Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Buljona kubiņi. Ātrā, taču kaitīgā izvēle

Pinterest LinkedIn Tumblr +

irms ķerties klāt garšīgas zupas pagatavošanai, jāizvēlas starp buljona vārīšanu pašai vai buljona kubiņu izmantošanu. Otrs variants izklausās vienkāršāk un ātrāk, taču arvien vairāk tiekam brīdināti par kaitīgajām piedevām, ko satur buljona kubiņi. Nu jau mums ir iespējas izvēlēties arī ekoloģiskos buljona kubiņus, kas gan maksā dārgāk. Tāpēc mēģinājām noskaidrot, kāda ir atšķirība starp parastajiem un ekoloģiskajiem buljona kubiņiem? Salīdzinājumu veikt palīdzēja uztura speciāliste Liene Sondore.

Kas kaitīgs parastajos buljona kubiņos?
Parasto buljona kubiņu ražotāji, reklāmās un produktu aprakstos, izceļ tikai pozitīvo – tajos ir daudz dārzeņi un zaļumi, tos ir viegli izmantot un vienmēr izdosies garšas piesātināts ēdiens. Tiek uzsvērts, ka sastāvā ir tikai dabiskas izejvielas. Īsti melots netiek, bet tajā pat laikā tiek noklusēti divi būtiski parasto buljonu kubiņu mīnusi – sastāvā esošais nātrija glutamāts un lielais sāls daudzums.

Buljona kubiņos esošais stiprais
garšvielu koncentrāts ar
laiku notrulina mūsu garšas
kārpiņas, jo tās pierod pie
izteiktas un vienādas garšas.

Arī uztura speciāliste Liene Sondore apstiprina, ka buljona kubiņi nav vēlami ikdienas uzturā: “Buljona kubiņi nav ne veselīgi, ne ieteicami lietot uzturā, jo to sastāvā ir pārāk daudz sāls un nātrija glutamāts, kas nav dabīga piedeva. Protams, veikalā nopērkamos kubiņus ir ļoti ērti lietot, bet tas varētu būt to vienīgais plus. Parastajos buljona kubiņos esošais stiprais garšvielu koncentrāts ar laiku notrulina mūsu garšas kārpiņas, jo tās pierod pie izteiktas un vienādas garšas.”

Nātrija glutamāts (E621) ir glutamīnskābes nātrija sāls. Agrāk to gatavoja no kviešu glutēna, taču tagad to pārsvarā ražo fermentatīvi no baktērijām. Šī skābe dabā ir sastopama daudzos produktos, piemēram, sierā, pienā, olās, gaļā, zivīs, kaltētos dārzeņos un graudaugos. Tomēr kā pārtikas piedevai tā kaitīguma pakāpe tiek definēta kā “nav ieteicama”. Tas nozīmē, ka lietojot lielos daudzumos, viela var negatīvi ietekmēt alerģiskus un jutīgus cilvēkus, kā arī grūtnieces un bērnus. Nātrija glutamātam tiek piedēvēta pat piektā garšas sajūta jeb umami. Iespējams tieši tāpēc mums tik ļoti garšo produkti, kuru sastāvā ir šī piedeva.

Turklāt parasto buljonu kubiņu sastāvā mēdz būt vēl arī citas ne tik veselīgas piedevas, kā piemēram, palmu tauki, mononātrija glutamāts, dinātrija inozināts, guanilāts, hidrogenēti tauki.

Kā ar eko buljonu kubiņiem?
Veselīgā alternatīva – ekoloģiskie buljona kubiņi. Tomēr ar tiem arī jābūt vērīgiem, jo kā skaidro uztura speciāliste “Ekoloģiskie buljona kubiņi ir ieteicamāki, bet arī tiem jāpievērš uzmanība sastāvam, jo mēdz būt, ka ražotāji nepievieno E vielas, bet sāls tik un tā ir par daudz. Droši var lietot tādus ekoloģiskos buljona kubiņus, kuru sastāvā ir tikai dārzeņi un garšaugi”.

Lielākā atšķirība starp parastajiem un ekoloģiskajiem buljona kubiņiem ir tāda, ka otro sastāvā nav nātrija glutamāts vai kādas citas E vielas. Turklāt ekoloģiskajiem buljona kubiņu sastāvā tiek izmantotas izejvielas, kas iegūtas no ekoloģiskām saimniecībām. Un ja arī sastāvā ir sāls, tad tas ir jūras sāls vai dabisks akmens sāls, kurus varētu uzskatīt par mazāk kaitīgiem organismam.

Vislabākie- pašu gatavoti
Tomēr visieteicamāk būtu izvēlēties trešo buljona kubiņu veidu – pašu gatavotos!  Veselīga buljona pagatavošana nebūs nekas sarežģīts īpaši tagad, kad sākas zaļumu un dārzeņu sezona. Atliek uzvārīt koncentrētu buljonu, sapildīt ledus trauciņos un likt saldētavā, un, kad nepieciešams, ņemt sasaldēto buljona kubiņu un pievienot ēdienam. Šo buljona kubiņu veidu silti iesaka izmantot uztura speciāliste Liene Sondore, jo netiks pievienotas E vielas, kā arī sāls daudzumu var regulēt katrs pats. Turklāt ēdienam būs dabīga un katreiz citādāka garša, nevis vienveidīgā, piesātinātā parasto buljona kubiņu radītā garša.

                                              

LASI VĒL!
Idejas garšīga buljona pagatavošanai vari smelties
Sievietespasaule.lv piedāvātajās receptēs
Gards buljons – labas zupas pamats

Dalīties.

Atstāt Ziņu