Vārda dienu svin: Vēsma, Fanija

Dzemdes kakla vēzis- kas tas ir un kā rodas?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Dzemdes kakla vēzis ir pasaulē un Latvijā otrais izplatītākais ļaundabīgais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam un trešais izplatītākais vēža izraisītas nāves cēlonis sievietēm pēc krūts un plaušu vēža. Kā īsti rodas šī briesmīgā slimība – dzemdes kakla vēzis?

Kā rodas dzemdes kakla vēzis?
Dzemdes kakla vēzis nav iedzimta slimība. To izraisa cilvēka papilomas vīruss (human papillomavirus – HPV), un šī slimība rodas dzemdes kakla šūnu nekontrolētas augšanas rezultātā. Cilvēka papilomas vīrusa infekcija ir ārkārtīgi lipīga un ļoti izplatīta. Zinātniskie pētījumi liecina, ka 50 – 80% seksuāli aktīvu sieviešu kādā savas dzīves posmā ar to inficējas. Dzemdes kakla vēzis ir smagākā saslimšana, ko izraisa cilvēka papilomas vīrusa infekcija, tas var izraisīt arī citas saslimšanas, tai skaitā labdabīgus veidojumus, kā arī vēzi, piemēram, pie vagīnas, anālās atveres, vulvas.

Kā var inficēties ar šo vīrusu?
Ar šo vīrusu iespējams inficēties seksuālu attiecību laikā – turklāt, lai notiktu inficēšanās, pietiek vien ar intīmu ādas kontaktu dzimumorgānu rajonā. Pat ilgstošas attiecības tikai ar vienu partneri nepasargā no riska saslimt ar dzemdes kakla vēzi. Prezervatīvi samazina inficēšanās risku, bet pilnībā nepasargā no HPV infekcijas. Lielākajai daļai sieviešu imūnā sistēma palīdz atbrīvoties no vīrusa – sākumā šīs izmaiņas ir vieglas un vairumā gadījumu bez ārstēšanas izzūd. Diemžēl dažām sievietēm infekcija kļūst nepārejoša un izraisa nekontrolētu šūnu augšanu dzemdes kakla gļotādā un gala rezultātā – vēzi.

Turklāt šis vīruss ir „viltīgs” – ar to var inficēties vairāk nekā vienu reizi. Pārslimota HPV onkogēnā infekcija nerada pietiekamu dabīgo imunitāti, lai novērstu atkārtotu inficēšanos, pat ja to izsaukuši tie paši vai radniecīgi tipi. Proti, HPV infekcija skar lokāli dzemdes kaklu un ar asinīm neizplatās, tāpēc spēj apiet imūnsistēmu.

Tas nozīmē, ka ikviena sieviete, neatkarīgi no vecuma, savas seksuālās dzīves laikā ir pakļauta riskam.

Visaugstākā HPV infekcijas sastopamība ir gados jaunām sievietēm, tomēr atkārtoti inficēties ar HPV vīrusu iespējams jebkura vecuma seksuāli aktīvai sievietei. Ar gadiem imunitāte turklāt kļūst vājāka, tāpēc organisma atbildes reakcija kā uz pirmreizēju, tā atkārtotu HPV infekciju ir mazāk efektīva. Vājā imūnās atbildes reakcija rada lielāku nepārejošas HPV infekcijas risku sievietēm vecumā pēc 45 gadiem.

Simptomu nav! To var pat nejust!
Dzemdes kakla vēža attīstības process pamatā norit bez simptomiem un ir ilgstošs. Agrīnajās stadijās šai slimībai nav nekādu simptomu, tāpēc sievietes vairumā gadījumu pat nenojauš par šīs infekcijas klātbūtni savā organismā. Progresija līdz vēža stadijai norit vidēji 10 – 20 gadus, tomēr audzējs var attīstīties arī viena vai divu gadu laikā.

Latvijā 3. un 4. stadijā diagnosticēti ir vairāk nekā 30% dzemdes kakla vēža saslimšanas gadījumu. 5 gadu dzīvildze ir tikai aptuveni pusei sieviešu, kurām diagnosticēts dzemdes kakla vēzis. Taču, ja pie ārsta vēršas laikus, to var apturēt!

Rīt lasi par to, kā iespējams sevi pasargāt no saslimšanas – par pārbaudēm un vakcīnu!

 

Papildus informācijai:
Šeit vari noskatīties 3 D animāciju par HPV un dzemdes kakla vēzi

Šeit vari iegūt detalizētāku informāciju par HPV un dzemdes kakla vēža attīstību 

Dalīties.

Atstāt Ziņu