem.

Atceries! Olas un zivis, neskatoties uz savu lielisko uzturvērtību, ir arī alerģisks produkts. Ja tu vai bērna tēvs nepanes kādu no šiem produktiem, esi ļoti uzmanīga, dodot tos bērnam. Ja parādās kaut niecīgākās reakcijas uz šiem vai citiem uzturproduktiem, tūdaļ pārtrauc tos lietot un konsultējies ar ārstu!

  • Taukvielas: Ja tavs mazulis dienas laikā patērē vairāk kā puslitru piena produktu, papildus taukvielas viņam nav jāsaņem. Taču, ja patērētais piena daudzums ir mazāks, var pievienot nedaudz (dažus gramus) sviesta, margarīna, saldā krējuma vai tējkaroti saulpuķu, sojas vai rapšu eļļas.

Viņš mācās ēst pats!
Bērni ir ļoti atšķirīgi, un ļoti atšķirīga ir viņu ēstgriba – vieni ir mazi rīmas, kas ēd labprāt un daudz. Citi ēd mazāk, paši regulē ēdiena daudzumu, svarā pieņemas lēnām, patērējot agrāk uzkrātās barības vielu rezerves. Tā kā ēstgriba izpaužas tik individuāli, to nevajadzētu uzņemt ar satraukumu. Protams, mazuļa apetīte var mazināties arī tad, kad viņš nejūtas labi, piemēram, kad nāk zobiņi. Taču nevajag aizmirst, ka, iemācoties ēst dažādu pārtiku, bērnam parādās mīļākie ēdieni, un viņš kļūst izvēlīgs. Tas ir normāli – arī pieaugušie ne vienmēr ēd pilnīgi visu!

Pieaugušo uzturam bērna dzīvē ir vēl viena būtiska nozīme – mazulis pakāpeniski mācās ēst patstāvīgi. Līdz šim mazulis ēdienu ir saņēmis ar citu starpniecību, tagad ir iespēja pamēģināt savus spēkus sarežģītājā mākslā, ko dēvē par galda kultūru. Šis solis ir nozīmīgs un ārkārtīgi grūts. Mazulis tikko ir apradis ar ēdienu garšas, krāsas un konsistences dažādību – nu viņam jāmēģina tā arī dabūt mutē! Un tas nebūt nav vienkārši! Ir zināms, ka bērns vispirms mēģina savās darbībās atdarināt vecākus. Izmanto to – nosēdini viņu īpašā augstā krēslā pie galda un ļauj bērnam piedalīties kopējās ēdienreizēs! Mazais vēros, kā ēd vecāki, kā lieto galda piederumus, un pamazām mēģinās to atdarināt.

Iegaumē:

  • mazuļa ēdināšanai ieteicams izmantot īpašus bērnu traukus – tie ir ērti, izturīgi, viegli kopjami, krāsaini un atbilstoša tilpuma;
  • ēdinot bērnu, ļauj viņam spēlēties ar savu karoti. Uzliec viņam lielu priekšautu un ļauj darboties! Lai viņš jaucas pa ēdienu gan ar karoti, gan ar rokām! Protams, viņš nosmulēsies līdz ausīm, neaizmirstot arī visu sev apkārt. Nesatraucies, neslauki viņam muti pēc katras garām aizslīdējušas karotes un apbruņojies ar pacietību! Mazajam tas ir labs iesākums ceļā uz patstāvību!
  • mācot bērnam dzert, ielej krūzītē ļoti nedaudz un piedāvā to paņemt rokās. Tā kā bērns visu bāž mutē, viņam nesagādās grūtības saprast, ko tu vēlies. Sākumā viņš šo krūzītes cilāšanu uztvers kā rotaļu un apliesies. Nedusmojies! Centies vienmēr piedāvāt mazajam pamēģināt padzerties pašam, kaut arī lielākā daļa dzēriena nenonāks mutē;
  • ja tavs bērns labprāt ēd tad, kad vēl kāds ir klāt, iespēju robežās sagādā viņam šo prieku! Varbūt tev ir paveicies, jo tavs bērns labi ēdīs ne tikai mājās, bet arī ciemos vai bērnudārzā!
Dalīties.

Atstāt Ziņu