Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Bērna pirmās rotaļlietas

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Jau astoņus mēnešus vecs bērniņš sāk patstāvīgi rotaļāties. Ja mazulis ir sācis pats darboties ar kādu priekšmetu, netraucē! Esi tuvumā un pavēro, kā norisinās šī rotaļa. Ja būsi viņam vajadzīga, viņš mācēs tevi pasaukt. Bērns gūst lielu gandarījumu, darbojoties ar dažādiem priekšmetiem – viņš tos tuvina acīm, aplūko, groza uz visām pusēm, rāda citiem. Viņa kustību koordinācija pilnveidojas, manipulēšana ar priekšmetiem ir mērķtiecīgāka. Bērns saprot, ka paslēpta lieta neizzūd – viņš sāk meklēt redzētu un paslēptu priekšmetu.

Mazuli intriģē iespēja „pārvaldīt” lietas – viņš kārto klucīšus vienu uz otra, vēro, kā tie krīt. Viņš skandina zvaniņu, sit karoti pret grīdu un ar sajūsmu klausās radītajās skaņās. Tā mazulis apgūst savas darbības ietekmi uz apkārtni.

Pirmā dzīves gada beigās mazulim parādās mīļākās rotaļlietas – tās tiek ņemtas līdzi gan ejot pastaigā, gan pie ārsta, bez tām nevar iemigt. Šīs rotaļlietas ir ļoti svarīgas, tās bērnam aizstāj pirmos draugus, palīdz pārvarēt pakāpenisku attālināšanos no vecākiem, kas ir neizbēgama pieaugot. Pret šiem „bērna mīluļiem” ir jāizturas ar cieņu – mazulis nesapratīs, ja nevērīgi paspersiet malā viņa mīļoto lācīti! Šīs mīļlietiņas mēs taču atceramies visu mūžu – arī mums saskrien acīs aizkustinājuma asaras, ja paņemam rokās un piespiežam pie krūts savu „bērnu dienu draugu”!

 

Rotaļas ir svarīgs iemaņu apgūšanas un pasaules izzināšanas veids, tāpēc:

  • Rūpējies, lai bērniņam būtu vecumam piemērotas rotaļlietas – klucīši, piramīdas, grabuļi, izjaucamas un saliekamas rotaļlietas, priekšmeti, kurus var ielikt citu citā.
  • Neapkrauj bērnu ar rotaļlietu kalniem – vienlaikus viņš spēj darboties ne vairāk kā ar divām, trim. Labāk sadali mantiņas un biežāk maini tās.
  • Raugies, lai priekšmeti, ar kuriem bērns darbojas, būtu ne tikai tīri, bet arī droši! Bērns iepazīst pasauli ar muti – katru lietu, ko paņem rokā, viņš, vispirms nogaršo un tikai tad sāk ar to darboties! Pirms dod bērnam kādu priekšmetu, rūpīgi aplūko to – vai tajā nav kādu detaļu, ko mazais var atdalīt un norīt; vai tam nelūp nost krāsa; vai nav asu malu; vai bērns nevar ar šo mantu sevi savainot!
  • Laikus novieto bērnam nepieejamās vietās visus priekšmetus un vielas, kas var mazuli apdraudēt – medikamentus (arī vitamīnus), ķīmiskas vielas (tehniskus šķidrumus, dezinfekcijas līdzekļus, „zilos graudiņus” u.tml.), sadzīves ķīmiju (arī veļas pulverus u.tml.), sīkus priekšmetus (adatas, pogas, skrūvītes u.tml.)!
  • Pirms nolikt bērnu spēlēties uz grīdas, pārliecinies, ka viņu nekas neapdraud! Nogulies uz grīdas un no bērna redzes punkta pārliecinies par viņa drošību – vai uz grīdas nemētājas kāds mazulim bīstams priekšmets, vai mazulis, mēģinot piecelties, nevar sev ko uzgāzt (puķu podestu, uz galda vai plauktā novietotus priekšmetus), vai, esot uz grīdas, bērnam nav pieejami elektrības vadi un kontakti! Pārliecinies par sava mazuļa drošību laikus!
  • Neviens bērns nav piedzimis par mazu briesmonīti – vecāku sarūpētās mantas un ģimenes vērtību postītāju! Ja Tavs lolojums ir nogāzis no galda ģimenes relikviju – dārgu vāzi, no autovadītāja tiesībām izgriezis mīļā tēta bildīti vai arī izveidojis vienreizēji skaistu aplikāciju ar kuģīšiem, ozoliem, senatnīgām mājiņām, ja paveicas, arī ar Dainu tēva vaigu un uzrakstiem „Latvijas Banka” – necenties bezspēcīgās dusmās vicināt dūres. Bērns vēl nesaprot lietu vērtību, viņš tikai mēģina katram pieejamam priekšmetam atrast pielietojumu! Neatstāj aizsniedzamās vietās vērtīgas lietas!
  • Iegādājoties jaunas rotaļlietas paturi prātā, ka tās pērc savam bērnam, nevis sev! Ir grūti atteikties no skaistas, lielas lelles vai sarežģītas auto trases, vai ne? Taču nebrīnies, ka tavs mazais nenovērtēs šo dārgo un kāroto prieku. Bērns šajā vecumā izrāda interesi par vienkāršām lietām, ar kurām var darboties.

Avots: Sabiedrības veselības aģentūras izdevuma “Mūsu mazulis” materiāli

Dalīties.

Atstāt Ziņu