Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Spēcīgas mēnešreizes, bet varbūt – dzemdes mioma?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

edomājieties izvēli – izņemt dzemdi vai atstāt, bet turpināt mocīties ar smagiem simptomiem? Skan briesmīgi, bet ļoti daudzām sievietēm nākas veikt tieši šādu izvēli. Dzemdes mioma ir viena no izplatītākajām sieviešu veselības problēmām. Varbūt tavai mammai, draudzenei vai māsai, vai pašai nācies pārdzīvot nepatīkamos simptomus- spēcīgu un ilgstošu asiņošanu, kas savukārt izraisa anēmiju, sāpes un spiediena sajūtu vēderā. Un tie nav nieki, jo runa ir par mūsu sievišķības svētāko vietu- dzemdi. Daudzām sievietēm, kurām konstatēta dzemdes mioma, ir grūtības ieņemt bērniņu, nemaz nerunājot par spēju un vēlmi mīlēties.

Ilgi ciešas līdz saņemas aiziet pie ārsta
Dzemdes mioma ir visbiežāk sastopamais labdabīgais sieviešu reproduktīvās sistēmas audzējs. Kādēļ tā rodas gan nav īsti skaidrs.“Nav viena, konkrēta faktora, kura ietekmē rodas dzemdes mioma. Tomēr ir zināmas vairākas lietas, kas samazina miomas attīstības iespēju, piemēram, grūtniecība un agras pirmās dzemdības. Vienlaikus zinām arī to, ka, piemēram, paaugstināts asinsspiediens un aptaukošanās var veicināt dzemdes miomas augšanu. Arī pārmantojamībai ir sava loma miomas attīstībā,” skaidro ginekoloģe Lāsma Līdaka.

Dzemdes miomas
simptomi:

smaga menstruāla asiņošana
anēmija
sāpes
spiediena sajūta vēderā

biežāka urinēšana
sāpīgs dzimumakts
neauglība

Dzemdes mioma, atkarībā no tās lieluma un lokalizācijas, var radīt stiprus un traucējošus simptomus, samazinot sieviešu dzīves kvalitāti. Viens no tiem- spēcīga asiņošana. „Man vienmēr bijušas izteikti stipras mēnešreizes. Domāju, ka tas ir pilnīgi normāli, līdz tās kļuva arvien garākas un mainīt tamponus vajadzēja katras 40 – 60 minūtes. Naktīs es gulēju uz vairākiem dvieļiem, liku modinātāju ik pēc pāris stundām, lai nomainītu tamponu un dvieļus. Brīvdienas un draugu apciemojumus plānoju dienās, kad man noteikti nebija mēnešreizes, jo nevēlējos piedzīvot apkaunojumu ar asiņainiem dvieļiem draugu mājās vai viesnīcā,” stāsta Anna (35), kura domāja, ka ir viena no sievietēm ar vienkārši stiprām mēnešreizēm.
Spēcīgā asiņošana rada risku iegūt mazasinību, tā ne vien ietekmē sievietes pašsajūtu un attiecības, bet arī darba dzīvi. Iedomājies- ja tev asiņo tā, ka jāmaina pakete ik pa stundai, cik produktīvas domas tev var būt sapulcē? Eva (45) stāsta, ka asiņošanas izraisītās anēmijas dēļ darba dienas laikā jutusi tik smagu nogurumu, ka knapi spējusi koncentrēties. “Mēnešreižu laikā mana pašapziņa un pašpārliecība nokritās, tādēļ bieži zvanīju uz darbavietu, sakot, ka esmu slima. Kā ar to sadzīvot? Nezinu. Man būtu kauns stāstīt savam priekšniekam patieso savu biežās slimošanas cēloni,” tā Eva.

Un neiedomājamākais ir tas, ka daļa sieviešu ar šādiem simptomiem sadzīvo līdz pat pieciem gadiem, līdz saņemas beidzot doties pie ārsta. „Tam var būt dažādi iemesli – bailes, aizspriedumi, laika trūkums. Dažreiz sievietēm šķiet, ka šīs problēmas nav „gana nopietnas” un ar to vienkārši jāsamierinās. Arī līdzcilvēki bieži tikai noplāta rokas un iesaka gaidīt menopauzes iestāšanos,” skaidro L. Līdaka. Nonākot pie ginekologa un veicot vispārēju ginekoloģisku izmeklēšanu vai iegurņa ultrasonogrāfiju, ārsts visai ātri var diagnosticēt problēmu – dzemdes mioma.

Ārstēšanas dilemma – operēt vai medikamenti?
Savukārt, uzzinot diagnozi, sievietes nonāk dilemmas priekšā- ārstēšana vai operācija?
“Katra sieviete ir citādāka un katrai ir arī citas vēlmes un plāni nākotnē. Dažas ir tik ļoti nogurušas no nemitīgajām problēmām (asiņošanas, sāpēm vēdera lejasdaļā), ka operācija viņām šķiet labākais variants. Citas, turpretī, daudz labprātāk no ķirurģiskas ārstēšanas izvairītos. Galvenais – neklusēt par savām sajūtām un sūdzībām, lai kopā ar ārstu varētu izvēlēties pašu piemērotāko ceļu veselības un dzīves kvalitātes uzlabošanai,” skaidro ginekoloģe L.Līdaka.

Es jūtos novārgusi un piekususi.
Mana lielākā vēlēšanas ir
asiņošanas samazināšanās
un grūtniecības iestāšanās.

Viena iespēja ir veikt dzemdes izņemšanu un tādējādi novērst asiņošanu, bet tas nozīmē zaudēt arī iespēju nākotnē iznēsāt bērniņu. Iespējams arī veikt tikai miomas mezgla izņemšanu, tomēr pastāv risks, ka grūtniecības iespēja pēc operācijas var būt samazināta.
Otra iespēja – medikamentoza terapija ar GnRh (gonadotropā atbrīvotājhormona agonisti) analogu preparātiem, taču blakusparādības ir izteiktākas– karstuma viļņi, sausuma sajūta makstī, libido samazināšanās.

Ieva (38) izmēģinājusi medikamentu terapiju. Viņas sapnis ir bērniņš, taču dzemdes miomas mezgli viņai traucē palikt stāvoklī. „Visi ārstēšanas veidi, sākot ar dažādām zālēm, kas apturēja manas mēnešreizes, kā arī kontracepcijas tablešu lietošana, ir nesavienojami ar centieniem tikt pie bērna. Es varu izvēlēties operāciju, bet tas negarantē, ka es palikušu stāvoklī – ķirurģiska iejaukšanās bojā dzemdi. Es jūtos novārgusi un piekususi. Mana lielākā vēlēšanas ir asiņošanas samazināšanās un grūtniecības iestāšanās. Nezinu, ko iesākt, bet apzinos, ka laiks rit.”

Jauna ārstēšanas iespēja
Šādām sievietēm kā Ieva, kuras vēl nav gatavas veikt miomas operāciju, bet vēlas samazināt dzemdes miomas radītos simptomus, cerību varētu radīt ziņas, ka ir pieejama jauna terapija dzemdes miomas ārstēšanā. „Jaunais medikaments ulipristāla acetāts (UPA) novērš asiņošanu, kā arī lielākajai daļai pacienšu samazina miomas izmērus līdz pat 60%. Ir pierādīts, ka ar šīs terapijas palīdzību var koriģēt dzelzs deficīta anēmiju, kas radusies stiprās asiņošanas dēļ,” skaidro daktere L. Līdaka. “UPA ir tikpat efektīvs, kā GnRh analogi, bet tam ir daudz mazāk blakusparādību. Nav ne karstuma viļņu, ne libido samazināšanās, kas raksturīgi GnRh analogiem. Kamēr sieviete lieto UPA, viņai nav mēnešreižu un arī grūtniecība iestāties nevar, tomēr jau ir pieredze un ziņojumi par grūtniecībām, kas iestājušās pēc UPA lietošanas beigām. Šobrīd gan apstiprinātā zāļu lietošanas indikācija ir terapijai pirms operācijas un anēmijas (mazasinības) korekcijaimu samazinājumu. UPA jālieto katru dienu, šobrīd apstiprināts ir 3 mēnešu lietošanas kurss pirms operācijas.” Diemžēl šobrīd valsts vēl šī medikamenta izmaksas nesedz, un sievietei jārēķinās ar apmēram 180 EUR mēnesī.
Tomēr pats, pats svarīgākais ir neklusēt par savām problēmām un, ja tev ir kādas bažas par savām mēnešreizēm vai citi nepatīkami simptomi, steigšus dodies pie ginekologa. Ārstēšanas un izvēles iespēju kļūst arvien vairāk.

Dalīties.

2 komentāru

  1. Vai tiešām vieglāk nav aiziet pie ārsta,speciālista nevis visu risināt publiski<br>te – internetā !!! Kas tās beidzamajā laikā ir – viena dzemdē (video ievieto),<br>otrai vēl kādas problēmas! Tak dariet to tur,kur tas ir jādara! Saulē pārkarsāt?

  2. Man 41, trīs pēdējos gadus- murgs ne dzīve, tieši stiprās asiņošanas dēļ. Atklājās , ka ir mioma. Kopā ar ārsti nolēmām apturēt tās augšanu ar MIRĒNU, taču – efekta praktiski nekāda. Pēc 1,5 gaiem spirāle, miomai augot ,izkrīt. Asiņošana tāda, ka ar ātrajiem aizved uz slimnīcu. Seko operācija, nav ne miomas, ne dzemdes. Toties tagad (10 mēn,)pēc operācijas jūtos brīnišķīgi – ce'loju, sauļojos un nestresoju par asins peļķēm. Tā ka, meitenes, nevelciet garumā, jo mioma jau nav ābols, kas sažūs, samazināsies, izgaisīs…

Atstāt Ziņu