Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Kāpēc grūtniecei svarīgi izvēlēties īsto ginekologu

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Ginekologs ir viens no tiem ārstiem, kuru sievietei nepieciešams apmeklēt vismaz reizi gadā, lai pārbaudītu savu reproduktīvo veselību. Tomēr īpašu nozīmi ginekologs sievietes dzīvē ieņem tajā brīdī, kad ir iestājusies grūtniecība.

Topošās māmiņas parasti nav ar mieru savu un gaidāmā bērna veselību uzticēt kuram katram. Tāpēc bieži vien tieši grūtniecības iestāšanās ir tas iemesls, kāpēc beidzot tiek pieņemts lēmums mainīt ginekologu. Jo grūtniecībai nav ģenerālmēģinājuma. Viss notiek pa īstam, tāpēc nav vietas kļūdām un nevajadzīgiem riskiem.

Ja kaut kas neapmierina — maini ārstu
Ar ārstu, kurš neapmierina, grūtniecei noteikti nav jāsamierinās, jo jebkurā brīdī taču var doties pie cita ginekologa. Gan pie tiem ārstiem, kuri ir līgumattiecībās ar valsti un sniedz valsts apmaksātus grūtnieču uzraudzības pakalpojumus, gan doties uz ginekologu privātpraksēm, kas sniedz maksas pakalpojumus.

Lai nomainītu savu ginekologu, nekas īpašs nav jādara, tikai jāatrod cits ārsts un jāpiesakās pie viņa uz pieņemšanu, jo ginekologs ir tiešās pieejamības speciālists, kura apmeklējumam nav vajadzīgs ģimenes ārsta norīkojums. Bet jāatceras, ka ārsta maiņu vēlams izdarīt laikus, lai līdz 12. grūtniecības nedēļai jau varētu stāties uzskaitē un saņemt visu pienākošos atbalstu no valsts.

Kā atrast īsto ginekologu?
Tiešām labiem ginekologiem un ginekoloģijas klīnikām slava parasti iet pa priekšu, jo tagad, kad ir internets, gan pozitīvās, gan negatīvās atsauksmes var atrast par jebkuru ārstu un iestādi.

Tomēr grūtniecei vajadzētu sākumā orientēties uz tiem speciālistiem, kuri atrodas tuvākajā apkārtnē, jo galu galā pie šī ārsta būs jādodas gana bieži. Lai tas nebūtu apgrūtinājums, arī ginekologa atrašanās vieta ir būtiska. Pēdējos grūtniecības mēnešos ārsts būs jāapmeklē pat vairākas reizes mēnesī.

Ja īsti nav ticības internetā atrodamajai informācijai un atsauksmēm, vienmēr var izjautāt draudzenes, paziņas un kolēģes, lai zinātu, kurš ir viņu ginekologs un kādas ir atsauksmes. Varbūt tādā veidā izdodas uzzināt par kādu ļoti labu ārstu, kurš var kļūt arī par jūsu aprūpētāju un uzticības personu grūtniecības laikā un pēcdzemdību periodā.

Ko sieviete sagaida no ginekologa?
Jāsaprot, ka grūtniecība ir laiks, kad sieviete ir ļoti emocionāla, tās ir lielas pārmaiņas dzīvē. Laime mijas ar satraukumu un bažām. Sieviete grib paļauties uz ārstu ne tikai fizioloģiskos jautājumos, kas skar grūtniecības norisi un standarta aprūpes procedūras, bet arī emocionālos jautājumos.

Protams, ka svarīgi ir tas, cik rūpīgs un vērīgs ginekologs ir pret grūtnieces un mazuļa veselību, vai tiek veikti visi piesardzības pasākumi un izmeklējumi, lai pārliecinātos, ka ar mazuli viss ir kārtībā.

Tomēr savā ziņā ginekologs nedaudz kļūst arī par grūtnieces uzticības personu. Tieši šī spēja sadarboties ar ārstu arī emocionālā līmenī ļauj grūtniecei dalīties savās bažās, satraukumā un pat nojautās, ko rūpīgam ārstam noteikti nevajadzētu ignorēt. Ir taču bieži dzirdēts, ka māmiņas nojauš, ka kaut kas nav kārtībā, ka mazais nejūtas labi. Ja ārsts šādā situācijā tikai atrunājas un nosauc tās par muļķīgām iedomām, tad grūtniece var zaudēt ticību ārstam, justies nesaprasta. Un galu galā viņas bažas var arī apstiprināties tad, kad jau ir par vēlu un noticis kas slikts.

Ja topošā māmiņa no ārsta nesaņem šo personīgo ieinteresētību, atbalstu, mieru un skaidrojumus arī uz šķietami muļķīgiem jautājumiem, var būt sajūta, ka aprūpe nav pilnīga un nesniedz sirdsmieru, kas topošajai māmiņai tomēr ir ļoti būtiski, lai viņa pati un arī mazulis justos labi.

Modernas medicīnas iekārtas un darba metodes ir neaizstājamas

Liels atbalsts ir daudzu klīniku modernais aprīkojums, kas ļauj jebkurā brīdī kliedēt grūtnieces bažas, jo var veikt ultrasonogrāfiju un citus izmeklējumus, lai izslēgtu aizdomas par kādām problēmām grūtniecības gaitā. Tāpēc arī aprīkojums, ar ko ikdienā strādā ginekologs, var būt būtisks īstā ārsta izvēlē. Daudzas klīnikas spējušas nodrošināt saviem ārstiem jaunākās paaudzes diagnostikas iekārtas un citu aprīkojumu, kas ļauj veikt viņu darbu vēl labāk un sniegt topošajām māmiņām gan lielāku komfortu, gan sirdsmieru par to, ka ar mazuli viss ir kārtībā. 

Atšķiras arī metodes, ar kādām ārsti strādā. Ja viens ārsts vadās tikai pēc valsts noteiktās grūtnieču aprūpes kārtības, tad citviet pacientes var saņemt arī papildu pakalpojumus, kas ļauj ar mūsdienīgām metodēm veikt agrīnu diagnostiku, lai izslēgtu dažādu pataloģiju riskus un īpaši uzraudzītu riska grūtniecības. Piemēram, Vasaraudze privātklīnika ir viena no nedaudzajām Latvijā, kas izmanto pasaules vadošo klīniku pieeju savā darbā — veic NIPT testu, arī piecu kritēriju ultrasonogrāfisko skrīningu un pataloģiju riska individualizētu pārrēķinu FoetalMedicineFondation (FMF) programmā, ar ko Latvijā strādā tikai daži speciālisti.

Izvēloties savu ginekologu, vērts iepazīties ar mājaslapā pieejamo informāciju par darba metodēm, aprīkojumu un sniegtajiem pakalpojumiem, arī ārstu izglītību un darba pieredzi. Tas viss palīdzēs atrast savu īsto ginekologu, kurš varēs uzraudzīt grūtniecību ar vislielāko rūpību un atbildību gan pret topošās māmiņas, gan mazuļa veselību.


Apmaksāta publikācija
Dalīties.

Atstāt Ziņu