Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Rudens – īstais laiks flebologa vizītei!

Pinterest LinkedIn Tumblr +
        
Dr. Andrejs Vanags

av nepiemērotu gadalaiku, lai dotos pie flebologa uz konsultāciju un sāktu risināt vēnu problēmas, taču par labu vēnu ārstēšanai rudenī runā papildu argumenti, kas jo sevišķi attiecas uz skleroterapiju. Daudziem pacientiem vienlīdz svarīgs ir gan medicīniskais, gan estētiskais rezultāts un gribas, lai brīdī, kad iestāsies silts laiks, viss būtu kārtībā – lai kājas labi justos, labi izskatītos un cilvēks varētu netraucēti baudīt vasaru.

Uz jautājumiem par vēnu diagnostiku un ārstēšanas iespējām atbild Dr. Mauriņa Vēnu klīnikas  ķirurgs, flebologs Dr.Med. Andrejs Vanags.

 

– Bieži vien pirmais, kas liek domāt par vēnu problēmām, ir neglīts asinsvadiņu zīmējums uz kājām. Par ko tas liecina?
Tas ir signāls, ka vēnu sieniņu struktūra ir vājāka, nekā tai vajadzētu būt, tāpēc ir svarīgi savlaicīgi konsultēties ar flebologu, veikt vēnu ultrasonogrāfisku izmeklēšanu, un noskaidrot, vai ar venozo sistēmu viss ir kārtībā. Šādiem cilvēkiem, kuriem pastiprināti parādās varikozi kapilāri uz kājām, īpaši jārūpējas par vēnu problēmu profilaksi: jābūt pietiekami kustīgam dzīvesveidam un pareizam uzturam, kā arī jācenšas izvairīties no faktoriem, kuri provocē vēnu varikozes attīstību.

– Vai šādas neglītas vēniņas ir katrā ziņā jāārstē?
No medicīnas viedokļa – nē, bet to vajadzētu darīt, ja kāju izskats cilvēkam rada psiholoģisku diskomfortu, piemēram, sievietēm šķiet, ka nevar valkāt svārkus vai parādīties pludmalē peldkostīmā, ja uz kājām ir redzams sīku paplašinātu asinsvadiņu tīklojums.

– Tad atliek tikai aiziet pie flebologa un tas tiks likvidēts?
Vispirms, protams, nepieciešama diagnostika, jo flebologam jāiegūst priekšstats par to, kāda ir asiņu plūsma pacienta dziļajās un virspusējās vēnās. Šim nolūkam mēs vēnas izmeklējam ar ultraskaņas dupleksās sonogrāfijas metodi. Pat ja pacients ir gados jauns, nav izslēgts, ka viņam ir ģenētiski pārmantota stumbra vēnu varikoze, kura pagaidām vēl nerada sūdzības. Mums ir jāizvērtē centrālo stumbra vēnu vārstuļu stāvoklis, venozā plūsma, jo, ja pastāv kādas nopietnākas izmaiņas, ārstam ir svarīgi par to informēt pacientu un vispirms nodrošināt viņam terapiju, kas vajadzīga, lai neveidotos hroniska vēnu mazspēja. Ja stumbra vēnas ir veselas, tad mēs izstāstām par profilakses pasākumiem, kas veicami, lai aizkavētu vai novērstu varikozes veidošanos, un tikai tad ķeramies pie kosmētiskās problēmas risināšanas.

 

– Viena no vēnu ārstēšanas metodēm ir putu skleroterapija, ko izmanto arvien plašāk. Kāda ir tās būtība un iespējas?
Daudzi vadošie Eiropas flebologi atzīst putu skelroterapiju par ļoti efektīvu, pacientam ekonomiski izdevīgu, mazinvazīvu un nesāpīgu procedūru, kas viņu neatrauj no ikdienas aktivitātēm. Skleroterapijas laikā varikozajā vēnā tiek ievadīts medikaments, kas rada asinsvadu iekšējā slāņa bojājumu, apstrādātā vēna saraujas jeb spazmējas. Pēc tam ar kompresijas zeķu palīdzību saspiež asinsvadu sieniņas kopā un – ļauj tām saaugt. Putas, kas sastāv no daudziem sīkiem burbulīšiem, uz kuru virsmas ir aktīvās vielas molekulas, vienmērīgi aizpilda vēnu un rada asinsvada iekšējā slānīša bojājumu pa visu tā perimetru, kas nodrošina daudz labākus rezultātus nekā pirms 20 gadiem lietotā skleroterapija ar šo pašu medikamentu šķidruma formā. Tā mēs panākam, ka slimais asinsvads slēdzas.

– Kādēļ nepieciešama ultraskaņas sonogrāfijas kontrole?
Pirmkārt, ultrasonogrāfijas kontrolē iespējams punktēt tās vēnas, kuras caur ādu nemaz nav saskatāmas, bet sonoskopiski redzam, ka tieši šeit nepieciešama injekcija.Otrkārt, ar tāspalīdzību ārsts seko medikamenta ievadīšanas gaitai, var redzēt, kā tas aizpilda attiecīgo vēnas posmu, kā asinsvads sašaurinās. Vispirms slēdz lielākos zarus, bet pēc 1 – 2 mēnešiem likvidē arī sīkos ādas kapilārus.  

– Vai skleroterapija ir sāpīga?
Ir jārēķinās ar to, ka adatas dūrienu jūt, bet mēs lietojam tik mazas adatiņas, ka parasti pacienti par pašu dūrienu nesūdzas. Sklerotizējot kapilārus, reizēm mēdz būt dedzinoša sajūta, bet sāpju nav. Nav traucētas pacienta darbaspējas, viņam vienīgi jāvalkā kompresijas zeķes. To visu pacientiem detalizēti izklāstām, un, ja rodas kādas neskaidrības, viņi mums var vienmēr piezvanīt.

– Kādos gadījumos skleroterapiju nedrīkst veikt vai arī ir jāievēro īpaša piesardzība?
Skleroterapiju neveic grūtniecēm un māmiņām, kuras baro bērniņu ar krūti. Ja viņām ir venozās atteces traucējumi, tad tos risina ar kompresijas zeķu palīdzību. Ir arī atsevišķas slimības un vispārēji organisma stāvokļi, kuru gadījumā skleroterapiju neveic. Ārsts vienmēr rūpīgi izvaicā pacientu un rīkojas tā, kā nepieciešams katrā konkrētajā situācijā.

– Vai skleroterapijas popularitāti nenosaka apstāklis, ka tā ir salīdzinoši lēta metode?
Putu skleroterapija ultraskaņas kontrolē nenoliedzami ir ekonomiski izdevīga: tā izmaksā 4 – 5 reizes lētāk nekā operācija, bet ne jau tikai ekonomisku aspektu dēļ mēs to piedāvājam. Ir varikozes formas, kur nemaz citu ārstēšanas metodi nevar lietot. Bet, protams, ārsta uzdevums ir panākt, lai pacients būtu apmierināts ar ārstēšanas rezultātu, tai skaitā arī ar ārstēšanas izmaksām.

 

Zvani, lai pierakstītos:
67 374747; 67 374744

Dalīties.

Atstāt Ziņu