Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

‘Tautas receptes’ iesnām: Ko saka ārsts

Pinterest LinkedIn Tumblr +

atviešiem, salīdzinot ar citām tautām, ir izteikti daudz tautas metodes un līdzekļi slimību ārstēšanai. Daudzas tautas ārstēšanās receptes mums ir tieši pret iesnām. Esam apkopojušas vairākas no metodēm un aicinājām Premium Medical otorinolaringoloģi (LOR) Dr. Ramonu Markusi sniegt komentārus, kas no tā ir labi un ar ko tomēr labāk neaizrauties.

 

Dažas ‘tautas receptes’ jeb metodes ir balstītas mītos, citas – ar reālu dziedniecisku un ārstējošu iedarbību. Ir apsveicami, ja cilvēki, kas savā būtībā ir slinki un visu grib izārstēt vienā reizē ar vienu pulverīti, pēta un domā par savu veselību un imunitāti. Laiks, ko mēs veltām savai veselībai un organismam ir ļoti svarīgs.

Jāatzīst, ka mūsdienās cilvēki kļūst arvien alerģiskāki pret dažādām dabīgas izcelsmes vielām, tādēļ, ja zini, ka esi īpaši jutīgs vai alerģisks pret kādiem konkrētiem produktiem, nevajadzētu pārāk eksperimentēt ar tautas līdzekļiem ārstēšanās metodēm.

Dažādus tautas līdzekļus noderīgāk būtu izmantot ikdienā – profilaktiskos nolūkos, lai regulāri un pamatīgi stiprinātu imunitāti. Pats svarīgākais noteikums ir pietiekama atpūta, miegs un profilakse. Jebkuras slimības ārstēšanā ir nepieciešams ieguldīt laiku, tādēļ teicienam “Iesnas ar zālēm pāriet 7 dienu laikā, bez zālēm – nedēļas laikā” ir zināma taisnība.

 

Ārstēšanās metodes:

Sīpola šķēli saberž, ietin marlē un izspiež sulu. Sīpolam nevajadzētu būt sevišķi stipram. Ar izspiesto sulu, kad deguns kārtīgi izšņaukts, iesmērē abas nāsis.
Dr: Šī ir ļoti skarba metode un ieteiktu to darīt tikai tiem, kas to piekopuši jau gadiem. Nepieredzējušiem šo metodi neieteiktu, jo sīpolu sula var apdedzināt gļotādu. Ja cilvēks šo metodi izmanto un ir pārliecinājies par tās pozitīvu efektu, tad var to izmantot. Noteikti nevajadzētu sīpolu sulas metodes izmantot bērniem vai cilvēkiem ar jutīgu ādu.

Deguna skalošana ar sālsūdeni, gan rītā, gan vakarā.
Dr: Es neieteiktu šo metodi, jo sālsūdens rada degunā pilnīgi sterilu vidi, iznīcinot gan labās, gan sliktās baktērijas. Ir svarīgi saglabāt dabisko mikrovidi, lai organisms pats varētu cīnīties ar vīrusiem.

Apmēram 2 reizes dienā, pilināt degunā 5 pilienus svaigu biešu vai burkānu sulu.
Dr: Par šādu metodi esmu dzirdējusi no vecāka gadagājuma cilvēkiem. Arī to ieteiktu tiem, kas jau pārliecinājušies par metodes iedarbīgumu praksē. Metodi nevajadzētu pielietot bērniem un alerģiskiem cilvēkiem, jo šo dārzeņu sulas var tikai pastiprināt alerģiskos simptomus.

Jāguļ ar siltām vilnas zeķēm un jādzer daudz siltas tējas ar medu – iesnas galu galā ir saaukstēšanās.
Dr: Šī ir ļoti laba un ieteicama metode, jo tā sniedz organismam atpūtu, kad tas cīnās ar vīrusiem. Ļoti labi ir turēt kājas siltumā un dzert daudz zāļu tējas. Vienīgais faktors, ko vajadzētu ņemt vērā – vai cilvēkam nav alerģijas pret medu un bišu produktiem. Dabīgais medus, protams, ir veselīgs, bet negribētu teikt, ka tas noderēs visiem.

Jānēsā ķiploka krelles vai, vienkārši, guļot gultā pielikt pie deguna (bet nelikt iekšā degunā) ķiploku, lai aromāts tiek degunā.
Dr:  Ķiploki ir laba un noderīga lieta, jo tie palīdz vīrusu profilaksei.

Kājas karsēt (paturēt), sinepju ūdenī. Palīdz, tiklīdz ir sajūta, ka iesnas, klepus vai vispār – saaukstēšanās ir piezagusies.
Dr: Kā jau teicu, kāju karsēšana ir ļoti ieteicama, tikai jāuzmanās, lai ūdens nebūtu par karstu. Diemžēl šī metode prasa zināmu laiku, kas mūsdienu steidzīgajiem cilvēkiem, ir retums. Arī pēc kāju karsēšanas jāuzmanās, lai nesaaukstētos vēl vairāk – nevajadzētu iet ārā vai uzturēties vēsās telpās.

Vārot kartupeļus, veic inhalāciju (ieelpo garaiņus).
Dr: Inhalācijas ir ieteicamas, tikai tām jābūt mēreni karstām. Pārāk karsti garaiņi radīs negatīvu efektu. Iesācējiem, kā arī bērniem, ar šo metodi jābūt ļoti uzmanīgiem, lai neapplaucētos. Bet vispār inhalācijas es vērtēju pozitīvi arī kā profilaktisku līdzekli, jo bieži vien mūsu ikdienas gaitās darbā, mājās – gaiss ir pārāk sauss, līdz ar to sausa paliek arī deguna gļotāda, kas veicina iekaisumu rašanos.

Veic inhalācijas (tas palīdz arī klepus gadījumā), piemēram, ar kumelīšu tēju.
Dr: Kā jau minēju – inhalācijas ir ieteicamas. Šajā gadījumā jāuzmanās, vai nav alerģiskas reakcijas pret kumelītēm.

Ja iesnu dēļ ir ciet deguns, iezied degunā alojas želeju – tas mazinās iekaisumu.
Dr: Šis agrāk bija ļoti populārs un spēcīgs līdzeklis pret iesnām, tomēr mūsdienās pastāv liela iespējamība, ka uz šo līdzekli parādīsies alerģiska reakcija.

Citronu sulu uzlej uz plaukstas un divas trīs reizes dienā ievelk nāsīs.
Dr: Arī šī ir ļoti skarba metode, kas vairumam indivīdu var būt par spēcīgu. Citronus, imunitātes stiprināšanai, labāk ieteiktu ēst, nevis ievilkt nāsīs.

Labi palīdz aromterapija – priedes, piparmētru, eikalipta ēteriskā eļļa iedarbojas antiseptiski, ierobežo mikrobu vairošanos.
Dr: Ja pret aromterapijas eļļām nav alerģijas, tad šis ir ļoti labs profilaktisks līdzeklis. Ēteriskajām eļļām mēdz būt dažādas iedarbības – relaksējošas, tonizējošas. Tās noteikti atvieglos elpošanu.

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu