Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Grūtnieču ‘amnēzija’. Kādēļ, gaidot mazuli, kļūstam aizmāršīgākas

Pinterest LinkedIn Tumblr +

īdz ar grūtniecības iestāšanos, topošajai māmiņai nākas saskarties ar ļoti daudzām pārmaiņām – gan fiziskām, gan emocionālām. Zināmākās no tām ir rīta nelabumi, garastāvokļa svārstības, biežā tualetes apmeklēšana, bezmiegs, u.c. Šķiet retāk tiek pamanīts, ka grūtnieces kļūst arī aizmāršīgākas – aizmirst, ko pašas teikušas, aizmirst paņemt nepieciešamo vai nevar atcerēties, kur nolikušas lietas. Pazīmes tik līdzīgas amnēzijai, ka ierasts šo gaidību pārmaiņu dēvēt par “grūtnieču amnēziju”. Skan nedaudz baisi, tādēļ, lai topošās māmiņas lieki nesatrauktos, noskaidrosim, kas īsti ir “grūtnieču amnēzija”?  

Kas ir “grūtnieču amnēzija”?
To nevar gluži saukt par slimību vai diagnozi, tā ir tikai viena no grūtniecības laika blakusparādībām. Ne visas topošās māmiņas piedzīvo jeb izjūt šo parādību. Līdzīgi kā ar rīta nelabumu grūtniecības sākumā – dažām māmiņām tāda ir, bet citām nav.

Grūtnieču amnēzija ir jautājumus, kuru pēta daudzi zinātnieki pasaulē. Lai arī nav gūti skaidri pierādījumi, ka sievietes smadzeņu uzbūve reāli mainās grūtniecības laikā, kā arī nav atklāti skaidri mehānismi, kā tā rodas, gandrīz visas topošās un esošās māmiņas  piekrītoši mās ar galvu un teiks, ka ir ar to saskārušās. Aizmāršību, haotismu un apjukumu nav nemaz tik grūti izskaidrot. Jebkurā dzīves posmā, kad piedzīvojam daudzas pārmaiņas (gan fiziskas, gan emocionālas), varam novērot, ka ikdienas lietas pēkšņi kļūst grūti paveicamas. Grūtniecības laikā tam vēl nāk klāt fiziskās pašsajūtas izmaiņas (nelabums, vēlāk – vēders, kas ,,velk pie zemes”, utt.). Grūtnieces bieži sūdzas arī par bezmiegu, īpaši grūtniecības beigās. Tas arī ļoti iespaido spēju atcerēties, spriest un pieņemt lēmumus, apgalvo ginekoloģe Lāsma Līdaka.

Aizmāršību veicina arī tas, ka grūtniecības laikā hormonu – progesterona un estrogena – daudzums sievietes organismā palielinās par 15 – 40 reizēm. Šie hormoni atbild par dažādu neironu darbību smadzenēs, kuri pārsvarā ir atbildīgi par telpisko atmiņu, kas atgādina, kur esam atstājuši savas atslēgas vai novietojuši automašīnu. Tāpēc grūtnieces tik bieži arī aizmirst tieši šādas, ikdienišķas lietas. Arī augstais oksitocīna hormonu daudzums, kas sekmē piena rašanos organismā, var atstāt ietekmi uz smadzeņu darbību.

Grūtnieču amnēzijai nav novērota paliekoša ietekme. Tā var ieilgt tikai kādus trīs mēnēšus pēc dzemdībām, jo smadzēnēm nepieciešams ilgāks laiks, lai tiktu galā ar augsto hormonu līmeni. Jāatceras, ka tā neizmaina grūtnieces IQ līmeni, bet tikai priotritātes, un smadzenes ir piepildītas ar domām par bērnu un citai informācijai, var teikt, vairs nav pietiekami daudz vietas. Savā ziņā šī grūtnieču amnēzija ir likumsakarīga, lai sieviete, esot gaidībās, aizmirstu par otršķirīgām lietām un varētu vairāk koncentrēties domām un lietām, kas saistītas ar gaidāmo bērniņu.

Ko darīt, lai neizjustu vai mazinātu “amnēziju”?
Ginekoloģe Lāsma Līdaka iesaka, pirmkārt, saprast, kas katrā konkrētā brīdī tiešām ir jāizdara un ko var arī atstāt citam laikam. Reizēm ir vēlme grūtniecības laikā pilnībā sakārtot un pārkārtot savu dzīvi, tomēr jārēķinās, ka tas ne vienmēr ir iespējams un nav arī vajadzīgs. Dažreiz, aktīvi rosoties, vienkārši vēlamies aizbēgt no trauksmes, kas ir radusies par gaidāmajām pārmaiņām. Tad labāk ir apsēsties un mēģināt saprast, ko Tev īsti nozīmē kļūšana par māti? Otrkārt, dažas tīri praktiskas lietas – censties izgulēties, veselīgi ēst, nelielas fiziskās aktivitātes – viss, kas palīdz uzturēt ķermeni tonusā. Noteikti palīdzēs arī darāmo darbu sarakstiņi, atgādinājumi telefonā, utml. Neraizējies – tas viss ir pārejoši!

Tāpēc ir vienkārši jāpieņem tas, ka pāris mēnešus būsi neuzmanīgāka, kā iepriekš, ka biežāk aizmirsīsi, ko vēlējies teikt jeb runājot sajauksi nosaukumus vai cilvēkiem vārdus. Kad tuvinieki un draugi zinās par grūtniecības faktu, vajadzētu izpalikt pārmetumiem, ka esi kļuvusi neuzmanīgāka. Arī pati šo savu jauno izturēšanos labāk uzņem ar smaidu, lai nebūtu lieki jāsatraucas.

Māmiņu pieredze ar grūtnieču amnēziju

Ance: Biezpiens tiešām šajā gadījumā nepalīdz

Kurā grūtniecības nedēļā sāki izjust „grūtnieču amnēziju” un kā tas izpaudās? Vai tas turpinājās visu grūtniecības periodu?
Neatceros, kad sāku izjust, jo jau atkal esmu tās varā, bet varētu būt, ka viņa nāca kopsolī ar nogurumu, miegiem un tādu kā saudzējošā režīma ieslēgšanos attiecībā uz organismu, respektīvi noteikti jau pirmajā trimestrī un turpinājās visu grūtniecības laiku, tā teikt, nav ko iespringt par sīkumiem, bet ja kas svarīgs, tad jāpieraksta!

Ko Tu darīji, lai mazinātu „grūtnieču amnēzijas” ietekmi uz ikdienas notikumiem?
Mazināt to nevar, ar to var sadzīvot un brīdināt citus, ka ir tāda lieta. Darbā kolēģiem pastāstīt, ka var būt neuzmanības kļūdas, ka darbi lēnāk veicās… Un biezpiens te tiešām nepalīdz! Jāpieraksta svarīgās lietas, jāplāno tikšanās utt., savādāk noteikti izkritīs no galvas.

Varbūt bija kāds kuriozs gadījums saistībā ar „grūtnieču amnēziju” grūtniecības laikā?
Tā kā tagad gaidu otro bērniņu, atkal saskaros ar grūtnieču amnēziju. Pēdējais pārpatums bija, kad liku draugam, lai mazajam uztaisa vakara ņammu, jo pati jau lūzu nost. Viņš prasīja, no kuras burciņas un es esot atbildējusi, ka no zaļās nevis baltās kā vajadzēja. Līdz ar to mazajam vakariņās bija nevis piens, bet ļoti šķidra putra, ko caur pudelīti viņš nevarēja izsūkt. Nācās vien pašai celties un iet taisīt no jauna. Un tiešām neatceros, ka pa miegam būtu teikusi, ka no tās burciņas jāņem.

Laura: Piekto grūtniecības mēnesi praktiski neatceros

Kurā grūtniecības nedēļā sāki izjust „grūtnieču amnēziju” un kā tas izpaudās? Vai tas turpinājās visu grūtniecības periodu?
Iepriekš nezināju, ka grūtniecība ietekmē arī uztveri, atmiņu. Tāpēc tas man bija pārsteigums, kad līdz ar otrā trimestra iestāšanos kļuvu aizmāršīga un neuzmanīga. Piekto grūtniecības mēnesi var teikt vispār neatceros – vēlāk darbā saskāros ar daudz pieļautām kļūdām tieši tajā laikā, bet nekādīgi nevarēju atcerēties, kāpēc ko tādu būtu darījusi. Trešajā trimestrī vairs nebija tik traki, iespējams tāpēc, ka bija sācies dekrēta atvaļinājums un varēju domāt tikai par bērna lietām.

Ko Tu darīji, lai mazinātu „grūtnieču amnēzijas” ietekmi uz ikdienas notikumiem?
Pirmkārt, visu pierakstīju plānotājā, lai neaizmirstu norunātās tikšanās, ārsta vizītes un lietas, ko biju kādam solījusi. Pastāstīju vīram par grūtnieču amnēziju, lai viņš zina un rēķinās, ka būšu aizmaršīgāka, ka biežāk prasīšu viņam vienus un tos pašus jautājumus.

Varbūt bija kāds kuriozs gadījums saistībā ar „grūtnieču amnēziju” grūtniecības laikā?
Tā kā biju jau pieradusi, ka visu laiku kaut ko aizmirstu vai sajaucu, kādā svarīgā dienā, kad bija ieplānotas vairākas lietas, no rīta divas reizes pārskatīju plānotāju, lai precizētu laiku, cikos kas ir ieplānots. Dienas garumā viss notika kā bija ieplānots, bet zvanīja mana ginekoloģe ar jautājumu, kur es esot, kāpēc neesot vizītē pie viņas?! Biju ļoti pārsteigta, jo līdz vizītei vēl bija stunda, vismaz man tā likās. Steidzos pie ārstes, lai gan biju pārliecināta, ka nekavēju. Kad ierados, izrādās ārste bija manā mātes pasē ierakstījus nepareizu, par stundu vēlāku, laiku. Kāds tas bija atvieglojums, ka beidzot nevis es, bet kāds cits, bija kaut ko sajaucis!

Dalīties.

Atstāt Ziņu