Vārda dienu svin: Gunta, Ginta, Gunda

Arī pavasarī acis apdraud kaitīgie UVA stari

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Šobrīd Latvijā ultravioletā starojuma līmenim ir tendence pieaugt, tādēļ optometristi aicina iedzīvotājus rūpēties par savu redzi un acīm, laikus padomājot par saules aktīvajai sezonai atbilstošu acu aizsardzību.

UVA stari var ietekmēt redzi
“Ultravioletie (UVA) stari cilvēka acij ir neredzami, tomēr iekļūst acī līdz pat tīklenei un tā rezultātā mēdz ietekmēt acī notiekošos bio-procesus, tā sekmējot dažādu slimību progresēšanu un attīstību. UVA starojums var ietekmēt redzes kvalitāti- mainīt acs lēcas dzidrumu, tā var sākt apduļķoties, sākas katarakta, var iegūt acīs iekaisumu, tīklenes apdegumus, kas rodas tieši un ilgstoši skatoties uz sauli. Piemēram, Grieķijā, Spānijā ir ievērojams skaits kataraktas slimnieku, kuri, atrodoties aktīvu saules staru ietekmē, nav rūpējušies par atbilstošu acu aizsardzību pret kaitīgajiem stariem”, stāsta “Optika Metropole” vadošā optometriste Dace Drupa.

Saulesbrilles- ne tikai vasarā
Optometriste Dace Drupa norāda, ka “par nepieciešamību iegādāties saulesbrilles nereti aizdomājamies vien tad, kad staigājam vieglās kurpēs un vasarīgos apģērbos, tomēr par acu aizsardzību pret kaitīgo starojumu ir jārūpējas visu gadu.” Viņa stāsta, ka Latvijas platuma grādos saule atrodas īpaši zemu un spīd tieši sejā vēlu rudenī un agri pavasarī, tā apžilbinot acis. Savukārt vasarā saule atrodas vairāk virs galvas, kad spilgtās gaismas iedarbību tik ļoti neizjūtam. “Arī kontaktlēcu cienītājiem nepieciešams pasargāt acis pret UVA stariem, jo tās sedz tikai acs krāsaino daļu, tomēr aizsardzība nepieciešama kā visai acij, tā arī plakstiņiem. Saulesbrilles – tas ir papildus miers un labsajūta mūsu acīm,” uzsver speciāliste.

Kādas saulesbrilles izvēlēties?
Izvēloties saulesbrilles, optometristi iesaka tās pielaikot, lai pārliecinātos, ka brilles “nesēž” uz vaigiem vai “nelien” uzacīs, jo tad brilles sāk svīst un rada diskomfortu. Tāpat ir ieteicams atbrīvoties no ieraduma saulessbrilles atvirzīt uz degungalu. Šādi nēsātas brilles pasargā acis no spilgtas gaismas, skatoties taisni uz priekšu, savukārt vertikālie UVA stari turpina kaitēt acīm. Pirms saulesbriļļu iegādes jāpārliecinās, vai tās marķētas ar apzīmējumiem “protection UVA 100%” vai “UVA 400nm”, kas liecina par saulesbriļļu pārklājuma spēju pilnībā bloķēt kaitīgo starojumu. Nekvalitatīvas saulesbrilles bez aizsardzības pret UVA neaiztur kaitīgos starus.

Parūpējies arī par mazuļu acu aizsardzību!
Svarīgi atcerēties- no ultravioletā starojuma ir jāpasargā arī bērnu acis. Dodoties pastaigā, zīdaiņi ierasti guļ ratiņos- gulēšanai paredzētā kulbā, kas neļauj bērnam sakarst un iegūt saules dūrienu. Tiklīdz mazulis prot sēdēt ratiņos un aktīvāk piedalās pieaugušo dzīvē ārpus mājām, jāpadomā arī par atbilstošas galvassegas izvēli. Savukārt saulesbrilles bērniem ir piemērotas jau no 8 mēnešu vecuma. Īpaši pievilcīgas ir mazuļu brillītes ar “atmiņu” – bērns tās var iesaistīt rotaļās, dažādi locīt, bet pēc tam brilles atgriežas pareizajā pozīcijā. Ja mazulis tomēr nevēlas nēsāt saulesbrilles, tās nebūtu jāuzspiež. Tādos gadījumos ieteicams izvēlēties cepuri vai lakatiņu ar nagu.

Dalīties.

Atstāt Ziņu