Vārda dienu svin: Jurģis, Juris, Georgs

Saules ietekme uz ādu: fotonovecošanās

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Pūloties saglabāt ādas veselību un skaistumu, bieži vien tiek aizmirsts galvenais faktors saules gaisma, kas no ārpuses ietekmē ādas novecošanās procesu. Mēs izbaudām saules gaismu un mums tā ir nepieciešama, saule aktivizē pozitīvus organisma procesus (piem D vitamīna veidošanās ādā). Tomēr pārmērīgs UV-starojuma daudzums aktivizē dažādus procesus, kurus saprot ar apzīmējumu „fotonovecošanās” (Photoaging). Šis raksts izskaidro kā saules gaisma iedarbojas uz mūsu ādu un kādi aizsargmehānismi un atjaunošanas mehānismi norisinās pašā ādā.

Gaismas inducētie procesi ādā: fotonovecošanās
Ja ādas dabīgie aizsargmehānismi un atjaunošanās mehānismi ir pārslogoti, tas var novest pie vairāk vai mazāk intensīvi izteiktiem bojājumiem. Saules apdegums ir ādas apdeguma reakcija, tā saucamā eritēma, kas var būt gan tik tikko redzams apsārtums, gan smagi ādas apdegumi. Katrs apdegums, kas iegūts pārāk ilgi uzturoties saulē, atstāj nelabojamus bojājumus, arī tad ja apdegums tiek pareizi apkopts un aprūpēts. Āda nekad to „neaizmirst”. Āda reģistrē katru saules staru, bojājumi parādās tikai pēc vairākiem gadiem.

Kas tieši notiek ādā, ja tā tiek pakļauta intensīvai saules staru iedarbībai?

UV- starojums izraisa dažādus bojājumus, kas atkarīgi no viļņu garuma un to spējas vairāk vai mazāk iespiesties ādā. Īso viļņu starojums, piemēram:
UV-C tiek absorbēts caur atmosfēru.
UV-A novājina šūnas kodola DNS un kavējoši iedarbojas uz imūnsistēmu. Tas ir atbildīgs par melanīna sintēzes aktivizēšanu: āda kļūst brūna. imūnsistēmas novājināšanās samazina ādas dabisko mehānismu deģenerēto šūnu iznīcināšanu. Sekas tam, sliktākajā gadījumā, ir šūnu bojāeja vai, ja mutācijas dēļ, šūnas nekontrolēti dalās- melanoma, ādas vēzis. 
UV-B pastiprina kalogēna šķērssvītrojumu, ir iesaistīts tauku oksidācijā un veicina gaismas alerģiskās reakcijas, tā iedarbība pārsvarā izvēršas epidermā. Spēcīgs saules starojums veicina oksidatīvos procesus ādā un kontrolē brīvo radikāļu pārveidošanos par dažādiem simptomiem kā tiešas vai netiešas sekas lipīdu oksidācijai, piemēram, pigmenta plankumi.

Dabīgie ādas aizsargmehānismi
Mūsu āda pati kontrolē dabiskos aizsardzības un atjaunošanās mehānismus, kas var efektīvi reaģēt uz UV- stariem. Būtībā starojums izraisa sekojošus procesus:
Dabīgie ādas aizsargmehānismi:

1. Proliferācijas (šūnu dalīšanās) paaugstināšanās ar raga slāņa sabiezināšanu, tādējādi UV- starojums tiek reflektēts difūzi un raga slāņa keratīns to absorbē.

2. Gaismu absorbējoša melanīna (pigments, kuram varam pateikties par iedeguma brūno krāsu) veidošana. Optimāli tas darbojas tikai tad, ja sasniegts raga slānis. Sintēzes intensitāte ir atkarīga no ādas tipa. Kā jau mēs zinām ir cilvēki, kuru āda ļoti ātri kļūst brūna, un ir cilvēki, kuri tikpat kā nenosauļojas.

3. Paaugstināta sviedru veidošanās, lai dzesētu ādu.

4. Kā blakusprodukts holesterīna sintēzei ādā rodas lipīdu skvalēns, kam piemīt tāda  īpašība kā spēja samazināt ādas dabisko lipīdu daudzumu, kamēr tā saucamo brīvo radikāļu skābekļa molekulas „dzesējas”, tas ir, atgriežas noteiktā stāvoklī.

Dabīgie ādas atjaunošanās mehānismi:
Ja ādai nepietiek ar primārajiem aizsardzības mehānismiem, iesaistās atjaunošanās mehānismi:

1. Bojāto šūnu atjaunošanās ierosināšana.

2. Apsārtuma veidošana ar šūnu membrānas paplašināšanu, to permeabilitātes paaugstināšana un līdz ar to iespējamā bojāto šūnu novēršana ar imūnsistēmas substancēm.

3.  DNS- atjaunošanas enzīmi atpazīst bojājumus DNS, atdala bojātos segmentus un aizstāj tos. 4. Ja ādas dabīgie atjaunošanās mehānismi noris bez panākumiem, ādas šūnas atmirst (šis process var izraisīt ādas vēzi).

 

Tādēļ, lai savai ādai palīdzētu, neaizmirsti lietot saules aizsargkrēmus!

 

Avots-  Calendula.lv


Lasi vēl!

10 lietas, kas tev jāzina par sauļošanos

Apdegt var ne tikai āda, saudzē arī acis!

Kā pasargāt sevi no karstuma dūriena un ko darīt saules apdegumu gadījumā?

 

Dalīties.

1 komentārs

Atstāt Ziņu