Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Ko likt skolēna pusdienu kārbā?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Septembrī, pēc klusēšanas trīs mēnešu garumā, jautri zvana skolas zvani. Lieli un mazi skolas bērni ik dienas mēro ceļu uz skolu, lai gūtu jaunas zināšanas, iemaņas un prasmes. Ikviens vecāks vēls, lai viņa bērns augtu vesels, tādēļ liela nozīme ir bērna uzturam, kam jābūt pilnvērtīgam un daudzveidīgam. Kamēr bērns dzīvo mājās vecāki paši var sekot līdzi tam, ko un cik daudz ēd bērns, vai viņa uzturs ir pilnvērtīgs, vai viņš apēd pietiekami daudz dārzeņu un augļu. Taču, bērnam uzsākot skolas gaitas, iespēja izsekot līdzi tam, ko bērns ēd mazinās. Vecāku ziņā paliek divas ēdienreizes – brokastis un vakariņas. Tomēr lielāko daļu dienas bērns pavada skolā bez vecākiem un ierastajiem ēdieniem.

 

Pusdienas skolā vai līdzi „pusdienu kārbiņā”?
Skolas ēdnīcas, iespēju robežās, cenšas nodrošināt skolēnus ar veselīgām un garšīgām pusdienām. Skolēniem no 1.-4. klasei bez pusdienām ir iespējams arī paēst brokastis un launagu. Mazākajās klasēs bērnu ēdināšana tiek organizēta centralizēti, vecāko klašu skolēniem līdzi tiek dota pusdienu nauda, bet to, ko viņš ēdīs, katrs izvēlas pats.

Tomēr vecākiem bieži vien nākas saskarties ar dažādām situācijām, kad pārliecība par to, ka bērns pa dienu ir paēdis un, ka viņa uzturs tiešām ir atbilstošs vecuma īpatnībām zūd. Piemēram, bērnam negaršo skolā piedāvātās pusdienas, bērns pēc pusdienām jūtas nepaēdis, ēdieni ir pagatavoti no produktiem, ko bērns nevar ēst, vai arī atklājas, ka pusdienām dotā nauda tiek iztērēta dažādu neveselīgu našķu iegādei. Ir ģimenes, kuras nevar atļauties samaksāt par skolā piedāvātajām pusdienām, sevišķi, ja skolu apmeklē vairāki bērni.

Alternatīva skolā piedāvātajām pusdienām ir pusdienas bērnam dot līdzi, izvēloties ēdienus, kas bērnam, garšo un tajā pašā laikā ir veselīgi. Dodot pusdienas līdzi pusdienu kārbā, vecāki var pielāgot bērna ēdienkarti viņa individuālajām vajadzībām, vēlmēm, vecumam un ēšanas paradumiem. Tajā pašā laikā būt droši, ka bērna uzturs ir pilnvērtīgs un daudzveidīgs.

 

Kas jāņem vērā sagatavojot „pusdienu kārbiņu”?
Būtiski, lai līdzi iedotais ēdiens saturētu viņa organisma nepieciešamās uzturvielas un atbilstu viņu individuālajām vajadzībām. Ļoti svarīgi sekot līdzi bērna uzturam uzsākot skolas gaitas, 7-10 gadu vecumā, kad bērniem ir vajadzīga lielāka enerģija fiziskai un garīgai attīstībai. Lai bērna uzturs būtu pilnvērtīgs, ik dienas bērna uzturā jāiekļauj olbaltumvielām bagāti produkti (olas, piena produkti, liesa gaļa, zivis), kā arī augļi un dārzeņi, kas ir minerālvielu un vitamīnu avots. Piena produkti ir kalcija avots, kas nepieciešams kaulu un zobu attīstībai. Lai nodrošinātu organisma nepieciešamo ogļhidrātu un šķiedrvielu daudzumu, bērnam katrā ēdienreizē nepieciešams uzņemt saliktos ogļhidrātus saturošus produktus – pilngraudu makaroni, griķi, mieži, rupjmaize, pilngraudu pārslas, kartupeļi, burkāni, bietes, zirņi, pupiņas un banāni.

Uzturs nav iedomājams bez taukiem, kas nepieciešami taukos šķīstošo A, D, E un K vitamīnu uzsūkšanai un citu organismu funkciju nodrošināšanai.

Jāatceras, ka ļoti būtiski bērnam ir uzņemt pietiekamā daudzumā šķidrumu. Šķidrums nepieciešams, lai nodrošinātu organisma sistēmu darbību, īpaši smadzeņu šūnu, nieru un urīnizvadceļu darbību.

 

Ko nedot bērnam pusdienās uz skolu?
Bieži vien trekns un salds ēdiens bērniem izraisa funkcionālu gremošanas traucējumus, kā arī veicina aptaukošanos. Tādēļ domājot par sava bērna veselību labāk nelikt pusdienu kārbiņā šādus produktus:
bulciņas, baltmaizi un saldumus, jo tādā veidā bērns uzņem vairāk kaloriju, kā viņam nepieciešams, kas veicina aptaukošanos, bet saldumi bojā zobus;
čipsi satur garšas pastiprinātājus, kas nav veselīgi bērnam. Ar tiem tiek uzņemts pārāk daudz kaloriju un sāls;
gāzētie dzērieni un limonādes, jo tajos ir pārāk daudz cukura, kā arī dažādas krāsvielas.

 

Dažas idejas, ko likt „pusdienu kārbiņā”

Dažādas maizes
Visvienkāršāk bērnam uz skolu līdzi iedot maizīti. Daudzi vecāki ir ievērojuši, ka viņu bērni bieži vien izsalkuma remdināšanai izvēlas maizi. Pirmkārt, maizīšu pagatavošana neprasa daudz laika, otrkārt, daudziem bērniem garšo maize.

Sviestmaizes
Gatavojot sviestmaizes, uztura speciālisti par visveselīgāko atzīst pilngraudu maizi, jo tā satur B un E grupas vitamīnus, bet rupjmaize ir īpaši bagāta ar kalciju, kāliju, magniju, dzelzi un citām minerālvielām. Tāpat šāda maize nodrošina organismu ar nepieciešamajām šķiedrvielām un saliktajiem ogļhidrātiem. Saliktos ogļhidrātus organisms pārstrādā lēnāk, tie rada sāta sajūtu un ir pietiekošs enerģijas avots. Savukārt dažādi sviestmaižu pildījumi ļauj uzturu pilnveidot un padarīt daudzveidīgu.

Sviestmaižu pildījumi:
– Sviests, siera šķēle, bumbiera šķēlīte.
– Sviests, vārīta liellopu gaļa, zaļumi.
– Medus, biezpiens, banānu šķēlītes.
– Cepta, vārīta vai tvaikota zivs, svaiga gurķu šķēlīte, kas pārslacīti ar citrona sulu.
– Tuncis, sajaukts ar vārītu, sasmalcinātu olu un ēdamkaroti krējuma. Dekorē ar svaiga gurķa šķēlītēm un zaļumiem.
– Sviests, maltās gaļas kotletītes, gurķu, tomātu šķēlītes.
– Biezpiens, krējums, zaļumi.
– Zaļumu sviests, krabju nūjiņas

Lai sviestmaizes neapniktu, pusdienu pagatavošanai var izmantot lavašu, pitu vai galetes.

Lavašs
Lavašu var ēst tāpat, taču tas labi garšo ar dažādiem pildījumiem. Pie tam pagatavojot vienu pildītu lavašu, ar pusdienām būs nodrošināts ne tikai skolas bērns, bet pietiks arī vecākiem. Veikalos iespējam iegādāties rudzu un pilngraudu lavašu.

Dārzeņu lavašs:
Lavašu pārsmērē ar svaigo sieru, izklaidus uz tā liek salātu lapas, plānās šķēlītēs sagrieztus tomātus un gurķus. Lavašu cieši sarullē un atstāj pusstundu savilkties. Pēc tam griež mazos gabaliņos.

Lavašs ar gaļu:
Var izmantot cūkgaļas vai liellopu gaļas cepeti, vistas gaļu. Lavašu pārsmērē ar svaigo sieru vai pikanto jogurta mērcīti: jogurtam pēc garšas pievieno garšvielas, ķiploku, mārrutkus un tomātu biezeni. Atcerieties! Bērnam mērcīti jāgatavo maigāka kā pieaugušajam. Gaļu sagriež plānās šķēlītēs un izklaidus kārto uz lavaša, cieši sarullē. Atstāj uz pusstundu un griež porciju gabaliņos.

Lavašs ar tunča salātiem:
Tunci sajauc ar krējumu, baziliku, salmiņos sagrieztiem vārītiem kartupeļiem, tomātiem un gurķiem. Gatavos salātus kārto uz lavaša. Lavašu sarullē, griež porciju gabaliņos.

Pita
Viens no maizes veidiem, kas garšo bērniem ir pita. Iespējams tas skaidrojams ar to, ka šo kabatiņai līdzīgo maizi bērns pats var piepildīt ar ēdamlietām, kas pašam garšo. Pitu var pildīt ar dažādiem salātiem, ceptu malto gaļu, dārzeņiem, dažāda veida gaļu, zivīm. Ar visu, kas garšo bērnam.

Gatavu pitas maizi ir iespējams nopirkt lielveikalos, taču to var izcept arī pats mājās, paaicinot talkā bērnu. Mājās ceptai pitai var pievienot pilngraudu miltus, padarot to veselīgāku.

Pitas maize:
1paciņa rauga, ½ glāze silta ūdens, 3 glāzes miltu (vari ņemt 2 glāzes parasto miltu un vienu pilngraudu miltu), 1 ¼ tējkarotes sāls, 1 tējkarote cukura, 1 glāze remdena ūdens.

  1. Sajauc raugu, cukuru un silto ūdeni. Atstāj uz 10-15 minūtēm.
  2. Bļodā samaisa miltus un sāli.
  3. Miltos izveido dobīti un ielej rauga maisījumu.
  4. Pakāpeniski pievieno remdeno ūdeni.
  5. Mīklu turpina mīcīt uz dēlīša 10-15 min. Tai jābūt elastīgai un tā nedrīkst lipt pie rokām.
  6. Gatavo mīklu liek bļodā, kam pāri pārklāj pārtikas plēvi. Raudzē siltā vietā 3 stundas.
  7. No mīklas veido 10 -12 bumbiņas, kurs raudzē vēl 10 min.
  8. Bumbiņas izveltnē 5 milimetrus biezos plāceņos.
  9. Cep cepeškrāsnī 280 grādu temperatūrā apakšējā cepeškrāsns plauktā. Cep 4 min no vienas puses, tad apgriež otrādi un cep vēl 2 minūtes.
  10. Pēc tam nogriež maliņu un pilda ar izvēlēto pildījumu.

Atceries! Pitas maizes kastē var uzglabāt 1 nedēļu, bet saldētavā 1 mēnesi.

 

Dažādas uzkodas

Svaigu dārzeņu uzkodas.
Nav noslēpums, ka Latvijā cilvēki daudz par maz ēd dažādus dārzeņus, tādā veidā laupot iespēju ar uzturu uzņemt sev nepieciešamās uzturvielas. Vislabāk šīs uzturvielas var uzņemt uzturā lietojot tieši svaigus dārzeņus. Tādēļ ir vērts noskaidrot, kuri no dārzeņiem skolas bērnam garšo vislabāk un tos arī ievietot pusdienu kārbiņā. Kārbiņā ērti jutīsies burkāni, svaigi gurķi, paprika, seleriju kāti, ziedkāposti, u.c. Dārzeņus, kopā ar gaļu vai zivīm, var uzspraust uz koka iesmiņa. Kopā ar sagrieztiem svaigiem dārzeņiem, tur var ievietot dažādas mērcītes.

Jogurta – zaļumu mērcīte:
Bezpiedevu jogurtam pievieno smalki sagrieztus pētersīļus, dilles, lociņus, baziliku, sāli un visu labi samaisa. Gatavā mērcītē mērcē dārzeņus.

Krējuma –mārrutku mērcīte:
Krējumam pēc garšas pievieno mārrutkus, ķiplokus, zaļumus, nedaudz tomātu pastas un garšvielas. Visu labi samaisa. Ēd kopā ar svaigiem dārzeņiem.

Avokado – svaiga siera krēms:
Nepieciešam viens trauciņš svaiga siera, 1 gatavs avokado, citrons, zaļumi, sāls, pipari. Avokado nomizo, atbrīvo no kauliņa un saspaida. Zaļumus sasmalcina. Saspaidīto avokado un zaļumu pievieno svaigajam sieram. Labi samaisa. Pēc garšas pievieno citrona sulu, sāli un piparus.

 

Citas uzkodas

Zivju pirkstiņi:
400 g zivs filejas bez asakām, 1 ola, 50 ml piena, milti, rīvmaize, sāls pipari.

Zivs fileju sagriež apmēram 1 cm platās un 5 cm garās strēmelēs. Apkaisa ar sāli, pipariem un ļauj ievilkties pusstundu. Vienā šķīvī ber miltus, otrā rīvmaizi, bet bļodiņā sakuļ olu ar pienu. Zivis vispirms apvārta miltos, tad mērcē olas piena maisījumā un nobeigumā apvārta rīvmaizē. Liek uz ietaukotas plāts un cep cepeškrāsnī 200 grādu temperatūrā zeltainus. Var cept arī uz pannas sakarsētā eļļā. Ēd vienus pašus vai ar kādu mērcīti.

Kartupeļu nūjiņas:
600 g kartupeļu, ¾ glāzes miltu, 1 ola, 1 ēdamkarote krējuma, 1 ēdamkarote eļļas, ēdamkarote sezama sēklas, sāls pipari.

Kartupeļus novāra ar visu mizu, nomizo un sastampā. Pievieno sāli, piparus, krējumu, var pievienot saspiestu ķiplokus. Visu labi samaisa, pievieno izsijātus miltus un olu. Samīca mīklu līdz tā vairs nav lipīga. No mīklas veido nūjiņas. Tās apvārta sezama sēkliņās, liek uz ietaukotas plāts un cep 200 grādu temperatūrā līdz veidojas zeltaina garoziņa. Sezama vietā var izmantot kādas citas sēkliņas vai klijas.

Siera kotletes:
200 g siera, 200 g biezpiena, 3 olu baltumi, 2 ēdamkarotes miltu, 50 g eļļas, sāls, pipari, loki.

Biezpienu saspaida, pievieno rīvētu sieru sasmalcinātus lokus, miltus, sāli un piparus. Samaisa un pievieno stingrās putās sakultus olu baltumus. Veido kotletītēs un cep sakarsētā eļļā no abām pusēm brūnas.

 

Našķi
Ikviens bērns būs priecīgs, ja savā „pusdienu kārbiņā” atradīs kādu našķi. Tādēļ gudri vecāki izvēlēsies tādu našķi, kas ir veselīgs.

Augļu un ogu našķi:
dažādi augļi (āboli, bumbieris, banāni, kivi, persiki, ananāsi, u.c);
žāvēti un kaltēti augļi un ogas;
rieksti, sezama sēkliņas, rozīnes, dateles;
krāsnī cepti āboli pārbērti ar cukuru un kanēli;
ogu un augļu sukādes.

Našķi no piena produktiem:
biezpiens ar cukuru un vanilīnu vai ievārījumu;
nesaldināts jogurts, kam pievienoti augļu gabaliņi vai biezenis;
kefīrs ar augļiem;

Pašceptie našķi:
auzu pārslu cepumi;
pilngraudu pica;
apgrauzdētas pārslas ar rīvētiem āboliem un sagrieztiem banāniem.

 

Dzērieni
Skolas bērniem piemērots ir negāzēts ūdens, zāļu tēja ar medu, pašmāju augļu vai ogu sula. Labi noder pašu spiestie sulu koncentrāti, ko daudzas ģimenes vasarā gatavo ziemai. Jāņogu, upeņu, plūmju un citas sulas var atšķaidīt ar ūdeni.

 

Kamēr bērns atrodas vecāku aizgādībā un vēl nav devies savā dzīvē, tieši vecāki ir tie, kas iemāca ēst pareizi un veselīgi. Neatkarīgi no tā vai bērns ēd skolas pusdienas vai līdzi paņemtās, ir svarīgi, lai viņš uzņemtu visas viņam nepieciešamās uzturvielas un izaugtu vesels. Tāpēc ir vērts painteresēties, ko un cik daudz bērns dienā apēd.

 

 

Dalīties.

Atstāt Ziņu