Vārda dienu svin: Aldonis, Agija

Peldētapmācība ir noderīga visiem

Pinterest LinkedIn Tumblr +

ladimirs  Maslovskis ir Ķīpsalas peldbaseina baseinu daļas vadītājs. Strāda par treneri aptuveni 39 gadus. Agrāk arī pašam bijuši augsti sasniegumi peldēšanas sportā. Ņemot vērā šīs vasaras bēdīgo statistiku- šī gada pirmajā pusē noslīkuši vairāk kā pussimts cilvēku, un aktualizēto diskusiju par obligātās peldētapmācības ieviešanu skolās, aicinājām Vladimiru pastāstīt vairāk par pareizu peldēšanu un peldētapmācību.

Jāatceras, ka ūdens no vienas puses ir ļoti pievilcīgs, no otras puses, jābūt tomēr iemaņām, lai cilvēks var justies droši. It īpaši prasmes vajadzīgas, peldoties atklātā ūdenī, kur mēs vasarā to arī visbiežāk darām.

Laiks, kad nopietni apgūt peldēšanu 7-9 gadi
Nevajag steigties ar bērnu sūtīšanu mācīties peldēt. Protams, var sākt palēnām, un nāk ar 4 gadus veci bērni. Bet tā sākumā ir tikai spēlēšanās, rūdīšana, koordinācijas kustību veidošana. Notiek darbošanās ūdenī, kas palīdz attīstīt visas organisma funkcijas, kas protams, arī ir vērtīgi.

Ir daudzi vecāki, kas grib, lai 5 gadu vecumā bērns jau ir peldēšanas čempions. Bet tik daudz kur pasaulē ir gadījumi, kad bērns 10 gados ir sasniedzis labus rezultātus, bet pēc tam visi šie „ātrie, jaunie” čempioni pazūd, jo bērns vienkārši to nemaz nav gribējis.
Jebkuram bērnam, kurš grib ar peldēšanu nodarboties nopietni, tas jāsāk darīt ne ātrak par 7 gadiem, jo vīriešiem lielā peldēšana sākas pēc 20 gadiem, būs pietiekami laika attīstīt prasmes.

Vislabāk sākt nopietnāk trenēties, kad arī smadzenes jau spēj domāt līdzi un kontrolēt kustības. Tas varētu būt vecuma posmā no 7-9 gadiem.

Peldēšana – tavs palīgs organisma funkcionalā attīstībā
Tas, cik laika vajadzīgs, lai labi iemācītos peldēt, atkarīgs no tā, kurā posmā tu gribi apstāties. Lai pilnvērtīgi iemācītos peldēt, mācībām ir jāvelta aptuveni 4 -5 gadi. Tad var stabili iemācīties un tas paliks atmiņā uz visu mūžu. Šāda peldētprasme ir viens no papildu iekšējiem ieročiem, lai sevi funkcionāli attīstītu. Bet, lai tas būtu vērtīgi un sniegtu labumu organismam, ir jāprot pareizi peldēt.

Iemācīties peldēt var visos vecumos
7-9 gadi ir vidējais vecums, bet, protams, bērni var mācīties peldēt jebkura vecumā.
Ir arī cilvēki gados, kas vēl nemāk peldēt un grib to iemācīties. Arī priekš viņiem ir speciāla peldētapmācības programma. Vienīgi, jāņem vērā, ka tāpat kā ar valodu – bērnam ir daudz vieglāk to apgūt nekā, ja tev ir pāri 40. Atnākot uz pirmo nodarbību, ar treneri kopā tiek izvērtētas prasmes. Pieaugušajiem kombinēt programmu ir vieglāk, jo jau ir pirmās prasmes (nevajag iepazīties ar ūdeni, stāvēt pie drošības nūjas u.c.).

Galvenais – nekāda piespiešana
Neko nevajag bērnam likt darīt ar varu. Protams, nevajag arī uzreiz pakļauties visām bērna kaprīzēm, vai atmest ar roku pēc kādas pirmās neveiksmes. Ir vecāki, kuri stingri bērnam nosaka – tev šī programma jāpabeidz (tas ir tāpat ka skola). Man bija gadījums, kad puika sākumā ne īpaši gribēja nākt un viņam ne īpaši patika, bet vecāki neļāva pārtraukt. Un pēc laika viņam pašam iepatikās un radās interese. Galvenais, lai viņš ir vidē, kur nekas nav ar piespiešanos, kur viņam nav grūti.

Bērniem šobrīd ir ļoti augstas prasības. Jau pirmajā klasē jāmāk ļoti daudz un šķiet, ka viņam jau uzreiz jākļūst par ģēniju. Te peldēšanā par to nevajag satraukties. Neviens speciālists neprasīs no bērna izdarīt to, ko viņš šobrīd nemāk. Katram jāpilnveido to, ko viņš uz šo brīdi ir spējīgs darīt. Ja viņš prot kādu kustību, tad pie tās arī piestrādā un uzlabo. Tāpēc ir svarīgi atrast labu treneri, ar kuru patīkami sadarboties, kurš ir profesionālis un neliks tev justies slikti.

Bailes no ūdens
Vienam ir lielākas bailes no ūdens, vienam mazākas. Ja bērns atnāk uz pirmo nodarbību un viņam ir bail, nevajag ar varu stumt iekšā. Man arī praksē ir bijis, piemēram, gadījums, kad viens bērniņš raudāja un negribēja iet ūdenī. Mammai tā arī pateicu, ka lai bērns pasēž maliņā, paskatās. Tā viņš pasēdēja vienu nodarbību, otru, un trešajā nodarbībā jau iekāpa ūdenī un pastāvēja baseina maliņā. Un tā pakāpeniski, viņš arī visu uzsāka un viss bija labi.

Nevajag pašiem būt skolotājiem
Kaut ko darīt pašiem uz savu roku ir tāpat, ja, piemēram, sāksim paši sevi ārstēt. Ja es nemāku spēlēt klavieres, es to nemācīšu savam bērnam, jo es neko nevarēšu iemācīt, vai ne?  Ja vecāks tiešām grib mācīt peldēt, tad viņam pašam būtu jāiziet minimālā peldētapmācības programma, lai saprastu, ko darīt, lai bērnu nemocītu.
Nav kāda vienāda plāna, pēc kura pateikt – dariet visi tā. Katra bērna, katra cilvēka gadījums ir individuāls. Ne velti cilvēki vairākus gadus mācās šo profesiju, lai varētu to darīt profesionāli un sniegt labāko.

Jā, ir dzirdētas metodes, kad apmēram iemet bērnu ūdenī un nu skatās, kas notiks. Tas taču bērnam ir stress, un tas nav vajadzīgs. Un, tādā veidā jau neiemācās peldēt – tu iemācies izkulties ārā no ūdens. Bet kāds stress būs bērnam? Varbūt tas viņam vēlāk- 50 gados pēc tam atspoguļosies uz kādām veselības problēmām.

Peldētprasmes uzlabošana noder visiem
Arī tie, kas jau māk peldēt, droši vien daudz ko var uzlabot. Ja treneris jūs apskatītu, būtu redzams, ko darāt nepareizi, kā uzlabot prasmes. Bet, cilvēku neredzot, neko nevar pateikt.

Tiem, kas jau māk peldēt un jūtas droši par sevi, tāpat jāatceras, ka peldoties jādomā līdzi ar prātu. Nedrīkst pārvērtēt savu spēku un spējas!

Dalīties.

Atstāt Ziņu