Vārda dienu svin: Laura, Jadviga

Kā pārdzīvot pulksteņa pārgriešanu?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

aktī no sestdienas uz svētdienu Latvijā notika pāreja uz ziemas laiku. Kā pielāgoties jaunajam ritmam un vieglāk pārdzīvot pulksteņa griešanu?

Pulksteņu griešanai – gan plusi, gan mīnusi
Ekonomikas ministrijas mājas lapā atrodamā informācija liecina, ka patlaban pavasarī un rudenī pulksteņu rādītājus stundu uz priekšu un atpakaļ griež aptuveni 70 pasaules valstīs. Lielākajā daļā, arī Latvijā, vasaras laiku lieto no marta pēdējās svētdienas līdz oktobra pēdējai svētdienai.

Par to, kāds ir efekts pulksteņu griešanai un vai labāk ir griezt vai negriezt vienprātības nav joprojām. Ir pētījumi, kas liecina, ka pāreja uz vasaras laiku samazina izlietotās enerģijas daudzumu, kā arī samazina ceļu satiksmes negadījumu un pastrādāto noziegumu skaitu. Pamatojums – pulksteņa pagriešana mazina tumšās sezonas depresiju, pateicoties papildus gaismas stundai.

Tomēr ir pētījumi, kas atklāj arī negatīvās pulksteņa griešanas puses. Tas īslaicīgi ietekmē dažu cilvēku veselības stāvokli un emocionālo labsajūtu, daļai cilvēku izjauc bioloģisko ritmu, pašsajūtu, darba spējas.

Tāpat nav viennozīmīga viedokļa par ekonomisko ietaupījumu, jo visu, ko ietaupam uz apgaismojuma rēķina, iztērējam apkurei drēgnajiem rītiem un kondicionieriem pusdienaslaikā.

Tomēr, par spīti pretrunīgajiem viedokļiem, patlaban pāreja uz vasaras un ziemas laiku jāievēro visām Eiropas Savienības dalībvalstīm.

Daktere: adaptācijas periodā jāsaudzē sevi vairāk
Ņemot vērā, ka pulksteņa griešana tomēr uz laiku izjauc mūsu ierasto ritmu, SievietesPasaule.lv vaicāja miega ārstei, psihiatrei Ijai Cimdiņai, kas jāievēro, lai vieglāk varētu pierast pie laika maiņas.

“Šajā laikā notiks adaptācija, kas prasa no mums papildus enerģiju. Jaunāki un veselīgāki cilvēki adaptēsies viegli, pārdzīvos pat nemanot. Bērni, vecāki cilvēki vai cilvēki ar kādām veselības problēmām izjutīs vairāk šīs pārmaiņas,” saka daktere Ija Cimdiņa.

Tādēļ šajā laikā, kad papildus enerģija vajadzīga jauno apstākļu pieņemšanai un aprašanai ar tiem, vairāk jāsaudzē sevi. Piedomā pie tā, lai nepārstrādātos! Atvēli laiku fiziskām aktivitātēm – pavingro, ej pastaigāties, skrien, tas tevī modinās jaunus spēkus.

Tāpat būtiski ir ievērot savu miega režīmu, laicīgi dodies gulēt un atvēli miegam 8 stundas.

“Šajā laikā pats svarīgākais ieteikums ir saudzēt sevi!” novēl Ija Cimdiņa.

Dalīties.

Atstāt Ziņu