Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Ja vari sevi pasargāt, kāpēc to nedarīt?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Rudens sākumā SievietesPasaule.lv veica aptauju, pārbaudot, cik zinošas ir sievietes par dzemdes kakla vēzi un tā izraisošo cilvēka papilomas vīrusu (HPV), kā arī profilakses iespējām. Lai gan par šīm tēmām tiek runāts un rakstīts daudz, aptauja norādīja uz zināšanu robiem par šo slimību, kā arī lielu skepsi attiecībā pret vakcīnu, kas nodrošina aizsardzību pret saslimšanu ar dzemdes kakla vēzi.

Tādēļ apkopojam un sniedzam atbildes uz aptaujā biežāk izskanējušajiem jautājumiem, piemēram, vai ir citas iespējas bez vakcīnas kā izvairīties no saslimšanas, cik efektīva ir vakcīna un vai citās valstīs to izmanto?

Nebaidies, vaicā ārstam pati!
SievietesPasaule.lv rudenī veiktās aptaujas rezultāti rāda: no 100 aptaujātajām sievietēm 72 atzina, ka ginekologs nav ar viņām runājis par dzemdes kakla vēža riskiem. Kāda respondente aptaujā atklāti norāda: Es vēlētos, lai ginekologs kopumā ieteiktu, atgādinātu par obligātajam pārbaudēm un vispār par ieteicamajam pārbaudēm utt., jo uz doto brīdi ārsts ārstē labi, bet reāli man nav ne jausmas, kam man būtu jāpievērš uzmanību 25 gados, tad 35 gados utt. Arī par dzemdes kakla vēža pārbaudi uzzināju tikai no uzaicinājuma vēstules. Citādi neziņā varētu pusi dzīves nodzīvot.”

Protams, ārstam vajadzētu informēt pacienti par dzemdes kakla vēža risku, norāda ginekoloģe Dace Matule. Taču – vai vienmēr saruna par šo slimību jāiniciē tieši ginekologam? „Labi, ka pie mums vēl nav kā Anglijā, kur vizīte pie ārsta ilgst 5 minūtes. Pie mums tās ir 15- 20 minūtes, kurās ginekologam jāpaspēj paņemt analīzes, veikt apskati. Katra pacienta gadījumā vēl ir sarunas par atbilstošu kontracepciju, iekaisumu ārstēšanu, grūtniecības plānošanu utt. Šajā laikā ir tik daudz jautājumu, kas jāpagūst ar katru pacientu izrunāt,” skaidro Dace Matule, piebilstot, ka pašām sievietēm ir uzdevums vaicāt jautājumus, kas viņām nav skaidri vai kas rada bažas.
Dāmas – mums pašām jākļūst aktīvākām- tā galu galā ir mūsu pašu veselība. Ja ir jautājumi, kas mūs interesē un uztrauc, uzdrošinies tos ārstam pavaicāt pati, negaidot, kad viņš uzsāks sarunu par šo tematu!

Tu, viņš, sekss un HPV. Pēdējais – nevēlams
Aptaujas ietvaros daudzas no jums vēlējās noskaidrot, vai pastāv vēl kādi profilakses pasākumi bez vakcīnas. To arī vaicājam ginekoloģei Dacei Matulei.
„Jāiet uz klosteri,” atjoko ārste. Taču, ja nopietni- tieši tāda arī ir patiesība. Vienīgā iespēja 100% neiegūt HPV ir atturēties no dzimumattiecībām vispār.

„Domāju, ka arī attiecībās, kur puisis ir meitenei pirmais un meitene puisim pirmā pa vidu nedzīvo HPV vīruss. Tās ir monogāmas attiecības, kurās viens otram ir uzticīgi visu mūžu kā gulbji. Šādas attiecības ir pasargātas no HPV,” teic Dace Matule.
Tagad droši vien daudzas no jums nosmīn – vai tādas attiecības maz vēl pastāv?
Reālā mūsdienu dzīve ir šāda: seksuālās attiecības tiek uzsāktas vidēji 16 gadu vecumā, gadu gaitā tiek nomainīti vairāki partneri, galu galā 45% bērnu dzimst ārlaulībā. Diemžēl mūsdienu attiecībās ir lielāks risks inficēties ar HPV vīrusu, tas vienkārši jāpieņem un jāsaprot.

Lielākajai daļai sieviešu, par laimi, šis vīruss „aiziet garām” un viņas, lai gan saskaras ar to, bet nesaslimst. Tas atkarīgs no daudziem faktoriem, piemēram, personīgās imunitātes, kā arī tā, vai lieto orālo kontracepciju, cik agri uzsākta dzimumdzīve, cik liels ir seksuālo partneru skaits. Tomēr, ja reiz tas iegūts, kaut vai sen – pirmajās attiecībās pirms desmit, piecpadsmit gadiem, dažādu faktoru (imūnās sistēmas vai hormonālo izmaiņu dēļ utt.) ietekmē tas var aktivizēties un izraisīt saslimšanu.

Tādēļ jāuzmanās mums visām. „Man ir bijušas pat pacientes, kas ir monogāmas- viņām bijis un ir tikai viens vīrietis, bet tik un tā viņām konstatēts HPV,” norāda ginekoloģe. Vīrs šo vīrusu ieguvis no iepriekšējām attiecībām un „uzdāvinājis” sievai. Un diemžēl konstatēt to, vai vīrietis nēsā HPV, nav iespējams.

Vakcīna- vai tiešām tāds bubulis?
Ņemot vērā visu iepriekš minēto, jā, vienīgās profilakses iespējas ir regulāras pārbaudes (vismaz reizi gadā pie sava ginekologa ieteicams veikt onkocitoloģiskās analīzes) un vakcīna pret dzemdes kakla vēža izraisošo cilvēka papilomas vīrusu.

Dace Matule uzskata, ka skepse un šaubas sabiedrībā pret šo vakcīnu ir tādēļ, ka tā ir jauna- tādu reakciju parasti sagaida jaunas vakcīnas un zāles.
Piemēram, pavasarī, kad cilvēki aktīvi potējas pret ērču encefalītu, neizskan tik daudz jautājumu par potes nepieciešamību. Ir skaidrs- ja dodies uz mežu, tev jānodrošinās pret ērču encefalītu. Taču vakcīna pret HPV pirms dzimumdzīves uzsākšanas šķiet kaut kas nevajadzīgs un nepieņemams. Taču iespēja saskarties ar HPV esot tikpat liela, ja ne lielāka kā ar encefalītu…

Bieži izskan mīts, ka vakcīna pasargā tikai no dažiem HPV tipiem, tādēļ neesot jēgas potēties, jo trāpīties var kāds cits HPV tips. Taču tā nav tiesa – kā norāda ginekoloģe, vakcīna pasargā par 93% pret jebkuru cilvēka papilomas vīrusa tipu un par visiem 100% pret HPV 16. un 18.tipu- šie divi ir „nīgrākie”, jo ir atbildīgi par 70% no visiem dzemdes kakla vēža veidiem.

Aptaujas ietvaros aicinājām jūs uzdot neskaidros jautājumus par dzemdes kakla vēzi un vakcīnu, lūk, šeit ir visbiežāk uzdotie. Atbildes lūdzām sniegt ginekoloģei Dacei Matulei.

Kāpēc par šo vēzi runā tikai tagad? Kādēļ tieši tagad tik daudz par šo slimību tiek rakstīts un vakcīna tik ļoti tiek lobēta? Vai vakcinācija patiešām ir garantija, ka nesaslims vai tā ir zāļu firmu lobēšana?
Par dzemdes kakla vēža profilaksi tiek runāts jau ļoti ilgi. Vakcīna ir visefektīvākais profilakses līdzeklis un par to ir jāinformē sabiedrība. Medicīnā nekas nav 100%, bet vakcīna sniedz 93% aizsardzību pret visiem onkogēnajiem HPV tipiem.

Cik efektīva ir vakcīna? Vai vakcinācija 100% pasargā no dzemdes kakla vēža? Vai ir nepieciešama revakcinācija?
Vakcīna pasargā 100% pret HPV 16. un 18. tipu vismaz 8,4 gadus, kas ir pierādīts klīniskajos pētījumos, un 93% pret visiem onkogēnajiem HPV tipiem. Ir aprēķināts, ka augsts antivielu līmenis saglabāsies vismaz 20 gadus. 

Kādā vecumā drīkst vakcinēties? Kādēļ vakcinācija var būt iespējama tikai no 12 gadu vecuma?
Vakcīna ir pētīta sievietēm un meitenēm vecumā no 10 līdz 55 gadiem, šajā laikā var arī vakcinēties.

12 gadu vecums ir vislabākais laiks šai vakcīnai, jo tad izveidojas vislabākā imūnā reakcija. Šajā vecumā meitenēm organismā rodas tik laba aizsargreakcija pret šo vīrusu, ka 20 gadus un pat ilgāk, un iespējams, vispār visu mūžu nevajadzēs revakcinēties pret HPV. Tā ir iespēja ilgstoši pasargāt savu meitu no saslimšanas ar dzemdes kakla vēzi.

Kurās Eiropas Savienības valstīs izmanto šādu vakcīnu?
Vakcīnu izmanto visās Eiropas Savienības valstīs. Kopumā vakcīna ir reģistrēta lietošanai 113 valstīs.

Eiropas valstis, kurās HPV vakcinācija bija iekļauta valsts imunizācijas kalendārā 2009.gadā: Austrija, Beļģija, Dānija, Francija, Vācija, Grieķija, Īrija, Itālija, Latvija, Luksemburga, Nīderlande, Norvēģija, Portugāle, Rumānija, Slovēnija, Spānija, Zviedrija un Lielbritānija.

Kādas ir iespējamās blakusparādības vakcīnai?
Sāpes injekcijas vietā.

Vai šī vakcīna neveicinās vēža šūnu rašanos kādā citā organisma vietā?
Nav ziņojumu par lielāku onkoloģisko risku vakcinētām sievietēm. Un, manuprāt, nevajadzētu būt, jo vakcīnas sastāvā ir vīrusam līdzīgas daļiņas.

Vakcīna ir tikai pret vienu no dzemdes kakla vēža veidiem, kā ar pārējiem? Kā vakcīna iedarbojas uz sievietes veselību ilgākā laika posmā? Cik ilgi tikai šī vakcīna ir pieejama pasaulē?
Vakcīna izstrādāta aizsardzībai pret diviem biežāk sastopamajiem HPV tipiem 16 un 18, kas atbildīgi par 70% no visiem dzemdes kakla vēža veidiem. Taču pētījumos vakcīna demonstrēja arī krustenisko aizsardzību un pierādīja 93% aizsardzību pret visiem onkogēnajiem tipiem.

Vakcīna ir pētīta vairāk, kā 10 gadus, visā pasaulē ir izvakcinētas miljoniem sieviešu un nav ziņojumu par vakcinācijas negatīvo ietekmi ilgtermiņā. Pasaulē vakcīna ir apstiprināta lietošanai un iekļauta vakcinācijas kalendāros daudzās valstīs no 2006. gada.

Kā var zināt, ka vakcīna iedarbojusies?
Klīnisko pētījumu laikā vakcīna tika pārbaudīta 11 klīniskajos pētījumos, kuros piedalījās 30 000 sieviešu. Vakcinētajām sievietēm izstrādājās augsts antivielu līmenis, kas ilgstoši nodrošina aizsardzību.

Vai ir iespēja vakcinēties bezmaksas?
Valsts apmaksā 12 gadus vecu meiteņu vakcināciju vakcinācijas kalendāra ietvaros.

Dalīties.

5 komentāru

  1. Māra Rone on

    Kāpēc klaji meli par blaknēm? <br><br>Diemžēl Latvijas zāļu reģistrā vairs nav apraksta, bet var izlasīt ražotāja lapā vai citos zāļu reģistris, ka drudzis, galvassāpes, paaugstināta t ir normālas blaknes, kas pāreit pāris dienu laikā.<br><br>Nujā, tur rakstīts, ka šī vakcīna var provcēt artrīta un izkaisītās sklerozes rašanos ilgtermiņā. …<br><br>Bez tam, kā var runāt par aizsardzību 20 + gadus, ja pētījumi ir 10 gadus? Tie ir tikai pieņēmumi un nekas vairāk!

  2. Māra Rone on

    Varbūt kāds drosmīgs žurnālists atradīs tikai 3 ginekoloģes, kuras būtu ar mieru intervijā publiski pateikt un apgalvot, ka viņa ir vakcinējusies, viņas meitas ir vakcinētas, viņas vedeklas ir valcinētas un mazmeitas ir vakcinētas! Tā teikt reāls piemērs iz dzīves!

  3. Dina Bašķe on

    Dr. Matulei<br><br>Domāju gan, ka saruna par savas specialitātes aktuālajām saslimšanām ir jāinicē pašam speciālistam, nevis pacientam. Mana pieredze liecina, ka pacienti nav gana izglītoti visās medicīnas jomās. Tādējādi, man, podoloģei, nereti nāks risināt arī citu specialitāšu problēmas (paldies Dievam, man laimējies daudzu gadu garumā gūt bagātīgu pieredzi dažādās medicīnas disciplīnās) un mudināt savus pacientus nekavēties ar acīmredzamu problēmu risināšanu griežoties pie citu specialitāšu speciālistiem. Domāju, ka galvenā problēma ir starpdisciplināras sadarbības trūkums un valsts finansētās veselības aprūpes sistēmas kliedzošie defekti. <br>Apmeklēju ginekoloģi – privātpraksē – piedodiet, Matules kundze, nu nebija steidzīgo minūšu. Sastapos ar atbildīgu ārsta attieksmi pret saviem pienākumiem un pacientu. <br>Man ir jautājums Matules kundzei – vai tiešām jūs spējat standatizēto 15-20 minūšu laikā nodrošināt pilnu pacientes aprūpi visos gadījumos – nekonfliktējot ar savu sirdsapziņu? Būt mediķim nozīmē izprast savu īpašo misiju un izpildīt uzstādītos uzdevumus neatkarīgi no laika limita. Un vēl viens jautājums – vai saprotat, kā veidojas pakalpojuma cena? Ko darāt, ja pietrūkst 5 minūtes?<br>P.s. Atvainojos par skarbo toni, tomēr nešaubos, ka saprotat tā iemeslu.<br>Ar cieņu,<br>Dina Bašķe, podoloģe<br>t. 28347765

  4. es jaunaja pagasta dzivoju jau1,5 gadu un man nau nevienas adresetas vestules ne uz dzemdes kakla vezi parbaudes ne uz krusu vezi parbaudi

Atstāt Ziņu