Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

‘Formulas’ vēdera gāzu novēršanai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Nav nekas satraucošs, ja laiku pa laikam vēderā rodas gāzes, īpaši, ja labi zini, ka esi ēdusi ēdienus, kurus tavs vēders ne visai mīl. Taču pastāvīgi uzpūties vēders un gāzu uzkrāšanās nav normāla parādība, īpaši, ja tās ir ar nepatīkamu smaku. Ja šo gāzu dēļ jūties nekomfortabli, ir jādomā par savas ēdienkartes pārskatīšanu un gremošanas darbības uzlabošanu.

Lūk, starptautiski pazīstamās uztura speciālistes, par britu uztura guru dēvētās Džiljenas Makītas ieteikumi vēdera gāzu mazināšanai:

* Maltītes laikā nedzer nekādus šķidrumus. Padzeries 20 minūtes pirms maltītes vai stundu pēc ēšanas.

* Pusdienas ēd dienas laikā, izvairies no ēšanas vēlu vakarā, jo naktī gremošanas sistēma nedarbojas ar pilnu jaudu, tādēļ uzņemtā barība neuzsūcas organismā, bet sakrājas zarnās.

* Ēd lēnām, sakošļā katru kumosu. Ātri ēdot, sarijamies arī gaisu, kas veicina gāzu veidošanos.

* Lieto pie ēdieniem ārstniecības garšaugus, kas palīdz tikt galā ar gāzu veidošanos, piemēram, dilles, fenheli, piparmētru, timiānu, ķimenes.

* Nepievieno ēdienam sāli, jo tas aizkavē olbaltumvielu sagremošanu un uzsūkšanos.

* Neēd, kad tev ir slikts garastāvoklis, vai esi nikna un satraukta. Ēdot svarīga ir laba pašsajūta – ja esi mierīga un atpūtusies, arī organisms maksimāli labi spēj pārstrādāt uzņemto barību.

Un kas ir pats būtiskākais – vienā maltītē kombinē saderīgus produktus. Ja ēdienreizē lietosi nesaderīgus produktus, rezultāts būs pastiprinātas gāzes un gremošanas traucējumi. Ievērojot pareizu produktu kombinēšanu, tu izvairīsies no gāzēm, kā arī tavam organismam būs vieglāk saņemt no ēdiena visas vērtīgās vielas, jo tas nebūs aizņemts ar visa tevis apēstā ‘rosoļa’ apstrādāšanu.

Dr. Džiljena Makīta iesaka atcerēties šīs „formulas”:

SLIKTI!

Graudi + Piena produkti = Gāzes

Graudi + Gaļa = Gāzes

Augļi + Dārzeņi = Gāzes

Augļi + Gaļa = Gāzes

Augļi + Piena produkti = Gāzes

LABI!

Augļi vieni paši = Nav gāzes

Graudi + Dārzeņi = Nav gāzes

Pasta (makaroni) + Dārzeņi = Nav gāzes

Pupas + Dārzeņi = Nav gāzes

Zivis + Dārzeņi = Nav gāzes

Gaļa + Dārzeņi = Nav gāzes

Pākšaugi/ Pupas + Graudi = Nav gāzes

 

Avots: Džiljena Makīta „Kā ēdīsi, tā dzīvosi”, Zvaigzne ABC, 2007

Dalīties.

3 komentāru

  1. Nesaprašanā.... on

    Aha! Man nepieciešams dzert ēšanas laikā, es nevaru gaidīt stundu pēc ēšanas, lai padzertos, tad jau es noslāpšu. BET dzerot ēšanas laikā, man nekad nav bijušas problēmas. Toties ēdot pupas vai nu vienas, vai ar kaut ko kopā, vienmēr ir problēmas.<br>Un kā ir ar graudaugiem un pienu? Vai tiešām brokastu pārslas ēdot, rodas gāzes?!<br>Šķiet, tas viss ir ļoti individuāli un, kas der vienam, otram nemaz.

  2. Mēdz teikt, ka vajag skatīties uz maziem bērniem, jo viņiem visi procesi nav vēl samaitāti. Un te nu mans vērojums par dzeršanu ēšanas laikā. Mans bērns teju pēc katras otrās , trešās sautējuma karotes vēlas uzdzert. Tas būtu nepareizi?

Atstāt Ziņu