Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Padomi veselīgākai ēšanai

Pinterest LinkedIn Tumblr +

a mēs nemainīsim savu dzīves veidu, kas ietver gan ēšanas paradumus, gan fiziskās aktivitātes, laika gaitā mūsu drēbju izmērs arvien palielināsies. Tas, protams, notiks tad, ja mūsu ēšanas paradumi būs neveselīgi, bet mūsu fiziskās aktivitātes – nepietiekošas. Skaidrs, ka, lai tā nenotiktu, ir jārīkojas, turklāt, nevis kaut kad, bet jau tūlīt. Turpinājumā aprakstītie padomi palīdzēs jums izkopt veselīgas ēšanas paradumus.

  •  Pārstājiet reiz sevi mānīt – maz ticams, ka pie jūsu vidukļa vai kādu citu ķermeņa daļu apkārtmēra pastāvīgās palielināšanās ir vainojama palēninātā vielmaiņa vai dziedzeru darbības traucējumi. Protams, vielmaiņas un vairogdziedzera problēmas itin bieži ir vainojamas svara pieaugumā, tomēr visbiežāk pie tā ir vainojami paši cilvēki un to ēšanas paradumi. Visticamāk, ka jūs vienkārši pārāk daudz ēdat un pārāk maz kustaties, jo tas ir visbiežākais mūsdienu sabiedrības aptaukošanās iemesls.
  •  Ja jūs tik tiešām vēlaties mainīt savus ēšanas paradumus, neatlieciet to uz pirmdienu, nākamo mēnesi vai jauno gadu – sāciet to darīt tūliņ! Arī Ziemassvētki, kas ir gada lielākā izēšanās, nav iemesls, lai atliktu jūsu apņemšanos, jo jūs vēlaties labi izskatīties jau šodien. Vai ne tā?
  •  Jāuzsver, ka ir jāmaina ēšanas paradumi, nevis jāievēro kaut kāda mistiska, visbiežāk nesabalansēta un līdz ar to arī neveselīga diēta, kas agri vai vēlu beigsies, atgriežot jūs “vecajās sliedēs” komplektā ar vēl lielāku svara pieaugumu. Cik nav dzirdēts, ka pēc īslaicīgām diētām cilvēki ne vien atgūst iepriekšējo svaru, bet vēl iegūst papildus kilogramus. Lai rezultāts būtu noturīgs, veselīgas ēšanas paradumi ir jāpiekopj visas dzīves garumā.
  •  Veselīgas ēšanas paradumu izkopšanai lieti noder dienasgrāmatas rakstīšana, kurā tiek atzīmēts, kas un cik daudz dienas gaitā tiek noēsts. Tādā veidā jūs iegūsit skaidru priekšstatu par saviem ēšanas paradumiem un vieglāk varēsit saprast, kas ir tas, kas jāpamaina.
  •  Beidziet reiz uzskaitīt dažādus apstākļus, kuru dēļ jūs nespējat veselīgi ēst. Skaidrs, ka vienmēr gadīsies kādas sātīgākas vakariņas restorānā, gastronomiskas izvirtības brīvdienās vai dzimšanas dienas torte jubilejās, tomēr, kamēr tās nav kļuvušas par jūsu ikdienu, viss ir kārtībā. Atcerieties visus šos ēdienus iekļaut savā dienasgrāmatā, tādējādi rēķinoties ar tiem, nevis pastāvīgi šaustot sevi par sava rakstura vājumu un ēšanas pārmērībām.
  •  Vairākums uztura speciālistu iesaka ēst daudz salātu, tomēr ne visi salāti ir tik veselīgi, lai tos ēstu lielos daudzumos, piemēram, salātus, kas sajaukti ar majonēzi, sieru, treknām mērcēm vai riekstiem, nebūt nav ieteicams ēst lielos daudzumos, jo tie satur vairāk kaloriju nekā, piemēram, cūkgaļas porcija.
  •  Pavērojiet slaidu cilvēku ēšanas paradumus. Pusdienās tie, visticamāk, neēd desertus, bet šokolādi atļaujas apēst tikai retu reizi.
  •  Jau iepērkoties veikalā, pērciet tikai veselīgu pārtiku. Pavairāk iepērciet dārzeņus un augļus, tādējādi mazāk nopērkot un apēdot saldus un treknus ēdienus. Raugiet, lai jūsu iepirkumu grozā veselīgā pārtika būtu vairākumā, jo no tā būs atkarīgs arī jūsu vēdera saturs.
  •  Padomājiet par to, kas varētu izsist jūs no veselīgas ēšanas paradumu ievērošanas. Populārākie iemesli parasti ir izklaides, laika trūkums, sporta ienīšana, kā arī ēšanas paradumi ģimenē. Balstoties uz iemeslu, izdomājiet, kā to varētu atrisināt. Ja jūs regulāri ēdat pusdienas kafejnīcās, tad sāciet ņemt līdzi uz darbu vai skolu savu pusdienu kārbu, tādējādi izkontrolējot, cik daudz cukura, sāls un taukvielu jūs ik reizi apēdat.
  •  Nekad neēdat uzreiz no iepakojumiem, vai tā būtu kārba, paka vai burka, jo tādā veidā nemanot var izēst visu iepakojumu, apēdot daudz vairāk nekā nepieciešams. It visus ēdienus no iepakojumiem lieciet uz šķīvja vai bļodā.
  •  Atcerieties, ka arī veselīgie produkti, tostarp dārzeņi, satur kalorijas, tāpēc kontrolējiet arī to porciju lielumus.
  •  Lai padarītu ēdienu aromātiskāku un sātīgāku, pievienojiet tam dažādas, sāta sajūtu radošas garšvielas, piemēram, ķiplokus vai piparus, nevis taukvielas, piemēram, eļļu vai sviestu.
  •  Ja tomēr nespējat pārvarēt kāri pēc saldumiem vai citiem našķiem, pērciet tos pašā mazākajā iepakojumā, kas pieejams.
  •  Vienu šķīvja pusi aizpildiet ar salātiem, bet otru šķīvja pusi pārdaliet vēl uz pusēm, vienā ceturtdaļā liekot, piemēram, kartupeļus, makaronus, rīsus vai maizi, bet otrā ceturtdaļā liekot, piemēram, gaļu, zivi, olas vai pupiņas.
  •  Vienmēr ēdiet no mazāka izmēra šķīvjiem, it īpaši tad, ja jums ir ieradums papildināt porciju, jo tādā veidā jūs noēdīsit mazāk, nekā ēdot no lieliem šķīvjiem.
  •  Kad vien iespējams, izvēlieties diētiskus dzērienus, bet vislabāk – ūdeni vai minerālūdeni. Ja esat izslāpuši, izvēlieties tīru ūdeni, jo tajā patiešām nav kaloriju.
  •  Ēdiet regulāri, neizlaižot nevienu ēdienreizi, it īpaši brokastis. Interesanti, bet vairāki pētījumi ir pierādījuši, ka tiem, kas neēd brokastis, ir lielāks risks aptaukoties nekā tiem, kas ēd brokastis, jo izlaistā ēdienreize dienas laikā tiek kompensēta ar uzviju.
  •  Kad vien iespējams, kārtīgi izgulieties, jo pastāvīgs nogurums laika gaitā rada svara pieaugumu. Der pieminēt teicienu – “kas guļ, tas negrēko”, jo vairāk stundu miegā nozīmē vairāk stundu bez ēšanas, protams, neaizejot galējībās, lai nav jāpamostas izsalkušam kā vilkam, jo, kā zināms, arī miega laikā tiek patērētas kalorijas.
  •  Izskaudiet no savas ikdienas rituālu regulāri svērties, jo cilvēka svars no dienas uz dienu un dienas laikā dabiski svārstās, atkarībā no uzņemtās pārtikas svara un vēdera izejas biežuma. Daži grami uz nevēlamo pusi nedarīs neko citu, kā tikai sabojās jūsu garastāvokli uz vairākiem dienām, nereti pat liekot zaudēt motivāciju pieturēties pie veselīgas ēšanas paradumiem. Ja tomēr nespējat iztikt bez regulāras svēršanās, nedariet to biežāk kā vienu reizi nedēļā.
Dalīties.

Atstāt Ziņu