Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Trīs jautājumi, lai veiktu perfektu pārtikas izvēli

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Tu esi redzējusi šos virsrakstus:
10 kilogrami 10 dienās

2 ieteikumi, lai 3 dienās tiktu vaļā no riepas

16 veidi, kā atbrīvoties no lieka kilograma

Šie ir tikai daži no šobrīd Latvijas ziņu portālos atrodamajiem ātru notievēšanu un tauku uz vēdera zaudēšanu sološajiem virsrakstiem. 

Mēs ikdienas tiekam bombardētas ar pretrunīgu ar uzturu un diētām sastītu informāciju, un bieži tā ir blakus tajā pašā interneta portālā vai uz tā paša žurnāla vāka. Kad mēs cenšamies izlemt, ko ēst, šīs pretrunīgās ziņas var mums radīt iekšēju konfliktu – kā spēt sabalansēt, ko es gribu ēst, ar ko man vajadzētu ēst saskaņā ar jaunāko diētu.  

Kad ir tik daudz tā sauktās “sliktās pārtikas”, no kuras izvēlēties, sievietēm bieži ir jācīnās, lai “būtu labas”. Ironiski, ka neskatoties uz to, ka par “labajiem” un “sliktajiem ” nodēvētie pārtikas produkti mainās ik pēc pāris gadiem, mums it kā netieši tiek uzspiesta vajadzība definēt sevi atkarībā no tā, ko mēs ieliekam mūsu mutēs. Cenšoties dod sev labāko, visas konfliktējošās un bieži patvaļīgās ziņas par to, ko viņām “vajadzētu” ēst, rada sievietēs apjukumu, un papildus stresu.  

Atrast līdzsvaru starp ēšanu veselībai un ēšanu baudai ir iespējams. Patiesībā viens no optimālas veselības, stresa un svara menedžmenta pamatfaktoriem mums, sievietēm pēc 40, ir ēst tādu ēdienu, kas pabarotu gan mūsu ķermeni, gan dvēseli.  

Tātad, kad tu izlem, ko ēst, kā tu vari apslāpēt visu ar uzturu un ēšanu saistīto ārējo troksni un atrast šo līdzsvaru?

Ja tu esi izsalkusi, sāc uzdodot sev trīs vienkāršus jautājumus:
“Ko es gribu ēst?”

“Ko man vajag ēst?”

“Kas man ir, ko ēst?”


Ko es Gribu ēst?
Pirmais jautājums “Ko es Gribu ēst? “ bieži nāk kā pārsteigums. 
Bet padomā, kas notiek, kad tu centies izvairīties no ēdieniem, kurus tu patiešam gribi?
Piemēram no tavas mammas gardā ābolmaizes, kuru viņa izcepa pēc tam, kad tu biji uzsākusi savu zemu-karbohidrātu diētu?
Vispirms tu nopratini mammu par kūkas cepšanai izmantotajām sastāvdaļām un gūsti apstiprinājumu, ka tās pārsniedz tev pieļautos limitus. Tomēr tu atļauj to iesaiņot sev līdz un mājām, kur tu to ieliec ledusskapī.  

Divas dienas vēlāk tā tev čukst no savas slēptuves, “Pssst es esmu šeit!” Tev izdodas tai pretoties, un tu tā vietā paniekojiesar dažām olīvām, pāris gabaliņiem siera, viltotā zaķa vakardienas pārpalikumiem, dažiem selerijas kātiem, diviem zemu karbohidrātu grauzdiņiem un ….tomēr tu vēl nejūties apmierināta.

“Klau! Es esmu te, un pavisam labi garšoju arī auksta!” Un tu galu galā padodies savai vēlmei. Es atkal visu sabojāju!!!! Un tad jau es varu uzēst arī saldējumu, kas atrodas ‘pa rokai’ tur pat leduskapī un atsākt diētu no jauna…rīt.

Izklausās pazīstami? 

Padomāšana par to, ko tu patiešām vēlies ēst netiesājot sevi, pasargās tevi no sajūtas, ka tu sev ko liedz, un zaudē kontroli, izvēloties ēst noteiktus –tā sauktos ‘bīstamos’ jeb ‘aizliegtos’pārtikas produktus.  

Tu iespējams raizējies, ka, ja tu uzdotu sev jautājumu, pēc kā tu patiešām esi izsalkusi, tu vienmēr izvēlētos pārtiku, kuru tev “nevajadzētu” ēst — to, kuru ēdot tu parasti pārēdies — ‘aizliegto’ pārtiku. Sākumā tā varētu būt taisnība, jo alkas, kad mēs tās mēģinām ignorēt pārāk ilgi, mēdz būt spēcīgākas. Bet tad, kad tu atbrīvojies no vainas sajūtas par atsevišķu pārtikas produktu ēšanu, tu konstatēsi, ka, lai justos vesela un apmierināta, tu vēlies ēst dažādus pārtikas produktus — tavs ķermenis pats tieksies pēc sabalansētības, daudzveidības un mērenības.

Ko man Vajag ēst?
Nākošais jautājums, ko sev uzdot ir “Ko man Vajag ēst?”. Lai gan ēdiena izvēles lēmumi nav ne “slikti”, ne “labi”, daži pārtikas produkti satur vairāk uzturvielu nekā citi.  

Kad tu izvēlies ēdienu, uzdot sevi, “Kas manam ķermenim ir nepieciešams?” Paturi prātā sabalansētības, daudzveidības un mērenības principus. Apsver informāciju par uzturvērtību, tavus personīgos veselībasjautājumus, tavas ģimenes slimību vēsturi, ko vēl tu jau esi ēdusi attiecīgajā dienā, un kā tavs ķermenis reaģē uz atsevišķiem pārtikas produktiem.

Izbaudi savas veselīgās izvēles, fokusējoties uz svaigiem pārtikas produktiem, apetītlīgām kombinācijām, jaunām garšām un interesantām receptēm. 

Kas man Ir ko ēst?
Galvenais atbildot uz pēdējo jautājumu “Kas man Ir ko ēst?” irplānošana. 

Ja tu jūties izsalkusi un vienīgā pieejamā pārtika ir bulciņas un čipši, tie tad visdrīzāk būs tavas ne visai veselīgās izvēles, un tie var nemaz tik labi negaršot un var nebūt tas, pēc kā tu tajā brīdī esi izsalkusi.
Tā vietā, centies turēt pa rokai dažādu, veselīgu un pievilcīgu, bet ne pārmērīgi kārdinoša pārtiku. 

Tie ir pārtikas produkti, kuri tev garšo, kad esi izsalkusi, bet nekārdinās un nečukstēs tev no to uzglabāšanas vietas, sakot: “Nāc un ēd mani!”

Protams, ka tev ne vienmēr ir kontrole pār pieejamajo pārtiku. Restorānā, biroja ballītē, vai draugu mājās, vienkārši redzi, kas ir pieejams, un pajautā sev: “Vai ir kāda veselīga izvēle, kas apmierinātu manas vajadzības bez sajūtas, ka es sev ko liedzu?” Piemēram, vai tu šoreiz varētu būt apmierināta ar saldētu jogurtu, nevis saldējumu?  

Saskaņojot pārtiku, kuru tu  izvēlies, ar to, pēc kuras tu patiešām esi izsalkusi un kādas ir tava ķermeņa vajadzības, rada lielāku gandarījumu un prieku — ar mazāku daudzumu ēdiena. 

Atcerieties, ka nelielas izmaiņas patiešam spēj visu mainīt. Veselīgs uzturs vienkārši ir visu tavu pieņemto pozitīvo lēmumu rezultāts.

Pārtikas, kas tev tiešām garšo, ēšana, vienlaicīgi rūpējoties par savu ķermeni, ir labākais veids, kā veikt noturīgas svara un dzīvesveida ilgtermiņa izmaiņas.

Dalīties.

Atstāt Ziņu